7 CORONA VERSOEPELINGEN Betoging 1 mei: 93 gewonden Het kabinet durfde het niet aan het OMT voor een tweede keer te bruuskeren. En dus blijven dierentuinen, pretparken en sport scholen langer dicht. Geen Catshuisoverleg, geen pers conferentie, geen verdere versoepe lingen. Het kabinet maakt een pas op de plaats. ,,We zien dat de cijfers over de piek heen raken, maar de daling is nog niet voldoende zicht baar om de volgende stap van het openingsplan verantwoord te kun nen zetten'', liet de Rijksvoorlich tingsdienst zaterdag weten. ,,De druk op de ic's en bezetting van de ziekenhuizen is nog te hoog.'' Het gevolg is dat de voorgeno men stapsgewijze heropening van Nederland richting de zomer een week vertraging oploopt. In het oorspronkelijke routeboekje stond 11 mei als eerstvolgende datum om meer mogelijk te maken. Pret parken en dierentuinen zouden dan gecontroleerd open kunnen. Ook werd beoogd binnen- en bui tensport meer ruimte te geven, evenals culturele activiteiten (van bibliotheek tot bioscoop), al dan niet met toegangstesten. 'Acceptabele risico's' Maar die stap durft het kabinet dus nog niet aan. Het Catshuisoverleg en de persconferentie zijn een week verplaatst, waardoor de eerstvol gende stap waarschijnlijk pas op 18 mei kan worden gezet. Het uit stel komt allerminst als een verras sing: leden van het Outbreak Ma nagement Team (OMT) - dat het kabinet wetenschappelijk adviseert - waarschuwden zaterdag al in deze krant dat de druk op de zorg nog te groot is. Het zou beter zijn te wach ten tot de verwachte daling van het aantal coronapatiënten in het zie kenhuis in de cijfers is terug te zien. Het opvallende is dat het OMT twee weken geleden met een ge lijkluidend advies kwam: wacht nog even. Maar toch besloot het ka binet toen anders. De voorspelde daling werd alvast aangegrepen om versoepelingen aan te kondigen. Demissionair premier Mark Rutte sprak tijdens de persconfe rentie van 'acceptabele risico's'. Sinds vorige week is daarom de avondklok ingetrokken en mogen mensen thuis weer twee bezoekers ontvangen in plaats van één. Ook terrassen mogen beperkt open zijn en winkels kunnen meer klanten ontvangen. Voorzichtige lijn Dat het kabinet het OMT-stand- punt toen terzijde schoof, was bij zonder. Doorgaans worden de aan bevelingen van de adviesgroep, waarin vooral experts uit de medi sche wereld zitten, gevolgd. Het ka binet benadrukt steeds dat weten schappelijke inzichten leidend zijn bij de corona-aanpak. Dit argument leidt er mede toe dat het leeuwen deel van de Tweede Kamer zich tel- W De stapsgewijze heropening van Nederland loopt een week vertraging op kens heeft neergelegd bij die voor zichtige lijn, ondanks de wens tot meer versoepelingen. Toen het kabinet twee weken ge leden bij hoge uitzondering besloot het OMT niet te volgen, keerde al leen de PvdA zich tegen dat besluit. Fractieleider Lilianne Ploumen noemde het 'volstrekt onverant woordelijk' om de daling van de ziekenhuisopnames niet eerst af te wachten. Maar daarmee bleek de partij toen vrijwel alleen te staan. Toch viel in regeringskringen af gelopen week al te beluisteren dat het kabinet wel zou uitkijken om het OMT voor de tweede keer op rij te bruuskeren. En hoewel Rutte op zijn laatste persconferentie nog be zwoer dat hij 'geen gok' nam, lieten de cijfers nog niet ondubbelzinnig de gehoopte daling zien. Nog een keer een risico nemen zou daarmee ook politiek riskant zijn geweest. Bij onlusten op een dag van tal rijke 1 meibetogingen in Berlijn zijn zaterdag 93 politieagenten gewond geraakt. Minister van Binnenlandse Zaken van de regio Berlijn Andreas Geisel zei dat vooral in de zuidoostelijke wijk Neukölln 'gewelddadige autono men' doelbewust te keer gingen. Sommige Duitse media spraken van 'massale aanvallen op de agenten'. Met de autonomen doelt Geisel op vaak georganiseerde groepjes ultralinkse jongeren, onder wie antikapitalisten en krakers. Geisel sprak van mensen die doelbewust geweld tegen agen ten plegen en vernielingen aan richten. Er zijn meer dan 350 ar restaties verricht. Er waren in het kader van de Dag van de Arbeid circa twintig beto gingen op verschillende plekken. Migranten voor kust Libië gered Israël houdt dag van rouw 'Snel einde aan leeuwenhandel' Britten: Rusland is groot gevaar maandag 3 mei 2021 GO Bezoekers in diergaarde Blijdorp in Rotterdam, dat op proef opende met Testen voor Toegang. foto anp Laurens Kok Den Haag BERLIJN In Berlijn was het op 1 mei de hele dag onrustig. foto xxxx TRIPOLI Meer dan zeshoderd bootmigranten zijn in twee dagen tijd gered voor de westkust van Libië. Ze werden aan boord gehaald door de Libische kust wacht, meldt de ma rine. De migranten, die de Middellandse Zee wilden oversteken richting Europa, waren aan boord van vier opblaasbare bootjes. Libië geldt als vertrekpunt voor tien duizenden migranten per jaar. TEL AVIV Israël heeft gisteren gerouwd om de 45 mensen die in de nacht van donderdag op vrijdag overleden tijdens een religieus feest in het noorden van het land. Vlaggen hingen halfstok. PRETORIA Zuid-Afrika wil een einde maken aan het fokken van leeuwen en de handel in pro ducten als leeuwen- botten. Minister van Milieu Barbara Creecy kondigde ook aan dat Zuid-Afrika niet zal lobbyen voor het ver soepelen van interna tionale beperkingen op ivoor of de hoorns van neushoorns. In Chinese geneeskunde wordt leeuwenbotten een helende werking toegeschreven. LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken Dominic Raab heeft kort voor de G7 in Londen het Westen opgeroepen zich te weer te stellen tegen 'propaganda en desin formatie' uit Rusland. Ook China is volgens hem daar schuldig aan. De Brittten noe men Rusland het grootste gevaar voor de nationale veilig heid. Rusland is uit de G7 gezet na annexatie van de Krim.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7