GEZOND Minister beschermt niet, hij beschuldigt juist ambtenaren Wie goed wil zorgen voor een ander, zorgt eerst in het zonnetje René Diekstra Je werk goed doen, tijd voor je partner, knutselen met de kinderen, het huis aan kant: veel vrouwen willen het allemaal. Daarbij vergeten ze zichzelf nogal eens. ,,Als ik geen tijd voor mezelf reserveer, word ik een minder leuke moeder.'' Een tijdschrift is altijd een leuk cadeau 20 oe komt het dat we als Belasting dienst opeens zoveelfouten zijn gaan maken met het toezicht op de toeslagen? Hoe is het in vredesnaam mogelijk dat we juist deze fouten hebben gemaakt?' Ik citeer uit een mail die ik ontving na mijn co lumn over de Toeslagen- passion. Dappere woorden, ge schreven door een erva ren belastingambtenaar. Ik proef de oprechte wens Ik snap wel dat ambtenaren weg willen of mentaal in de kreukels liggen om zicht te krijgen op de eigen rol in het veroorza ken van het toeslagen drama. En precies op dit punt geven het kabinet en andere beleidsmakers niet of nauwelijks thuis. Het gaat de beleidsma kers niet om het hoe en waarom. En zeker niet om wat hun eigen rol was. Ze willen snel de reputatieschade onge daan maken. En dat doen ze door de schuld in de schoenen van anderen te schuiven. Ministers ver dedigen het onthouden van informatie met 'dat ze hun ambtenaren niet voor de bus willen gooien'. Maar daarmee beschuldigen ze hen juist. Ik snap wel dat veel ambtenaren de dienst verlaten of psychisch in de kreukels zitten. begon niet bij de ambte naren, de oorzaken liggen dieper. De affaire gaat ook over de tweedeling in de samenleving: arm ver sus rijk, kwetsbaar versus weerbaar, laagopgeleid versus hoogopgeleid. En over de vooroordelen die daarbij horen: onbe trouwbaarder versus be trouwbaarder, hulpeloos versus zelfredzaam, loser versus winner. Geen minister die dat durft te erkennen. Te gevaarlijk, daarmee zou hij zeggen dat niet iedereen gelijk is voor de (belasting)wet. schappelijk onderzoek over het corrigeren van ernstige fouten, zoals medische en justitiële vervolgingsmissers, toont het belang van drie stap pen aan. 1: Onderzoek grondig hoe het heeft kunnen gebeuren. 2: Bied excuses aan en herstel waar mogelijk de schade. 3: Maak duidelijk wat je doet om herhaling te voorkomen. Maar dan wél in deze volgorde. Gelukkig zijn er belastingambtenaren die ze goed op een rijtje hebben. e ziet ze in haar praktijk in Maarssen een voor een bin nenkomen: moeders die worstelen om alle ballen hoog te houden. ,,Ze zijn vaak zo streng voor zichzelf'', zegt 'mamacoach' Renske Tjoelker (42). ,,Voor hun vriendinnen, partner, werk en kinderen staan ze altijd klaar. Maar tijd inruimen voor hun eigen behoeften doen ze niet.'' Ze weet waarover ze praat. Toen ze haar oudste dochter (nu 12) kreeg, had 'Ik zoek altijd naar momenten om even tot mezelf te komen. Dat kan al een blokje om zijn' Tjoelker een drukke baan als hr-advi- seur. ,,Na de bevalling bleek dat mijn dochter niet goed kon drinken. Ze lag veel in het ziekenhuis en kreeg en kele maanden sondevoeding. Ik voelde me tekortschieten als moeder en sliep amper. Na een paar maanden was ik kapot. Overspannen, was de diagnose. Gelukkig kwam ik toen bij een goede coach terecht. Zij liet mij inzien dat je in periodes van stress en onrust juist tijd voor jezelf moet ne men. Toen ik er weer bovenop was, heb ik mijn baan opgezegd en ben ik andere moeders gaan coachen.'' Ook Shirley Visser (34) uit Aals meer, moeder van Skyler (7) en Mad- dox (4), kwam erachter dat ze tijd voor zichzelf moest inplannen in het gezinsleven. In haar geval kwam er nog een stressverhogende factor bij: ze is haar leven lang al graag alleen en kan niet goed tegen drukte. Pas toen ze in 2015 het boek De kracht van stille mensen van Sophia Dembling las, herkende ze zichzelf als introvert. ,,Ik heb toen een blog geschreven op mijn website Mommyhood, die ik begon tijdens mijn eerste zwanger schap. Over hoe het is om moeder te zijn én introvert. Dat botst namelijk weleens. In een gezin met twee jongens is het best moeilijk om die rust, die ik regelmatig nodig heb, te vinden. Op dat verhaal kreeg ik veel reacties. Dit zou een boek kunnen worden, dacht ik toen. Met dat plan ben ik naar een uitgever gestapt.'' Haar zeer persoonlijke boek De introverte moeder, minder overprikke lingen meer balans tussen we-time en me-time (Kosmos Uitgevers, €21) ligt sinds deze week in de winkel. Het is zeker niet alleen voor introverte vrouwen interessant, denkt Visser. In een jaar vol thuisonderwijs en bso's die maanden gesloten waren, worste len veel ouders met de balans tussen werk en privé. Naardesauna Uit onderzoek onder 863 ouders, van socioloog Mara Yerkes en econoom Chantal Remery van de Universiteit Utrecht, blijkt dat de coronacrisis moeders extra zwaar valt. Hoewel vaders in het eerste deel van de crisis meer zijn gaan doen in het huishou den en de zorg voor de kinderen, blijft het overgrote deel van die taken bij de vrouwen liggen. Visser hoopt die moeders te berei ken en wil hen op het hart drukken tijd voor zichzelf te zoeken. ,,Niet al les in je leven hoeft in het teken te staan van je kinderen en anderen. Ik zoek altijd naar momenten om even tot mezelf te komen. Dat kan al een blokje om zijn, of de was vouwen met muziek via mijn koptelefoon. Daar kom ik ook van tot rust.'' Coach Tjoelker vraagt de gestreste vrouwen in haar praktijk vaak na te denken over wat zij echt belangrijk vinden in hun leven. ,,Dan vertellen ze over gezellige dagen met het gezin, lekker een eind wandelen of een dagje naar de sauna. En komen ze er DINSDAG 4 MEI 2021 GO René Diekstra is geraakt door een moedige mail van een medewerker van de Belastingdienst. Maar het probleem Psychologisch-weten- c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Me-time voor mama RIANNE VAN DER MOLEN - SHIRLEY VISSER Blokkeer tijd voor jezelf in je agenda en dwing jezelf dat boek te lezen of die wandeling te maken. ILLLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS Moeders Je tuin ïuinnH'utK'ts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20