Moederdag ■I Ophef over 5 mei-poster van Hulstenaar WENDY WAGENMAKERS 2 OP 5 MEI WE 75C? JAAR VRIJHEID Column Na een reeks debacles (knut selwerkjes bij het oud pa pier, cadeautje vergeten, de complete dag vergeten - en maar snikkend sussen dat het toch ge woon commerciële onzin is) zou den we het dit jaar helemaal an ders doen. bloedrode letters en voorzien van de nodige uitroeptekens op mijn dochters slaapkamerdeur - mooie smoes om niet te hoeven oprui men. De kleinste hult zich al we ken in raadselachtige omschrijvin gen ('je krijgt een sleutel om je deur te versieren!') en de oudste, behept met een ernstige cijferma- nie, rekent twaalfmaal daags voor hoeveel dagen, uren, minuten, se conden en nanoseconden het nog duurt voor het moment eindelijk daar is. Hun vader had zelfs een ca deau geregeld - dat wil zeggen: hij appte 'ok' toen ik voorstelde mijn bestaande bestelling bij de boek handel feestelijk te laten inpakken. Ik begon er allengs zin in te krij gen. voordat de zon in mijn ogen scheen, klonk het gestommel op de trap en gerommel in de keuken waar ik andere moeders altijd over hoorde. Gelukzalig draaide ik me nog eens om. En daarna de welbe kende plof op bed van drie dolen thousiaste pyjamakinderen met al hun kusjes en kruimels, en het vertrouwde gekibbel over wie zijn gekleide sleutelhanger en BSO-ge- dichtje ('Jij was de eerste die ik kon horen, jij zong voor mij nog voor ik was geboren') als eerste mocht geven. Trots overhandigde hun vader het cadeau dat ik daags tevoren zelf maar even had opge haald. Ik pinkte nog net geen traantje weg. ontdekte dat het vólgende week pas moederdag is. Een week te vroeg, die hadden we nog niet eer der. Ik heb lekker niks gezegd. Heerlijke dag gehad, mezelf lekker laten verwennen. En eindelijk een idee voor dit hoekje van de krant. Ik geloof niet dat ik ooit zo'n mooi cadeau heb gehad. De kleinste hult zich al weken in raadselachtige omschrijvingen DE STELLING Vandaag: De coronacrisis vergelijken met de Tweede Wereldoorlog is smakeloos Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters VEEL NE&ERLANBERS LESSEN TELEFOON BA0EUJKS BEWUST EVEN WE® Overval op supermarkt Weitjerock pas in oktober NOORDGOUWE Vrachtwagen in brand gevlogen Het gaat om een poster met de zin: Op 5 mei herdenken we 75 jaar vrij heid. Daarachter staan de jaartallen 1945 en 2020 met een overlijdens- kruisje voor 2020. En dat allemaal met het logo en in het lettertype van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Verhagen was bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen kandi daat voor Lijst 30 van Willem Engel, boegbeeld van het coronaprotest. Verder staan er als ondertekenaars op de poster onder meer Forum voor Democratie, Viruswaarheid en Ne derland in Verzet. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei wil er weinig woorden aan vuilma ken. ,,Dit is echt zeer ongepast." Ver hagen neemt alle verontwaardiging op de koop toe. Hij wil dat er vraag tekens worden gezet bij het beleid: ,,Hebben we nog wel genoeg vrij heid om het te vieren. Ik denk het niet." Zijn poster wekte gisteren woede in en buiten politiek Den Haag. Het Centrum Informatie en Documen tatie Israël (Cidi) beraadt zich op vervolgstappen en roept ook het Na tionaal Comité 4 en 5 mei op om aangifte te doen van het misbruiken van een officieel logo. ,,Hier wordt op een hele nare, cynische wijze misbruik gemaakt van een van de belangrijkste dagen van het jaar." Vrijheid afgenomen Verhagen zegt dat politici en het Cidi ten onrechte de link leggen met 4 mei en de Dodenherdenking. ,,Wij hebben nadrukkelijk respect voor 4 mei. Voor de slachtoffers. Het gaat ons om 5 mei, de dag waarop we ons bezinnen op onze vrijheid. En die vrijheid wordt ons door de coro namaatregelen afgenomen, de vac- cinatiedwang die mensen voelen. We komen in een testmaatschappij terecht." In Den Haag regende het reacties toen Forum voor Democratie de poster deelde via social media. Par tijleider van D66 Sigrid Kaag heeft geen goed woord over voor de pos ter: ,,Er rust een speciale verant woordelijkheid op Kamerleden, op ministers, om het goede voorbeeld te geven, om het woord géén gif te laten zijn." Ze verwijst daarmee naar de 4 mei-lezing die Arnon Grun- berg vorig jaar hield. Fouter dan fout Lilianne Ploumen, fractievoorzitter van de PvdA zegt: „Walgelijk en fou ter dan fout.'' SP-fractieleider Lilian Marijnissen vraagt zich af: ,,Hoe triest ben je om het immense leed van zoveel mensen, een gitzwarte periode in onze geschiedenis, te misbruiken om aandacht te krijgen? Het is walgelijk en ik hoop dat ieder een zich hiertegen uitspreekt." SP- Kamerlid Peter Kwint twittert: 'Wat een smeerlappen zijn het toch ook.' Hier wordt misbruik gemaakt van een van de belangrijkste dagen van het jaar Fractievoorzitter Gert-Jan Segers van de Christenunie vindt het 'niet te geloven'. VVD-Kamerlid Dilan Yesilgöz noemt de poster 'heel, heel fout'. Oud-fractievoorzitter van de PvdA Lodewijk Asscher zegt 'zie dend' te zijn. ,,De armoedige bruta liteit om zo de nagedachtenis van velen te besmeuren.'' Tweede Ka merlid D66 Paul van Meenen noemt de poster 'smerig, triest, gevaarlijk' FvD-fractievoorzitter Thierry Baudet doet alle kritiek op de poster af als 'hypocrisie'. ,,Al decennia poli tiseren onze tegenstanders de Oor log om massale immigratie, Euro pese machtsfantasieën en moderne kunst te pushen. Nu zeggen wij: zul len we op 5 mei ook even stilstaan bij de vrijheden die we in 2020/2021 zijn kwijtgeraakt? Dat zou niet mogen? Wat een hypocrisie", twittert Bau- det. Viruswaarheid-voorman Wil lem Engel laat op de site van Hart van Nederland weten volledig ach ter het affiche te staan. ,,In 2020 is de democratie opgehouden te bestaan." dinsdag 4 mei 2021 'Verbooden toegang' prijkt in Zondag was het dan zover. Nog Het was al bijna middag toen ik Reageer op pzc.nl Gisteren: Het is te druk in de winkelstraten 2272 stemmen IK OOK. TOT IK ER EEN KREES DIE JE WEL ONDER DE DOUCHE KUNT GEBRUIKEN. MIDDELBURG De Aldi-supermarkt aan het Westerscheldeplein in Middelburg is gisteren kort na 08.00 uur over vallen. Een caissière werd bedreigd met een scherp voorwerp. Bij de overval is niemand ge wond geraakt. De dader ging er zonder buit van door. ,,Net na acht uur kwam hij binnen", zei een woordvoerder van de winkel. ,,Hij bedreigde de caissière met iets wat leek op een koksmes. Hij eiste geld, maar er was nog niks. We waren nog maar net open. Hij is toen weggegaan zonder buit. Het was een heel jonge dader." De winkel ging na de overval weer open. IJZENDIJKE Het popfestival Weitje- rock wordt uitgesteld naar het najaar. De editie van vorig jaar was door geschoven naar vrijdag 30 en zaterdag 31 juli 2021, maar gaat nu in aangepaste vorm plaats vinden op vrijdag 15 en zaterdag 16 oktober. Daarvoor wordt een tent voor 2500 bezoekers neergezet op het festival terrein aan de Maurits- weg. De organisatie ver wacht dat de meeste co ronabeperkingen dan zijn opgeheven. Op het pro gramma staan: Yves De- ruyter, Waltzburg, Com pact Disk Dummies, PEER, Wallace Vanborn en Fleddy Melculy. Een vrachtwagen die geparkeerd stond aan de Brouwerijstraat in Noordgouwe is gister ochtend rond 04.50 uur spontaan in brand ge vlogen. De brand werd ontdekt door een omwonende die zijn hond aan het uitlaten was. De vracht wagen zou uit zichzelf zijn gestart waarna vlammen zichtbaar werden aan de onder kant. De brandweer had de brand snel onder con trole waardoor veel schade is voorkomen. De oorzaak is vermoe delijk kortsluiting. In politiek Den Haag en daarbui ten is verontwaardigd gerea geerd op een poster waarbij een link wordt gelegd tussen Bevrij dingsdag en de coronamaatre gelen. 'Zeer ongepast', vindt het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Ini tiatiefnemer Koen Verhagen uit Hulst is tevreden met alle ophef. ,,Ik wilde een discussie over vrij heid losmaken en dat is gelukt." Sebastiaan Quekel en Theo Giele Den Haag/Hulst - Centrum Informatie en Documentatie Israël Forum voor Democratie is een van de ondertekenaars van de om streden poster. foto videostill 1945-t2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2