s? De ene vrijheid is de andere niet Boete na verstopping bij paviljoen geschrapt r Vrijheidsmaaltijdsoep moet mensen nader tot elkaar brengen Oja 2 DODENHERDENKING KRANSEN Het is een hele eer als je als bloemist een herdenkingskrans mag maken voor de Nationale Dodenherdenking op 4 mei. Het Huis van Bloemen in Middelburg doet dat dit jaar voor de provincie, de gemeente Middelburg en de Scouting. Bertine en Peter van de Meent, bloemstylisten van het Huis van Bloemen, weten wat daar allemaal bij komt kijken. Commentaar Op 5 mei vieren we onze vrijheid. Niet de vrijheid van een biertje op een terras. Niet de vrijheid om naar het strand te vliegen. Maar de vrijheid om niet doodsbang te hoe ven zijn om onderdrukt, doodgeschoten of vergast te worden. Het is een schande dat het nog moet worden uitgelegd. In 1940 hield onze vrijheid op. Duitsers vielen ons land bin nen. Mannen moesten werken in Duitse fabrieken. Het alterna tief? De dood. Of onderduiken. Om eten te kopen had je bon nen nodig. Deed je iets verkeerds, dan kreeg je geen bon. Geen bon, geen eten. Punt. Toevallig van Joodse afkomst? Enkeltje concentratiekamp. Om te worden vergast. Protest? Naar de gevangenis. Of de kogel. Vrijheid. 2021. Een dodelijk virus gaat rond. Al meer dan een jaar mogen we veel dingen niet of beperkt. Niet naar kantoor, school, terras, bioscoop of op bezoek bij anderen. Om besmet tingen te voorkomen. Bedrijven staan stil, ontslagen vallen. Het Rijk geeft miljarden euro's steun. Wel mogen we het huis uit, kopen wat we willen en op vakantie. Tegen de maatregelen? Dat mag je hardop zeggen. Je mag protesteren en stemmen op een andere partij. Forum voor Democratie suggereert op een poster dat onze vrijheid in 2020 ophield en legt een verband met de Duitse be zetting. Forum misbruikt de oorlog. Dat is verwerpelijk en dient de zaak niet. Op politici rust de verantwoordelijkheid het goede voorbeeld te geven. Wie zich laat meeslepen, verkwanselt het belangrijkste van ons bestaan: vrijheid. Forum misbruikt de oorlog. Dat is verwerpelijk en dient de zaak niet De reden: door het losraken van een afvoerbuis onder het paviljoen was een deel van het afvalwater op het strand terechtgekomen. Dat bete kent een illegale lozing, vond de dienstdoende handhaver. De paviljoeneigenaar vocht de boete gisteren aan bij de economi sche politierechter. Hij legde uit dat de verstopping de avond ervoor was ontdekt. De volgende ochtend heeft hij direct actie ondernomen. De aannemer heeft het probleem ALMANAK Het was een lange eerste werk dag van de week voor de regio nale verslaggever geweest. Zijn lief en tevens collega appte dat ze als een vaatdoek op bed lag en geen fut meer had voor wat dan ook. Virtueel steunden en zucht ten ze tegen elkaar over werk druk en dat er wel meer in het le- dezelfde dag nog verholpen. Een boete van 2000 euro is dan wel heel overdreven, vond hij. „Iedereen heeft wel eens met een verstopping te maken." Rechter verklaarde het strandpaviljoen wel schuldig maar legde geen straf op Politierechter Esther Zuijdweg beschreef de kwestie als 'een onge lukkige samenloop van omstandig heden'. Bovendien was de boete pas anderhalf jaar later opgelegd. Daarom verklaarde ze het strandpa viljoen wel schuldig - er was afval water geloosd - maar legde geen straf op. Tip? redactie@pzc.nl ven moest zijn dan werk. ,,Weet het, weet het. Ik doe van daag helemaal niks meer", nam hij zich ferm voor. Er viel een stilte. ,,Ben je in slaap gevallen?" vroeg ze. ,,Nee, we hadden het over het werk en ik was nog wat vergeten. De almanak." Politie rijdt auto klem Danny Vera opent Zomerconcerten Zanger Danny Vera opent dit jaar de BankGiro Lo terij Zomerconcerten in Het Concertgebouw in Amsterdam. Aan de zo- merconcerten doet een keur aan artiesten mee. In juli en augustus staan er 35 dubbelconcerten geprogrammeerd in de anderhalve meteropstel ling. Van klassieke ster ren als Yuja Wang en Renée Fleming tot en met populaire bands als Altin Gün en Her Majesty. Vaste zomergasten zoals de pianobroers Arthur en Lucas Jussen, violiste Noa Wildschut en pianist Hannes Minnaar treden ook op. Meer informatie op ZomerConcerten.nl. WISSENKERKE Aanpassing regeling startersleningen Bloemstyliste Bertine van de Meent maakt elk bloemstuk of krans met evenveel liefde en aan dacht. Maar, zegt zij: ,,Die herden kingskransen zijn het visitekaartje van de provincie of van de ge- meente. Dat is toch prachtig, dat je dat mag doen. De burgemeester stuurde de afgelopen jaren na af loop nog een berichtje: dat het zo mooi was. Dat wil je graag." Zo graag, dat de bloemist er voor deze speciale gelegenheid desnoods wat op toelegt. Van het bedrag dat de opdrachtgevers betalen, kun je Zelfgemaakt van verse ingre diënten of uit blik. In Zee land wordt op 5 mei op een groot aantal plaatsen de bevrijding gevierd met het eten van soep. De Vrijheidsmaaltijdsoep om precies te zijn. De soep is speciaal voor de gele genheid gemaakt door Yvette van Boven, kok, columnist, schrijfster en presentatrice van het pro gramma Koken met Van Boven. Nu het samen eten vanwege corona niet kan, schept het maken en eten van dezelfde soep toch een band, is de gedachte. In Koewacht staan de blikken klaar. Dick Oggel, voorzitter van het Herdenkingscomité 4 en 5 mei Axel bezorgde gisterochtend al, sa men met scouts Meike van Aren- thals en Fleur de Vlieger, blikken soep bij De Lange Akkers, een zor- glocatie in Koewacht. ,,Hij is trou wens echt wel lekker", verzekert Oggel die niet tot 5 mei wilde wachten met het proeven van de Vrijheidsmaaltijdsoep. Het Axelse comité zorgde in Zeeuws-Vlaanderen voor de dis tributie op een aantal zorglocaties in Koewacht en Axel, net als de Stichting Oorlogsjaren in Vlissin- gen, de gemeente Veere en ge meente Goes voor een deel van hun 76-plussers deden. Placemats De Cultuurwerf, organisator van het Bevrijdingsfestival in Vlissin gen heeft de soepactie voor Zee land op zich genomen. Eva Ger- ritse is bij de Cultuurwerf degene die alles betreffende de Vrijheids maaltijdsoep coördineert. ,,Het initiatief komt vanuit het lande lijke comité 4 en 5 mei. Wij heb ben het voor Zeeland overgeno men, dus wij hebben de blikken dinsdag 4 mei 2021 Een verstopping van het riool leek voor de eigenaar van een Schouws strandpaviljoen een dure grap te worden. Behalve dat hij een aannemer moest in schakelen, kreeg hij ook een boete van 2000 euro opgelegd. Rolf Bosboom Middelburg GOES De politie heeft vrijdag na een achtervolging een automobilist in Goes aan gehouden die een stop teken negeerde en het hazenpad koos. Het liep voor de bestuur der slecht af. Niet alleen zijn auto raakte zwaar beschadigd, ook moet hij zich verantwoorden voor rijden onder invloed van drugs, roekeloos rijge drag, rijden zonder rijbe wijs en het negeren van een stopteken. De man werd door de po litie in de gaten gehou den, omdat hij nog een rekening aan een slacht offer moest betalen MIDDELBURG Noord-Beveland veran dert de criteria voor startersleningen. Het maximale aankoopbe drag wordt opgehoogd. Tot nu toe kon je alleen een starterslening krij gen als het totale aan koopbedrag van een huis maximaal 175.000 euro was. Maar voor dat bedrag is het bijna niet mogelijk een huis te kopen op het eiland. Daarom wordt het aankoopbedrag (in clusief kosten) nu ver hoogd naar 250.000 euro. Op die manier hoopt Noord-Beveland meer starters te kunnen helpen. Exclusieve bloemen sieren ■5 Ondine van der Vleuten Middelburg Guido van der Heijden Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34