12 NIEUWS BATMAN CORONAHELD Het is echt een raar verhaal. De vaste Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken zit een dikke week geleden bij elkaar voor een videoge- sprek met Leonid Volkov. Span nend en interessant, want hij is een naaste medewerker van Aleksej Na- valny, een prominent criticus van de Russische president Poetin. Maar ook weer niet zó bijzonder, want het gebeurt vaker dat Kamer leden op deze manier geïnformeerd worden. In dit geval is het gesprek aangevraagd door het team van Na- valny en goedgekeurd door de grif fie van de Tweede Kamer. Kati Piri (PvdA) is een van de Commissieleden. Ze komt binnen op het moment dat de vergadering begint en valt meteen in het begin van het gesprek. ,,En ik zie op het scherm een man in een badjas. Hmmm, dacht ik, da's bijzonder. Maar goed, dat kan nog. Gaandeweg blijkt dat die man zich nogal mager heeft voorbereid. En als we door vragen, komen er steeds absurdere antwoorden. Wat is dit voor iets?! Ik ga hem googelen, eens kijken of hij wel is wie hij zegt dat hij is." Niet dus, zo blijkt dan snel. Onmiddellijk wordt er door ver schillende media gemeld dat de Ka merleden te maken hebben gehad met een deepfake-video. Dat is een video waarin het gezicht van de persoon in beeld is verwisseld met een gezicht dat heel erg op hem of haar lijkt (een zogenoemde 'face swap'). Daarmee kun je dus ieder een van alles laten zeggen. Deze techniek duikt voor het eerst op in 2017, meldt Giorgio Patrini, oprich ter van Sensity.ai, een bedrijf dat zich richt op het bestrijden van 'vi suele bedreigingen'. Hoeveel van dat soort filmpjes al op het internet circuleren, durft hij niet te zeggen. ,,Maar we zien wel dat het aantal exponentieel groeit. Het verdubbelt elke zes maanden." Porno Het gaat vooral om porno, zegt Pa- trini. Uit cijfers van Sensity.ai blijkt dat zo'n 90 procent van alle deep- fake-video's op pornosites te vin den zijn. En in het overgrote deel van de gevallen betreft het vrou wen. Dat zegt ook Marietje Schaake, oud-Europarlementariër voor D66 en nu directeur internationaal be leid bij het Cyber Policy Center van de Stanford Universiteit in Califor- nië. ,,Dat is heel erg schadelijk. Stel dat ze jouw hoofd op dat van een porno-acteur plakken en daarmee geld gaan verdienen. Het is vaak nauwelijks van echt te onderschei den." Maar dat is nog iets anders dan live mensen voor de gek houden met een deepfake-video, zoals in de Tweede Kamer zou zijn gebeurd. ,,Ik heb dat nog niet gezien", zegt Schaake. ,,Dat is ingewikkeld en kost heel veel geld. Bovendien: de meest misleidende vorm van deep- fake is nog altijd geschreven tekst." Als je politieke schade wil aan richten, zijn er volgens Patrini in derdaad veel effectievere middelen. Nepartikelen bijvoorbeeld, en bots die deze in een razend tempo aan heel veel mensen kunnen sturen. ,,Bij de laatste Amerikaanse presi- dentsverkiezingen heerste er angst voor deepfake-video's, maar die zijn nauwelijks aangetroffen en hebben al helemaal geen grote im pact gehad. Het kost nu nog veel te veel tijd om ze maken. Ook zijn ze makkelijker te ontmaskeren dan geschreven desinformatie." Dus: waarom zou je moeilijk doen? Inmiddels is duidelijk geworden dat de man met de badjas gewoon een man met een badjas was, geschminkt als Leonid Volkov. Geen deepfake, dus. Kati Piri: ,,Het blijkt een actie te zijn van twee Russische komieken. Die hebben ook al zoiets geflikt bij parlementa riërs in het Verenigd Koninkrijk en de Baltische staten, ongetwijfeld aangestuurd door het Kremlin. Dat is wat ze doen, ze pakken de landen die kritisch staan tegenover Poetin. En ze voeren het blijkbaar door tot in het belachelijke." Piri kan er niet om lachen. ,,Nee, dit is echt niet grappig. Het gaat hier wel om het parlement, hè. Het is geen candid camera. Ik vind het zorgwekkend. Het betekent in ieder geval dat we veel bewuster moeten zijn in dit soort situaties. In deze moderne wereld is steeds meer mo gelijk, dat moeten we ons realise ren. Altijd dubbelchecken of we wel met de juiste persoon een af spraak hebben. Dit kunnen we ons niet meer permitteren." Giorgio Patrini maakt zich allang geen illusies meer. Tijdens het vi deo-interview met deze krant haalt hij zijn collega Francesco erbij, die kan laten zien hoe ver de techniek op dit moment al is gevorderd. Francesco is een kale man met een slecht gebit, die zich vriendelijk voorstelt. Als de beleefdheden zijn uitgewisseld, drukt hij op een knop, waardoor ineens zijn echte gezicht tevoorschijn komt. ,,En? Kon je het zien?" vraagt hij. Eh, nou, nee. Niet onmiddellijk. Als hij nog een paar keer heen en weer scha kelt, wordt het duidelijker, er is iets raars met het licht en met zijn ogen. ,,Wat je net zag, kon een jaar ge leden nog niet in real time", zegt Patrini. ,,Maar nu kan in principe iedereen het. Op het internet kun je De video's lijken bedrieglijk echt. Het aantal verdubbelt elke zes maanden zo de benodigde software down loaden. En je hebt er geen ingewik kelde apparatuur voor nodig. Ei genlijk alleen maar een gamecom puter met een gpu (een graphics processing unit, een processor die gebruikt wordt voor videotaken). Het wordt makkelijker en makkelij ker. Het is een kwestie van tijd voordat er echt goede deepfake-vi- deo's opduiken." Verboden Net als Patrini pleit ook Marietje Schaake voor betere wetgeving. In Californië, zegt Schaake, is het al verboden om deepfakes te gebrui ken in politieke campagnes. ,,Ook komt er wetgeving aan die slachtof fers van nep-porno de mogelijk heid biedt een aanklacht in te die nen. En ook belangrijk: we moeten blijven investeren in technologie die deepfakes kan ontmaskeren. Het is een kat-en-muisspel gewor den tussen makers en opspoorders. En dat willen we niet verliezen." dinsdag 4 mei 2021 GO Vermomd als stripheld Batman verricht de 27-jarige taxichauf feur Omer Efe Tektas goed werk in de Turkse plaats Mersin. Hij schiet senioren te hulp die door de coronapandemie hun huis niet meer kunnen verlaten en bezorgt hun boodschappen aan de voordeur. Als een echte held vergeet hij daarbij de kinderen niet; die krijgen van hem een presentje. FOTO'S GETTY IMAGES Kamerleden bedot, maar het was geen deepfake - nog niet Het klonk zo spannend: 'Tweede Kamerleden slachtoffer van Russische deepfake-video'. De technologie is echter nog niet zo ver. Het blijkt te gaan om een verklede grappenmaker. Maar dat wil niet zeggen dat het ge vaar van nepvideo's niet reëel is. ,,Het wordt makkelijker en mak kelijker om ze te maken." Mark van Assen Den Haag De nep-Volkov (b) en de echte Leonid Volkov. foto's nos en facebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12