10 NIEUWS Ernst Jansz (72), oprichter van Doe Maar, en de Koerdische singer-songwriter Naaz Mohammad (22), winnaar van twee Edison Pop-prijzen, groeiden op met de oorlogstrauma's van hun ouders. Voor de campagne 'Doorbreek het zwijgen' van War Child vertellen ze hoe dat hun eigen leven tekende. En hoe muziek redding bracht. VAN DE I music OORLOG VERWERKEN TRAUMA Ik zorgde voor mijn vader. Hij was mijn held en mijn beste vriend dinsdag 4 mei 2021 Tonny van der Mee Rotterdam/Neerkant Ze komen uit twee verschillende we relden en generaties, en groeiden op met de impact van twee verschil lende oorlogen. Toch voelen Ernst Jansz (1948) en Naaz Mohammad (1998) zich nauw verbonden. Hun eerste ontmoeting, thuis bij Naaz, voelt vertrouwd. Ze luisteren naar elkaars worste lingen. Ernst: ,,Alles is herkenbaar.'' Hoewel ze zelf nooit een oorlog hebben meege maakt, zijn ze beiden getekend door de oorlogs trauma's van hun ouders. Als tweede generatie slachtoffers delen ze, samen met andere bekende Nederlanders, hun verhaal voor de campagne 'Doorbreek het zwijgen' van War Child. Ze willen voorkomen dat de 160 miljoen kinderen die we reldwijd in een oorlog leven, hun trauma's later doorgeven aan hün kinderen. Ernst groeide op met het onverwerkte oorlogs trauma van zijn vader Rudi, die in de jaren 30 van uit Indië naar Nederland is gekomen om te stude ren. Zijn vader vecht in de Tweede Wereldoorlog tegen de Duitsers en is lid van een verzetsgroep van Indische jongens. Hij vervalst persoonsbewij zen, verspreidt illegale kranten en helpt Joodse on derduikers. In augustus 1944 wordt zijn vader opgepakt. Hij belandt in Kamp Amersfoort. Zijn moeder zit vijf weken gevangen in het Oranjehotel in Schevenin- gen vanwege een overval op een distributiekan toor. Beiden overleven ternauwernood. ,,In ons gezin was de oorlog altijd sluimerend aanwezig", vertelt Ernst. ,,Er werd alleen over de heldhaftige dingen gesproken. Mijn vader was vroeger een rebelse, sterke jongeman. Na de oorlog was hij een gebroken mens.'' Zijn vader lijdt aan het concentratiekampsyn droom. Hij schuilt achter een boekenkast die hij van de muur heeft geschoven of staat huilend in een hoek van de kamer. Ernst: ,,We wisten niet waarom hij zo depressief was en niet meer kon werken. Dat maakte mij als kind heel onzeker. Pas later werd de oorzaak benoemd en kon hij behan deld worden.'' Inzinking Ernst is 9 jaar als zijn vader een psychische inzin king krijgt. De jonge Ernst zorgt voor hem. Hij duwt hem op de fiets vooruit, neemt hem mee om vogels te spotten en krijgt vrij van school om sa men naar Texel te gaan. ,,Op de boot was een vrachtwagen van boord ge slagen. Ik zag mijn vader daarover praten met mensen. Daar werd ik zo gelukkig van. Voor het eerst zag ik dat hij met anderen praatte." Ernst doet alles om zijn vader gelukkig te maken. Hij haalt goede cijfers op school, gaat op pianoles en koopt van zijn zakgeld muziekboeken van Cho pin, de lievelingscomponist van zijn vader. ,,Het was fijn hem te zien lachen. Dat was een overwin ning. Ik zorgde voor mijn vader. Hij was mijn held en mijn beste vriend. Ik keek tegen hem op en pro beerde alles om zijn pijn te verzachten." Waar in het gezin van Ernst zwijgzaamheid de norm was, spraken de Koerdische ouders van Naaz juist veel over de verschrikkingen van de Golfoor log in Irak. Naaz: ,,Ik kan me weinig herinneren van die verhalen. Ik heb mezelf toen heel vaak 'uit' gezet.'' Als klein kind hoort ze de gruwelijkste details. ,,Mijn vader zag hoe soldaten de borsten en tepels - Ernst Jansz van een buurvrouw afsneden. Door zo'n verhaal heb ik zelf een trauma ontwikkeld. Niemand mag mij daar ooit aanraken.'' Haar ouders vluchten medio jaren 80 naar Ne derland. Ze zijn overbeschermend naar hun kin deren. Angst wordt Naaz met de paplepel ingego ten. ,,Ik had weinig vrienden. Ik mocht niet buiten spelen of bij kinderen thuis. Ik mocht dieren niet schattig vinden. Ik ben opgegroeid met de ge dachte dat je nooit je zwakte moet laten zien of fouten moet toegeven. De wereld is hard en nie mand is je vriend." Gepest Voor haar eigen problemen is weinig aandacht. Naaz wordt op school gepest, maar ze krijgt geen steun. Ze botst veel met haar ouders. ,,Ze zeiden dat mijn rebelse gedrag hen zoveel pijn deed. Ik moest dankbaar zijn dat we in Nederland leefden", vertelt Naaz. ,,Vaak werd de oorlog als wapen gebruikt als ik iets wilde bespreken of voor mezelf opkwam. Nooit mocht ik vertellen wat mij als kind was overkomen. Ik sloot me af en ging niet meer luiste ren. Ik heb mezelf op mijn 15de aangeleerd te stop pen met praten. Op school was ik het meisje dat nooit sprak. Bij mijn diploma-uitreiking wist een docent zelfs mijn naam niet." Voor Ernst is de middelbare school juist een eye- opener. ,,Tot dan toe was ik altijd met mijn vader bezig. Nu werd ik verliefd op meisjes. Er ging een wereld voor me open.'' Ernst is 17 als zijn vader aan kanker overlijdt. Na zijn dood vindt hij in de Bijbel een brief die aan hem gericht is. Zijn vader schrijft dat hij zich een zaam, door iedereen in de steek gelaten voelde. 'Toen verloor ik ook jou als laatste.' ,,Op de middel- Luister t/m donderdag tussen 06:00 en 19:00 uur naar de lekkerste hits uit de '80s, tijdens de Top 500 van de '80s op Qmusic. GO 'Zonder onze muziek hadden wij 't niet gered' TOP 500 Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10