II Liggen de ziekenhuizen nog vol omdat april zo ontzettend koud was? II 5 Afgelopen april was de koud ste sinds 1986. foto Jeffrey groene- de gasten gemeten. Van ^edereen, want de Nederlanders zijn, an ders dan bij de testreis op Rho- dos, niet alleen. Er verblijven ook nog enkele honderden andere gasten in het hotel, dat met 738 kamers plaats heeft voor 1800 mensen. De 'proefkonijnen' mogen, met hun blauwe bandje van 'all-inclu sive' om, ook het hotel verlaten. ,,We gaan zeker een auto huren om de omgeving te verkennen'', zeggen Petra en Peter Schoon, beiden 52 jaar, uit Monster. Ze zijn fervente reizigers, vaak met het hele gezin, maar hun zoons van 18 en 20 zijn er nu niet bij. ,,Vorig jaar hadden we een heel mooie reis gepland, een cruise door de Cariben, een bezoek aan het geboortehuis van Bob Marley, en de parken in Florida, maar dat ging allemaal niet door.'' Acht dagen Gran Canaria zijn minder avontuurlijk, maar ze zijn er dolblij mee. Net als de andere reizigers voelen ze zich vooral be voorrecht dat ze uit de 68.000 aanmeldingen gekozen zijn om deze week te beleven. ,,We heb ben zin in de zon. Na veertien maanden achter de computer op je zolderkamertje was dit hard nodig," zegt Peter. Wel hebben ze 'gemengde reacties' gehad op hun reis. ,,Maar sommige mensen zijn gewoon niet zo van reizen en va kanties. Tegen deze manier van reizen, met alles onder controle, de testen, de regels, kun je toch niet veel bezwaren hebben?'' Jaloers Jordy Pijl (25) uit Leek heeft juist alleen maar positieve reacties ge had. ,,Mijn collega's zijn vooral ja loers'', lacht hij, met laptop op zijn ligstoel en zicht op de blauwe Atlantische Oceaan. En dat zijn collega's uit het UMC-ziekenhuis in Groningen. ,,Ik heb er het laat ste jaar op oncologie en chirurgie gewerkt, een heftig jaar, voor ie dereen.'' Bovendien heeft hij net zijn studie geneeskunde afge rond. ,,Dit is wel een mooie ma nier om dat te vieren.'' Naast hem zit zijn moeder, Stieneke (56), die hen inschreef voor de reis. ,,Je merkt dat ieder een het wel bijzonder vindt om hiervoor te zijn ingeloot. De stemming in het vliegtuig was heel gezellig. En dat hebben we ook allemaal een beetje nodig in het leven, gezelligheid en vrolijk heid.'' Vrolijkheid die later op de mid dag en zeker 's avonds op de bou levard van Meloneras te vinden is. Er zijn vrij veel Spanjaarden op de been, gedisciplineerd met hun mondkapje op, al een jaar lang. Op de terrasjes mogen die af, en veel bars hebben muzikanten om voor wat extra sfeer te zorgen. Er wordt luid meegezongen. Met de lage besmettingscijfers en een flinke versnelling van de vaccina ties (een kwart van de Spanjaar den heeft in ieder geval één dosis gehad) zien zij het licht aan het einde van de tunnel gloren, en daarbij zijn buitenlandse toeris ten ook meer dan welkom. RIU- manager Damen, die al meer dan 20 jaar op Gran Canaria woont: ,,Het is waarvan wij hier op het eiland leven, toeristen en toma ten, meer niet.'' de 630. Over zeven dagen geme ten zitten de vakantie-eilanden bijna onder de magische grens van 50. Die cijfers zijn al ruim een maand relatief laag, maar hebben nog niet tot een enorme toe stroom van toeristen geleid, vooral vanwege de negatieve reis adviezen en beperkingen van de landen van herkomst van die toe risten. Juist in de wintermaanden zijn de Canarische Eilanden een geliefde vluchthaven voor zon- zoekers. Maar waar er tussen no vember 2019 en februari 2020 nog 5,1 miljoen toeristen een van de zeven eilanden bezochten, waren dat er in dezelfde periode een jaar later slechts 684.000. Duitsers Wel begint er de laatste weken meer beweging te komen, ziet Maurice Damen, salesmanager van hotelketen RIU voor de Ca- narische eilanden en Madeira. ,,We zitten nu op zo'n 40 procent van onze bezetting. Duitsers ko men al enige tijd in groepen via touroperators, en ook opvallend veel mensen uit Luxemburg, Li touwen en Estland. Maar Britten en Nederlanders helemaal niet.'' Daarom staat hij deze late zater dagmiddag met de directie van het hotel persoonlijk, én met een flesje gel in de hand, de gasten van de testreis voor de deur te verwelkomen. ,,Afstand, alstublieft, afstand'', zegt een medewerkster van het hotel in de ruime receptie, waar de nieuwe gasten in de rij staan voor de check-in. Damen: ,,Er zijn In mijn omgeving vond iedereen het hartstikke leuk. Ook de ouderen duidelijke regels. Ik heb liever dat een gast zich komt beklagen om dat een ober hem al voor de derde keer heeft gezegd dat hij z'n mondkapje op moet doen dan an dersom.'' Bij verplaatsingen in het hotel moet het maskertje op, aan het zwembad mag het af. En bij het binnengaan van het hotel en de eetzaal wordt de temperatuur van April doet wat hij wil. Het is een stokoud gezegde, en een cliché, maar daarom niet minder raak. Bijna heel Nederland verlangt naar zon en warmte op de huid, maar april 2021 had daar lak aan. Onder invloed van een frisse noorden wind kwam de gemiddelde tem peratuur uit op slechts 6,7 graden celsius, en daarmee was deze april de koudste sinds 1986. Ter vergelij king: vorig jaar was de eerste echte voorjaarsmaand bijna 4,5 graden warmer: 11,1 graden gemiddeld, met een recordaantal zonuren en acht dagen boven de 20 graden. Het zou kunnen verklaren waarom in de Nederlandse zie kenhuizen nog altijd code zwart dreigt, en personeel zich er nog steeds de blaren op de voeten werkt. ,,Ik denk inderdaad dat het effect van het weer heel erg sterk is, en ik verbaas me erover dat daar zo weinig aandacht voor is", zegt Louis Kroes, hoogleraar klinische virologie in Leiden. ,,Het is een ex treem koude aprilmaand, en dat was nu juist wat we niet konden gebruiken.'' Dat luchtwegvirussen in de warme zomermaanden minder actief zijn dan in de koude winter, is een aloud fenomeen. ,,Als het warm wordt, kruipen mensen minder vaak bij elkaar in ruimtes met dichte ramen", zegt Kroes. ,,Buiten, of in ruimtes met veel luchtverversing, vervliegen de vi rusdruppeltjes veel sneller en kan een virus als corona zich nauwe lijks verspreiden. Het is nu ge woon koud. Mensen spreken mede daardoor veel eerder binnen af dan vorig jaar april. Een middag met 12 of 20 graden, dat maakt veel ver schil.'' Invloed weer Internationaal onderzoek sugge reert dat het effect van mooier weer ook bij corona een rol speelt. In Noorwegen bestudeerden we tenschappers de coronacijfers in de twintig landen die vorig voor jaar het hardst werden geraakt. Hun conclusie: waar het warmer werd, verspreidde corona zich minder snel. Ook het RIVM houdt in zijn modellen rekening met de invloed van het weer. In Nederland is het verschil tus sen de ontwikkeling van de zie- kenhuiscijfers van april 2020 en die van april 2021 schrikbarend. Het gemiddelde aantal dagelijkse ziekenhuisopnames was vorig jaar op 30 april ruim vijf keer kleiner dan op 1 april. Nu is dat effect er helemaal niet: het aantal opnamen nam gemiddeld zelfs wat toe. En dat terwijl er nu inmiddels bijna 5,5 miljoen coronaprikken zijn ge zet bij meer dan 4 miljoen Neder landers, en mogelijk al zo'n 3 mil joen mensen corona hebben ge had. In beide maanden golden er strenge lockdownmaatregelen. Priksprint De komende week blijft het fris voor de tijd van het jaar. ,,Ik ver wacht dat als het eindelijk mooi weer wordt, het weleens heel snel de goede kant op zou kunnen gaan, ook in de ziekenhuizen", zegt Kroes positief. ,,Het vaccine ren is inmiddels goed op gang ge komen, en Britse studies laten Een middag met 12 of met 20 graden, dat maakt voor corona veel verschil zien dat mensen drie weken na de eerste prik al 65 procent minder kans hebben om in het ziekenhuis te belanden. Daar mag je dus echt wat van verwachten. Het is be langrijk dat mensen dat perspec tief blijven zien.'' Terwijl de ziekenhuizen nog al tijd vol liggen - al was er dit week einde eindelijk twee dagen op rij een daling - maakt Nederland zich op voor een priksprint. Afgelopen week werden er in het centrale magazijn in Oss liefst 1,4 miljoen doses coronavaccin binnengere den, en de komende twee weken komen daar nog eens 2 miljoen vaccins bij. Die worden toege diend aan mensen boven de 58 jaar, zorgpersoneel en aan jongere Nederlanders met een verhoogd risico op ernstige klachten bij co rona. Deze week zullen er zo'n 650.000 prikken worden gezet, hoeveel daarna is nog onduidelijk. Het aantal positieve coronatests kwam afgelopen weekeinde een stuk lager uit dan in de week er voor. Dat was echter mede het ge volg van een fikse computersto ring bij de GGD. Hierdoor konden veel mensen zaterdag geen af spraak maken voor een coronatest. maandag 3 mei 2021 GO - Johan, deelnemer testreis Er zijn al 5,5 miljoen coronaprik- ken gezet, maar intussen wil de bezetting in de ziekenhuizen maar niet dalen. Een deel van de oorzaak is waarschijnlijk heel simpel: het was de koudste maand april sinds 35 jaar. Chris van Mersbergen Den Haag WEG/QPHOTO - Louis Kroes, viroloog LUMC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5