Soepeler regime voor Duitsers die zijn ingeënt of genezen NIEUWS 13 Bevindingen commissie Brazilië kunnen leiden tot afzettingsprocedure In Brazilië vallen elke dag nog steeds twee tot drieduizend doden door corona. Een senaatscommissie onderzoekt de aanpak van de crisis door de regering van president Jair Bolsonaro. Officieel onderzoeken de elf leden van een senaatscommissie de reac tie van de Braziliaanse regering op een van 's werelds heftigste uitbra ken van het coronavirus. Met bijna vijftien miljoen besmettingen is Brazilië na de VS en India wereld wijd het zwaarst getroffen. Het do denaantal is na de VS het hoogste met 410.000 sterfgevallen. Onderzoeksleider Renan Calhei- ros, een oude vos in de Braziliaanse politiek én fel tegenstander van de extreemrechtse president Bolso- naro, heeft de messen geslepen. ,,We gaan een einde maken aan de onbekwaamheid'', zei hij vorige week bij zijn installatie, nadat juri dische pogingen van de regering om die te blokkeren waren ge strand. Calheiros beloofde 'de schuldigen aan te wijzen' en noemde de genocides van de Chi leense dictator Augusto Pinochet en de Servische leider Slobodan Milosevic in één adem met de Bra ziliaanse president. ,,Het land heeft het recht om te weten wie heeft bij gedragen aan de duizenden doden, en die moeten worden gestraft.'' In de praktijk zal het parlemen taire onderzoek - in Brazilië afge kort als CPI (Comissao Parlamentar de Inquérito) - zich dan ook vooral fe toespitsen op het handelen van Bolsonaro. Hij is de allesbepalende president die het coronavirus altijd heeft gebagatelliseerd en bespot, de bestrijding ervan nooit serieus heeft genomen en nog steeds zweert bij medicijnen waarvan in middels vaststaat dat ze niet wer ken bij de behandeling van corona. Vragen Een van de belangrijkste vragen zal zijn waarom er niet voldoende vac cins zijn om de bevolking in gestaag tempo te vaccineren. Slechts 15 pro cent van de circa 212 miljoen Brazi lianen ontving een eerste dosis, pas de helft daarvan kreeg beide prik ken. In veel steden is de begin ja nuari gestarte inentingscampagne stilgelegd vanwege een gebrek aan vaccins, afgelopen weekend waren in zes deelstaat-hoofdsteden geen doses meer voor een tweede prik. Dat had allemaal anders kunnen zijn, als Bolsonaro niet al in augus tus vorig jaar een aanbod van de Amerikaanse farmaceut Pfizer voor de levering van zeventig miljoen vaccins had afgewimpeld. Ook can- celde hij oktober vorig jaar een deal van toenmalig minister van Ge zondheid Eduardo Pazuello - een viersterren-legergeneraal zonder medische achtergrond die in maart door Bolsonaro is ontslagen - om 46 miljoen doses van het Chinese CoronaVac aan te kopen. ,,Dat vac cin van die Chinezen kan niet be trouwbaar zijn, dat zullen we nooit kopen'', schamperde Bolsonaro destijds. Dat het CoronaVac naar Brazilië werd gehaald door een van Bolsonaro's grootste politieke riva len, gouverneur Joao Doria van Sao Paulo, speelde ook een belangrijke rol. Nadat begin januari bleek dat CoronaVac het enige beschikbare vaccin was, kocht de regering toch alle doses op. Inmiddels wordt ook geprikt met vaccins van Astra- Zeneca en sinds gisteren ook met Pfizer, maar zo'n driekwart van de gebruikte vaccins is nog altijd Co- ronaVac. ,,Ik volg slechts orders op'', zei Pa- zuello nadat hij door Bolsonaro was teruggefloten. Vooral door die uit spraak wordt het verhoor van Pazu- ello morgen interessant. De com missie heeft een hele dag inge ruimd om hem te ondervragen over zijn handelen en de opdrach ten die hij daarvoor kreeg van de president. Vandaag verschijnen zijn voorgangers Henrique Mandetta (april vorig jaar ontslagen) en Nel son Teich (een maand later opge stapt) voor de commissie. Donder dag wordt huidig minister van Ge zondheid Marcelo Queiroga ge hoord. Opgeroepen getuigen zijn verplicht te verschijnen en verkla ren onder ede. Gebrek aan zuurstof Tegen Pazuello loopt al een politie onderzoek naar zijn rol in het drama van de stad Manaus. Daar stierven in januari coronapatiënten door een gebrek aan zuurstof in de ziekenhuizen. De toenmalig minis ter wist vermoedelijk van de pro blemen, maar liet na tijdig te han delen. Ook dat onderzoekt de com missie, waarin bondgenoten van Bolsonaro in de minderheid zijn. Het CPI-onderzoek kan tot ne gentig dagen duren, met een moge lijke verlenging van nog eens ne gentig dagen. De uitkomsten kun nen mogelijk aanleiding zijn voor strafvervolging door het Openbaar Ministerie. In theorie zou het on derzoek ook redenen kunnen ge ven voor een afzettingsprocedure tegen Bolsonaro. ,,Van een CPI we ten we allemaal hoe die begint, maar niet hoe die eindigt'', zei hui dig senator en oud-president Collor vorige week. In 1992 was een CPI naar corruptie van Collor de directe aanleiding voor diens afzetting. Ook hoeven ze niet meer in quaran taine na terugkeer van een buiten landse reis. Dat laatste geldt voorlopig alleen bij bestemmingen zonder ge vaarlijke virusvarianten. In plaats van een negatieve testuitslag voor terug keer hoeven gevaccineerden dan alleen een vaccinatiebewijs te overleggen, zo verklaarde de Duitse minister van Volksgezondheid Jens Spahn (CDU) gisteren. Mensen die volledig zijn ingeënt (meestal twee prikken) of genezen zijn verklaard van Covid-19 worden vrijge steld van de huidige contactbeperkin gen (een huishouden met maximaal één andere persoon) en van de avond klok in gebieden met veel nieuwe be smettingen (meer dan 100 per 100.000 inwoners in een week). Ze moeten vol gens de minister wel nog steeds de 1,5 meterregel in acht nemen alsook de mondkapjesplicht in winkels, het openbaar vervoer en andere plekken waar afstand houden niet mogelijk is. Het coronakabinet van bondskanse lier Merkel keurde gisteren een ont werpverordening goed die de gelijk- stelling regelt van mensen die zijn in geënt of genezen zijn verklaard van co rona aan mensen met een negatieve PCR-testuitslag. Het federale parlement moet het ka binetsvoorstel officieel nog goedkeu ren, maar stemde er officieus al mee in, blijkt uit een brief van de bondskanse- larij ingezien door persbureau DPA. Volgens minister Spahn kan de veror dening na goedkeuring door de Bonds raad (het parlement van de deelstaten) eind deze week of uiterlijk maandag in werking treden. Als genezen verklaard geldt iedereen die maximaal zes maanden geleden po sitief testte op corona en dat schriftelijk kan aantonen door middel van de uit slag van een PCR-test van minstens een maand oud. Het gele vaccinatie- boekje of ander (digitaal) bewijs van inenting tegen of genezing van corona fungeert als bewijs. Een wijziging in de Duitse wet ter bescherming tegen infec ties moet het mogelijk maken dat naast huisartsenpraktijken ook apotheken te gen de zomer het geplande digitale vac cinatiecertificaat verstrekken. Aan het begin van de zomervakantie moeten inwoners van Duitsland niet al leen met hun vaccinatieboekje aantonen dat ze zijn ingeënt tegen corona, maar ook digitaal op hun smartphones. Men sen zonder zo'n mobieltje kunnen een printafdruk van de QR-code krijgen. Van de 83,7 miljoen inwoners van Duitsland zijn ruim 6,6 miljoen volledig ingeënt tegen corona (8 procent) en kre gen ruim 23,4 miljoen een eerste prik. (28,3 procent). dinsdag 4 mei 2021 GO Bolsonaro onder vuur in corona-onderzoek Joost de Jong Rio de Janeiro ff-w; - Een grafdelver in het Braziliaanse Manaus begraaft dagelijks vele coronadoden. foto afp President Bolsonaro heeft co rona altijd bespot. foto getty images De Duitse regering is het eens ge worden over versoepeling van de coronamaatregelen voor mensen die zijn ingeënt tegen het virus of na besmetting genezen zijn verklaard. Zij kunnen binnenkort bijvoorbeeld zonder negatieve testuitslag winke len of naar de kapper. Caspar Naber Berlijn Van de ruim 83 miljoen Duitsers is 8 procent nu volledig ingeënt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13