O MEDIA CULTUUR 27 h p|us tv gids Frontman van The Foo Fighters en oud drummer van Nirvana Dave Grohl maakte een documentaire over het leven in een tourbusje. et scheelde weinig of The Beat les waren doodgevroren op de snelweg onderweg naar Liver pool. Op een extreem koude winternacht na een concert in Londen brak de voorruit van hun busje. Om warm te blijven besloten John, Paul, George en Ringo op elkaar te gaan liggen op de achterbank en om beurten van plek te wisselen. Degene die bovenop lag, mocht in de strijd tegen de kou een slok nemen uit de meegenomen fles whisky. ,,Zo wisten we thuis te komen zonder dood te vriezen." Deze bekentenis van drummer Ringo Starr is toch wel het hoogtepunt van de nieuwe muziekdocumentaire What drives us. Het brein erachter is Dave Grohl, frontman van The Foo Fighters en oud-drummer van Nirvana. Het is zijn derde film, die draait om het touren als band in een afgetrapt bestelbusje. Zoals Grohl zegt: bijna elke serieuze rockmuzikant is begonnen in een bandje en de weg opgegaan. Het knappe van de film is dat Grohl - geholpen door zijn bekendheid - flink wat grote namen voor zijn camera heeft weten te krijgen, niet alleen Ringo Starr, maar ook Metallica-drummer Lars Ulrich en gitaristen The Edge (U2) en Slash (Guns N' Roses). Ze zijn maar wat graag bereid te vertel len over die 'geweldige ervaring' van touren in een busje. Sommigen hemelen het misschien te veel op. Het is toch ook een hoop wachten, frustratie en ge doe - uren achter elkaar met zijn allen en al je ap paratuur opgestapeld zitten in een kleine ruimte. Bassist Flea van The Red Hot Chili Peppers vat het misschien nog wel het eerlijkst samen: ,,Dat je een vreemde uitslag op je dijbeen krijgt, zes dagen niet kan douchen en dan scheten moet laten in de bus, omdat je al dagen alleen troep eet. Het is hemels. Het is het paradijs. Het voelt alsof je een bende bent van rondtrekkende zigeuners met als enige doel alles plat spelen.'' Het kan ook tot spanningen leiden als je weken, zo niet maanden, op elkaars lip zit. Dan moet je le ren tolerant te zijn, zegt Jennifer Finch, bassiste van L7. ,,Je zit in een kleine ruimte met mensen die van alles meemaken. Relaties die uitgaan, mensen die proberen af te kicken of juist verslaafd raken.'' Bijna elke serieuze rockmuzikant is begonnen in een bandje Muzikanten leven voor het moment dat ze het po dium op mogen. Tegen het einde zien we een oud fragment van Jan Douwe Kroeske die RHCP-zan- ger Anthony Kiedis op Pinkpop interviewt. „Op treden is geen straf,'' zegt Kiedis. ,,Muziek maken op het podium met mijn beste vrienden is de ul tieme euforie. De pijn komt juist op de andere mo menten in je leven.'' Ontberingen Dan helpt het wel als je voor een volle zaal staat. Bassist Tony Kanal weet nog hoe hij met No Doubt in Oxford, Mississippi moest spelen en er nul kaartjes waren verkocht. ,,Het is dat onze drum mer vier meiden bij het hotel had uitgenodigd, an ders was de zaal echt leeg geweest. Stonden we daar met zijn zevenen op het podium. Af en toe gingen we maar bij die meiden staan - dan leek het nog wat.'' Helaas horen we te weinig van dit soort ontbe ringen. Grohl toont zich op momenten te weinig interviewer en te veel muzikant en liefhebber. Jammer, dan heb je die rockgrootheden voor je ca mera en wil je ook de echte verhalen horen. Is het erg dat Grohl te veel blijft hangen in dat vage ro mantische beeld? Niet echt. Er blijven genoeg leuke momenten over. En na het zien van What drives us heb je in ieder geval enorm veel zin in een lekker stevig concert met heel veel gitaren. dinsdag 4 mei 2021 Media&Cultuu r roten i benauwde bus zaten ooft in die Beelden uit de documentaire What drives us. bandjes opeengepakt in een tourbusje, waaron der Black Flag (grote foto) en een piepjonge U2 (onder). foto's epa en amazon prime video DOCUMENTAIRE Met Dave Grohl (tevens regie), Lars Ulrich, The Edge, Steven Tyler, Flea, Ben Harper Te zien op Amazon Prime Vincent Smits 44 —Dave Grohl, regisseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27