Motief voor aanslag op Duitse carnavalsstoet onbekend EUWS 11 Toen ik 6 was, maakte ik een tekening waarin ik mezelf ophing bare school had ik een eigen leven. Dat kon hij niet verkroppen. Hij had het gevoel dat ik hem verlaten had. Dat wist ik niet, want ik was zo trouw als wat. Ik was kapot toen ik dat las. Ik voelde me schuldig dat mijn vader eenzaam gestorven was." Ook Naaz worstelt met een schuldgevoel. Ze raakt in een depressie. Ze heeft moeite met relaties en liefdevolle aanrakingen en twijfelt of ze later een goede moeder kan zijn. ,,Tot een jaar geleden ben ik suïcidaal geweest. Toen ik 6 was, maakte ik een tekening waarin ik mezelf ophing, en schreef ik in liedjes dat ik eenzaam was en er niet meer wilde zijn." Schuldgevoel Als ze op zichzelf gaat wonen, is dat een belang rijke stap naar haar vrijheid. ,,Weg van de gekte van de oorlog, die niet mijn oorlog was. Weg van het schuldgevoel. Ik heb een lang en moeilijk tra ject afgelegd met psychologische hulp.'' Nu kan ze zich eindelijk gelukkig voelen. Ze is getrouwd en een succesvolle zangeres. De relatie met haar ouders, die in het buitenland wonen, blijft ingewikkeld. Maar ze begrijpt nu beter dat zij de grootste slachtoffers zijn. ,,Mijn ouders zijn prachtige mensen, maar door de oorlog hebben ze stenen op hun ziel. Ze zaten gevangen in hun eigen verdriet en onverwerkte trauma's. Hun keuzes kwamen voort uit angst, on begrip en zich buitengesloten voelen", zegt Naaz. ,,Als vluchteling hadden ze geen ruimte om aan hun mentale gezondheid te werken. Ze moesten overleven. Ik heb die mogelijkheden wél. Zij zijn slachtoffer en daardoor ben ik ook slachtoffer. Maar ik wil niet langer getekend zijn door de oorlog die zij hebben meegemaakt." Ernst is na de middelbare school depressief. ,,Ik liep lang als een zombie rond. In mijn studenten tijd ben ik één keer naar een feestje geweest. Ik zonderde me af, was niet gelukkig met wie ik was. Ik kon geen relaties aangaan, omdat ik angst had ie mand teleur te stellen." Hij gaat in therapie. Pas op zijn 46ste heeft hij zijn trauma verwerkt. ,,Toen dacht ik voor het eerst: ik ben best een leuk mens. Je kunt pas geluk kig zijn met jezelf als je je veilig voelt." Voor beiden is muziek van onschatbare waarde geweest. Naaz breekt in 2017 door met het nummer Words en krijgt twee Edisons. ,,Ik ben muziek gaan maken, omdat ik niet kon praten met mensen. Dus ik schreef het op in gedichtjes en liedjes. Je maakt kunst van je verdriet. Muziek maakt dat ik trots kan zijn. Zonder muziek was ik er niet meer geweest." Ernst speelt vanaf 1967 in de legendarische for matie CCC Inc. Hij richt daarna in 1978 de band Doe Maar op, het boegbeeld van de Nederlandse popmuziek. ,,Muziek heeft mij nooit in de steek ge laten. Het gaf mij troost en een veilig gevoel en ik kon er altijd terecht. Zonder muziek had ik het niet gered.'' De kans dat ze het dramatische hoofdstuk uit hun leven binnen kort kunnen afsluiten, lijkt uiterst klein, zo niet uitgesloten. Pahler beroept zich tijdens het proces op zijn zwijgrecht, verklaarde zijn ad vocaat gistermorgen in de rechts- zaal in Kassel. Zijn cliënt wordt be schuldigd van 91 pogingen tot moord, 90 gevallen van het toe brengen van lichamelijk letsel en het in gevaar brengen van de ver keersveiligheid. Hij stapte op 24 februari 2020 omstreeks 14.34 uur in zijn zilvergrijze Mercedes Combi die hij een dag eerder al zo had ge parkeerd dat hij meteen het afge zette gebied in kon rijden waar de carnavalsstoet doorheen trok'', las de openbaar aanklager voor. De verdachte moet volgens hem de bedoeling hebben gehad zoveel mogelijk slachtoffers te maken. ,,Met een snelheid van zo'n 50 tot 60 kilometer per uur reed hij opzet telijk en doelgericht in op deelne mers. Hij raakte sommigen met zijn buitenspiegel, anderen frontaal. Ze vlogen door de lucht, smakten op het dak van zijn wagen. Vervolgens stuurde hij naar het trottoir waar toeschouwers bukten om het uitge strooide snoep op te rapen. Zonder te remmen reed hij door.'' Keel dichtgeknepen Toen de auto 42 meter verder tot stilstand kwam, probeerde een vrouw de sleutel uit het contact te trekken. Pahler wist dat te voorko men door de vrouw de keel dicht te knijpen. Enkele mannen slaagden er daarna in hem te overmeesteren. ,,Onder de auto lagen meerdere kinderen. Ze konden gered wor den'', hoorde de Süddeutsche Zeitung de aanklager zeggen. Na de aanslag belandden 28 ge wonden in het ziekenhuis. Twee van hen waren er ernstig aan toe. In totaal liepen 90 mensen licha melijk letsel op. Onder hen veel kinderen, van wie de jongste 3 jaar oud. In totaal vielen er ruim 150 slachtoffers waarbij ook mensen met lichte verwondingen en trau ma's zijn meegeteld. Hun leeftij den variëren van 2 tot 85 jaar. De verdachte zou kort voor zijn daad zijn baan als invalkracht heb ben verloren. In zijn appartement, naast dat van zijn moeder die de huur vaak betaalde, vond de politie veel bonnetjes. Opvallend vaak van flessen wodka. Het zou kunnen verklaren waarom de 'eenling' re gelmatig dronken door het stadje slenterde. Enkele weken voor zijn daad stopte hij met drinken. De uitspraak is in december. dinsdag 4 mei 2021 GO Naaz Mohammad en Ernst Jansz groeiden op met het oorlogstrauma van hun ouders. FOTO ARIE KIEVIT - Naaz Mohammad Veertien maanden na de auto aanslag op een carnavalsstoet in Duitsland is nog altijd niet dui delijk wat de vermeende dader bezielde. Maurice Pahler (30) uit Volkmarsen staat sinds gisteren terecht, maar hult zich in stil zwijgen. Tot onbegrip en frustra tie van de 91 gewonden, onder wie veel kinderen. Caspar Naber Kassel Het voertuig dat bij de aanslag werd gebruikt. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11