- .4?!, B&B wordt omgebouwd voor respijtzorg 5 ZORGBOERDERIJ BOUWLUST DROOM VOOR DE VAILLANTJES IS VOORBIJ/ Na zich beiden een werkzaam leven lang om de zorg en het welzijn van anderen te hebben bekommerd, zetten Rob (64) en Ellen (65) Vaillant er een punt achter. et de pensioenge rechtigde leeftijd in het vizier, wordt het hen allemaal I net even te zwaar. Hun laatste kunststukje, zorg boerderij Bouwlust bij Nieuwer kerk, wordt overgenomen. De nieuwe eigenaren gaan verder met de dagbesteding en breiden het aanbod verder uit. Nieuw wordt onder meer een logement dat mantelzorgers even een paar dagen vrijaf geeft. Vooropgesteld: een goede ge zondheid is het hoogste goed. Maar of je nu dementerend bent, zwaarmoedig door eenzaamheid, licht verstandelijk gehandicapt of je leven ligt overhoop door niet- aangeboren hersenletsel, op zorg boerderij Bouwlust kan iedereen gewoon lekker zichzelf zijn. ,,De mensen moeten hier vooral kun nen genieten", zegt Ellen. Rob: ,,Ik weet natuurlijk niet precies wat de nieuwe eigenaren van plan zijn, maar ik kan alleen maar ho pen dat ze ons programma voort zetten." Constant bezig Die hoop komt niet uit de lucht vallen. De Vaillantjes kochten het nu 103 jaar oude woonhuis met schuur aan de Capelleweg in 2008. Na acht jaar verbouwen was de zorgboerderij klaar. Maar die droom houdt nu voor hen nu al weer op. ,,Omdat je hier zelf ook woont", legt Rob uit, ,,ben je con stant bezig met cliënten en bege leiders. Wij zijn het centrale aan spreekpunt. En dan heb je ook het onderhoud nog. Dat is bij elkaar best veel, kan ik je vertellen." Ze zijn ook aan het denken gezet door vervelende gebeurtenissen in hun vriendenkring, voegt Rob daar aan toe. ,,Er komt een mo ment dat je beseft dat het tijd is om je eigen leventje voorop te stellen." Ellen: „Wanneer je 64 en 65 jaar bent en nog steeds zeven dagen in de week werkt, mag het wel wat minder, toch?" Want naast de dagbesteding zijn in de schuur ook drie bed breakfast-kamers ondergebracht en die zitten regel matig vol. Vakantie ,,We zijn al achttien jaar niet met vakantie geweest." Ellen zegt het quasi nuchter en geeft kleindoch ter Louna die om haar nek hangt een extra knuffel. Het besluit te stoppen met Bouwlust valt bei den zwaar. De boerderij is ver kocht en wordt per 1 oktober over- We zijn al achttien jaar niet met vakantie geweest gedragen. Het afscheid nemen is voorzichtig begonnen. Twee op slagcontainers zijn besteld voor een deel van de privéspullen. Want hun nieuwe huis zal hoe dan ook kleiner worden, verzekert Ellen met een schuin oog naar Rob, en de zolder in de schuur ligt nog vol met van alles en nog wat. Ellen: ,,We lopen hier met een dikke strot rond. Eigenlijk hadden we vooraf niet beseft dat er zoveel werk kwam kijken bij het runnen van een zorgboerderij. Alleen al die hele administratie en weke lijkse rapportages van persoon lijke doelen. Niet omdat het moet van de familie of de accountant. Welnee, Nederland regelland is dat!" Rob: ,,DSt maakt de knoop dan wél weer makkelijker door te hakken." Kleine groepen Momenteel maken in totaal 46 cliënten gebruik van de dagbeste ding op Bouwlust. Onder de coro nabeperkingen is er ruimte voor maximaal zeventien mensen per dag. ,,We werken bewust met kleine groepen", vertelt Rob, ,,met minimaal één begeleider op vier. Dat geeft extra ruimte om indivi dueel iets te doen met de men sen." Knuffelbare ezels Onder het motto 'elke dag is een feestje' hebben de Vaillantjes uit eenlopende activiteiten opgezet. Samen groente en fruit snijden voor de lunch, taartjes bakken, buitensjoelen, wandelen, houten zitbanken bouwen, vogelhuisjes knutselen van afgedragen klom pen, lekker muziek maken in een echte studio, maar ook gerichte geheugentraining en gewoon even praten met elkaar. Persoonlijke aandacht, dat is waar alles om draait. Twee knuf felbare ezels, acht donszachte kip pen, fruitbomen en een moestuin maken het plaatje compleet. Rob wijst naar de glazen kas naast de schuur. ,,Moet je ze daar nou zien zitten bij elkaar. Dat is zo'n heer lijk plekje geworden. Uit de wind in het zonnetje. Gemixte doel groepen. Dat is eigenlijk best wel uniek. Fantastisch hoe ze elkaar dan helpen en stimuleren. Dat contact met die mensen, ga ik enorm missen." van plan de zorgverlening op de boerderij verder uit te bouwen. Op de bovenverdieping van de schuur komen appartementen voor vier tot zes bewoners met een handi cap. De drie appartementen die nu als B&B dienen, worden straks gereserveerd voor zogeheten res pijtzorg. Een thuiswonende de menterende partner of gehandi capt kind. kari daar dan met alle 'mm£ 0: maandag 3 mei 2021 'We lopen met een dikke strot rond' Marcel Modde Nieuwerkerk - Ellen Vaillant (65) M De Bouwlust Houseband met Jaap Elenbaas, Pim ten Brink en Harry van der Wekken in 2019 aan het oefenen in de eigen studio van de zorg boerderij. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Bouwlust wordt per 1 oktober overgenomen door Elvira Willems- tein en haar man Wim Karel uit Zwijndrecht. De dagbesteding in z'n huidige vorm gaat door, zegt Willemstein. ,,De mensen die er nu zitten hoeven zich nergens zorgen om te maken. Die kunnen straks ook gewoon bij ons terecht." Het koppel heeft elf jaar ervaring met kleinschalige woonvormen en is - k VV.S" nodige (24 uurs) zorg een paar dagen komen logeren, zodat de mantelzorger even tijd voor zich zelf heeft om bij te tanken. Theetuin als tussenstop Willemstein: ,,Het is een heerlijke plek. We gaan eerst maar eens verder met de dagbesteding en na een maand of vier verbouwen hopen we klaar te zijn om de vol gende stap te zetten. We willen ook een theetuin waar mensen tij dens hun fietstochtje even een bakje kunnen doen, een stukje taart eten. De buitenwereld naar binnen halen, zodat je een men gelmoes van doelgroepen krijgt. En als we dan ook nog iets kun nen bedenken voor kinderen op een woensdagmiddag, dan heb- ben we alles." V -. ".V - A-' -v P Rob en Ellen Vaillant met kleindochter Louna op het terrein van zorgboerderij Bouwlust. foto SANDRA SCHIMMELPENNINK :sL'- -'V-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46