'Campus trekt wellicht jongeren naar Terneuzen of houdt ze hier' Eerste openluchtbad in Terneuzen 10 mei open 5 BIJ CAMIEL NIEUWE EIGENAREN OUDE BEKENDEN Ga er maar aan staan, in deze tijd een restaurant overnemen. Alain Neelemans durft het aan. Hij gaat het, volgens hem, oudste restaurant van Philippine uitbaten, bij Camiel. „Restaurants zullen straks volstromen." Alain (47) weet waar hij over praat. Al sinds zijn vijftiende jaar zit hij in de ho reca, allereerst in Hulst, nog altijd zijn woonplaats. De bediening is zijn stiel. Gastheer zijn. ,,Ik heb bij restaurant Het Bonte Hert in Hulst even 'gesno ven' aan het koksvak, maar dat moet in je bloed zitten. En toen ben ik bij de zwarte brigade ge gaan, in de bediening." Twintig jaar werkte hij bij wat nu zijn buurman is, restaurant Au- berge des Moules, nadat hij eerder twee keer twee jaar bij De Blanke Top in Cadzand-Bad het vak goed had geleerd. ,,Maar De Blanke Top was een seizoensbedrijf. Kon je in januari drie weken met vakantie. Ik was dat beu, heb een telefoon boek gepakt en Auberge des Mou- les stond bovenaan. Ik kon ko men!" Een ontdekking Philippine, dé mosselrestaurant- stad van Zeeuws-Vlaanderen en een groot deel van Vlaanderen, was voor Alain een ontdekking. ,,Ik was er weleens doorheen gere den, meer niet." Alain leerde Phi lippine steeds meer waarderen. Toch besloot hij na twintig jaar een uitstapje te maken, naar het Churchill Hotel in Terneuzen. Lang is hij daar niet gebleven. ,,Ik kreeg een aanbod dat ik niet kon weigeren", vertelt Alain. Dat kwam van Danny van den Berge en Marlon Mohnen, twee Zeeuws- Vlaamse ondernemers. Zij hadden restaurant De Fijnproever overge nomen van Gerben Wiskerke, van dé Philippiense mosselrestaurant- familie Wiskerke, en zochten een bedrijfsleider. Zijn vrouw Debbie herinnert het zich. ,,Alain kwam thuis, legde het mij voor en dat was het eigen lijk." Ze glimlacht erbij. Zo erg was het dus niet. En Alain hapte dus toe. ,,Je moet het zo zien, er kwam een trein voorbij, en die neem je of niet." Je moet het zo zien, er kwam een trein voorbij, en die neem je of niet. Ik ben ingestapt De Fijnproever veranderde in bij Camiel, naar een oom van Danny van den Berge die ernaast ooit een horecazaak had. In oktober 2019 gingen de deuren open. Vijf maan den later was het al over en uit. De coronacrisis was losgebarsten. ,,We hebben nog wel een heel goed zomerseizoen gedraaid", kijkt Alain terug, ,,maar sinds half oktober staat alles weer stil. Het mooie is wel, personeel is het be drijf trouw gebleven." Alain kan op hen voortbouwen, als het zover is dat de restaurants weer open mogen. Hij wordt dan volledig verantwoordelijk voor het reilen en zeilen bij Camiel. Hoe dat zo gekomen is? ,,Danny en Marlon hebben het te druk. Ze konden dit er niet meer bij doen, en toen vroegen ze mij of ik het restaurant wilde huren en als zelf standig ondernemer wilde door gaan. Ook in die trein ben ik ge stapt." Jaarrond wil Alain gaan draaien, niet alleen met mosselen, maar ook met vleesgerechten, bereid aan tafel. Hij heeft ook een wijnbar en wil nog een loungebar openen. Alain heeft er, ondanks de corona crisis, volop vertrouwen in en mis schien nog belangrijker, zijn vrouw Debbie ook. ,,Iedereen is er toch aan toe om straks weer uit eten te gaan. De restaurants zullen volstromen." Het idee voor een campus voor jon geren is afkomstig van de Terneu- zense PvdA-fractievoorzitter Laszlo van de Voorde. Hij opperde het onlangs in schriftelijke vragen, onder de noemer zusterflat 2.0. Het behouden en aantrekken van jon geren is voor onze gemeente 'wel licht één van de grootste uitdagin- gen van dit moment', stelde hij. Ze zijn hard nodig volgens hem om banen in het bedrijfsleven en ook de zorg in te vullen. Tal van grote werkgevers huren, aldus Van de Voorde, al panden voor de huisvesting van werkne mers, al dan niet in opleiding. De gemeente zou daarbij de helpende hand kunnen bieden, door de krachten te bundelen en mee te werken aan een campus voor jon geren. ,,Met leuke, fatsoenlijke ap partementjes in het centrum van Terneuzen voor een huurprijs on der de huurtoeslaggrens." Nieuwe toekomst Wethouder Frank van Hulle (wo nen) heeft daar wel oren naar. De gemeente is bezig een nieuwe toe komst uit te stippelen voor de Ter- neuzense binnenstad. Het idee voor een jongerencampus wordt daarin meegenomen. Belastingkantoor Van de Voorde noemde ook al een locatie voor een zusterflat 2.0, het voormalig belastingkantoor aan de Rosegracht. Aharon Amosi uit Breda, eigenaar van het kantoor, gaf eerder aan er veertig a zestig appartementen in te willen bouwen. ,,Ik weet niet of dat pand daar geschikt voor is", houdt wethouder Van Hulle een slag om de arm. ,,Laten we eerst eens kijken of een campus kans van slagen heeft." TERNEUZEN Wie graag bui ten zwemt en het liefst in een zwembad, kan vanaf maandag 10 mei ook in Terneuzen te recht. Het openluchtbad bij sportcentrum De Vliegende Vaart haalt de poorten dan van het slot. Een Zeeuws-Vlaamse primeur is het niet. Die was voor zwembad De Honte in Kloos- terzande dat maandag 26 april de eerste zwemmers verwel komde, nog wel onder strenge coronaregels. In Terneuzen zal dat niet anders zijn. Reserve ren is verplicht. Dat kan nu nog niet. Het streven is vrijdag 7 mei om 13.00 uur het reser veringssysteem in orde te heb ben. Terneuzen heeft ook openluchtbaden in Axel, Sas van Gent, Zaamslag en Koe wacht. Wanneer die opengaan, is nog niet bekend. Openluchtbad Elderschans in Aardenburg mikt op 1 juni, laat voorzitter Germen Modde we ten. ,,We zijn voor personeel afhankelijk van studenten en die zijn niet eerder klaar met hun examens", legt hij uit. ,,Ons zwembad is bovendien, in tegenstelling tot dat in Kloosterzande, maar een beetje verwarmd.'' maandag 3 mei 2021 VL 'Restaurants stromen straks weer vol' Harmen van der Werf Philippine -Alain Neelemans, restaurant bij Camiel, Philippine Terneuzen wil werk gaan maken van een campus met betaalbare woonruimte voor jongeren. Het kan, aldus het college van B en W, een kans bieden om jongeren voor Zeeuws-Vlaanderen te be houden en/of aan te trekken. Harmen van der Werf Terneuzen Alain Neelemans met zijn vrouw Debbie aan de rand van het terras van restaurant bij Camiel op de hoek Visserslaan-Kasteelstraat in hartje Philippine. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50