16 ECONOMIE 1^ ENERGIE TRANSITIE Aardgas gaat uiteindelijk verdwijnen, maar je huis verwarmen met waterstofgas wordt een prima alternatief. Cv-ketel- en warmtepomp fabrikant Remeha ontwikkelt al waterstofketels die over een paar jaar te koop zijn. De BV Nederland komt terug van de kreet: we moeten van het gas af Kort Shell stapt naar Hoge Raad Energieconcern Shell is in cassatie gegaan in de zaak die vier Nigerianen en Milieudefen sie aanspanden tegen het concern. De cassa tie bij de Hoge Raad gaat om de maatregelen die Shell moet nemen om olielekkages in het Afrikaanse land eerder te kunnen stop pen, meldt Milieudefensie. Shell benadrukt dat het al wel begonnen is met het installe ren van een lekdetectiesysteem, zoals de rechter eerder beval. Eind januari werd be kend dat de Nigeriaanse Shell-dochter en kele boeren in het land een schadevergoe ding moet betalen, omdat het bedrijf aan sprakelijk is voor twee olielekkages. Chiptekort legt Nedcar plat Autofabrikant VDL Nedcar in het Lim burgse Born legt morgen, donderdag en vrijdag de productie opnieuw stil vanwege een tekort aan elektronische onderdelen. De grootste Nederlandse autoproducent bouwt voor BMW meerdere modellen van de Mini en de BMW X1. BMW kan één on derdeel dat nodig is voor de productie on voldoende leveren. De autobranche wordt al langer geplaagd door een tekort aan compu terchips. Dat komt onder meer door de grote vraag naar chips voor bijvoorbeeld spelcom puters en voor laptops en smartphones voor het vele thuiswerken. Hoge inkomens sparen meer Het extra spaargeld tijdens de coronapande- mie kwam voornamelijk op de rekening van mensen die modaal of meer verdienen. Dat blijkt uit onderzoek van de Rabobank onder ruim 1500 Nederlanders. In totaal stortten Nederlandse huishoudens tussen maart vo rig jaar en februari dit jaar bijna 46 miljard euro op hun spaarrekeningen. Dat is ruim tweeënhalf keer zoveel als het jaar ervoor. Vier op de tien huishoudens met een mo daal inkomen zagen het spaargeld aan groeien. Bij de hogere inkomens was dit meer dan de helft. Nog geen kwart van de mensen met een laag inkomen wist meer geld op de spaarrekening te storten. Aegon ASMI KPN Vopak doordat het te duur is, te complex, er te weinig draagvlak is bij burgers en te weinig comfort biedt in veel be staande woningen." Bij nieuwe woningen is verwar men met louter een warmtepomp goed te doen, maar in oudere wonin gen is dat veel lastiger. De isolatie is vaak beperkt en een warmtepomp trekt het dan niet. „Een ketel op gas, ook als dat waterstof is, blijft maar gaan, dan krijg je het overal warm." Toch wordt waterstof niet het ei van Columbus voor heel Nederland. „Het zal van wijk tot wijk en van plaats tot plaats verschillen. Als er voldoende waterstof voorhanden is, is het een prima alternatief." Investeren Remeha staat niet alleen met hun waterstofvisie. Han Slootweg, direc teur netstrategie bij netbeheerder Enexis Groep en hoogleraar Smart Grids aan de TU Eindhoven waar schuwde vorig jaar dat ongeveer de helft van de Nederlandse woningen niet zonder een cv-installatie op gas of stadsverwarming kan. „Of je moet een huis uit de jaren 30 geheel inpak- Wie de afgelo pen jaren ee nieuwe cv-l tel heeft kocht, weet waarschijnlijk niet dat die ketel een milieu vriendelijk konijn in de hoge hoed heeft. Het gasbedrijf kan in de toe komst tot 20 procent waterstof bijmengen zonder dat de prestaties van de ketel daaronder lijden, dat betekent ook 20 procent minder C02-uit- stoot. Deze moderne ketels zijn de voorlopers van een nieuwe generatie waterstof- ready ketels die met een kleine aanpassing zijn om te bouwen tot ketels die 100 pro cent op waterstof kunnen stoken. „De BV Nederland komt nu wel terug van de kreet: we moe ten van het gas af. Waterstofgas wordt echt een goede vervanger. Wij zijn begonnen met die ketels waar waterstof bijgemengd kan worden, andere bedrijven volgen", zegt Arthur van Schayk, directeur van Remeha. De gasketels van het bedrijf uit Apeldoorn hangen in twee miljoen Nederlandse huizen. Afgelopen jaren begon het bedrijf tegen de stroom in met de ontwik keling van nieuwe, duurzame cv-ke- tels op waterstof. „De huidige aan pak om alle bestaande wijken aard- gasvrij te maken zal mislukken dinsdag 4 mei 2021 OLIELEKKAGES GROTE VRAAG ONDERZOEK RABOBANK Verzekeraar wint door rente stijging. Bouwer chipma chines profiteert van aanhoudend tekort aan chips. Beleggers teleur gesteld over af ketsen over name. Tankopslagbe- drijf kreeg ad viesverlaging van analisten. a> E o GO Waterstof kan ook een oude woning warm stoken -Arthur van Schayk, Remeha Ton Voermans Apeldoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16