II ZEELAND 3 rJ man Peter verwerken ze zo vers mogelijk. Een met blad omwik kelde krans van zo'n 70 centimeter doorsnede vormt de basis. Daar binnenin met water doordrenkt oase, zodat de bloemen nog weken goed blijven. Ook hier geldt weer: goedkoop is duurkoop. Van de Meent: ,,Bij de goedkopere varian ten geeft de basis een groen-zwarte kleurstof af aan je handen. Dat is natuurlijk niet fijn voor degene die de krans legt, vooral niet als je daarna per ongeluk aan je kleding zit. Wij omwikkelen zelf, met Weet je wat ik vreselijk vind? Als de linten niet goed hangen best iets moois maken, maar het Huis van Bloemen wil méér dan dat. Bertine van de Meent: ,,Wij on derscheiden ons door exclusieve bloemen. Grote bloemen met lange stelen. Statement-bloemen, bloe men met een verhaal. De kransen dragen onze signatuur, maar wel binnen de eisen die aan ons gesteld zijn. Middelburg heeft gevraagd om bloemen in rood, geel, wit en oranje. Voor de gemeentelijke krans hebben we daarom onder meer oranje keizerskronen gekozen." De majestueuze bloem is ook een ver wij zing naar het wapen, waarin bo ven de adelaar een keizerskroon prijkt. Maandag hebben ze het razend druk met de voorbereidingen. De linten liggen klaar: ook die weer in de hoogste kwaliteit en in bijpas sende kleuren. Het Huis van Bloe men heeft een eigen lintenprinter in huis en weet uit ervaring dat dubbelzijdig satijn het mooiste re sultaat geeft. ,,Daar zit geen doffe kant aan", licht Van de Meent toe. ,,Weet je wat ik vreselijk vind? Als de linten niet goed hangen. Ja, er is een lint-etiquette en daar wordt nogal eens tegen gezondigd. Hangt het lint links rood-wit-blauw, bij voorbeeld, dan moet het rechts blauw-wit-rood. En de krans moet natuurlijk keurig recht aan het rek worden gehangen." Vanochtend in alle vroegte wor den de bloemen geleverd. Om vijf uur gaat de wekker. Bertine en haar hoogwaardig blad dat niet gespoten wordt." Per krans is het echtpaar zo'n uur bezig. Eerst de blauw-witte bloe men, voor de krans van de provin cie, dan het rood, geel, wit en oranje van Middelburg en als laatste de krans van de Scouting: dat wordt een veelkleurige. Met een gewicht van zo'n 25 kilo gram waait een gedenkkrans niet zomaar weg, maar wat als het nu gaat stormen? Van de Meent moet lachen. ,,Onze kransen zijn altijd stormvast. Of het nu 30 graden is of windkracht 12: die blijven goed." Vanwege de coronamaatregelen wor den de meeste herdenkingen online uitgezonden via de websites van de gemeenten. C RECEPT soep ingekocht. Maar het is niet al lemaal blik hoor. Ik denk dat op meer plaatsen de soep vers wordt bereid dan uit blik wordt gegeten. Wij hebben er dan weer voor ge zorgd dat de mensen het recept hebben en dat ze de speciale place- mats krijgen. Op de placemats staan stellingen over het begrip vrijheid, bedoeld als gespreksstar- ter tijdens het eten van de soep op Bevrijdingsdag." Vanwege de 76ste verjaardag van de bevrijding is gekozen voor de doelgroep 76-plus. Vandaar dat een groot deel van de blikken naar ouderen gaat. Echter, ook de Voed- selbank Walcheren heeft blikken met Vrijheidsmaaltijdsoep gekre- gen van de Cultuurwerf. Bij bios coop Cinecity in Vlissingen deelde de Cultuurwerf gisteren ook blik ken uit. Waar de soep niet in blik wordt geleverd, wordt deze vers gemaakt. Volgens Eva Gerritse gebeurt dit op zo'n veertig locaties in Zeeland, voornamelijk zorginstellingen. ,,Er wordt gekookt bij SVRZ door heel Zeeland, bij WVO zorg Vlissingen (Ter Reede en Scheldehof) en in Goes bij locaties van Zorggroep Ter Weel. Het is heel lekkere soep, trouwens", zegt Gerritse die ook de verleiding niet kon weerstaan de soep al te proeven. VRIJHEIDS dinsdag 4 mei 2021 Peter van de Meent werkt aan een krans. fotos dirk-jan gjeltema - Bertine van de Meent, Huis van Bloemen Albert Coone vindt het een prachtig initiatief de Vrijheidsmaaltijdsoep. Op 5 mei belanden alle blik ken in een grote pan en zullen hij en de andere bewoners van De Lange Akkers in Koewacht gezamen lijk aan de soep zitten. ,,Een mooie manier van gezamenlijk de vrijheid vieren", vindt medewerker wel zijn Margriet Mulder. foto anne hana Vrijheidsmaaltijdsoep (voor 4 personen) 60 ml olijfolie 150 gram prei, in ringen 2 tenen knoflook, fijngehakt 1 eetl. kerriepoeder 300 gram bloemkoolrijst 200 gram vastkokende aardappel, in blokjes 1 blik (400ml) kokosmelk 750 ml groentebouillon 150 gram doperwten 300 gram bladspinazie 150 gram klein gesneden broccoliroosjes 3 bosui fijngesneden in ringetjes Zeezout en versgemalen zwarte peper ZEELAND 9: Bevrijdingslied MAALTUDSQÉP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35