Zeker twee doden bij grote brand NIEUWS 3 Verpleegafdeling longpatiënten had geen eigen noodstroom bij storing Het noodaggregaat van het hele zie kenhuis werd niet gealarmeerd en sprong niet aan, aangezien het een lokaal incident betrof op een ge wone verpleegafdeling. Zulke afde lingen hebben verder geen zelf standige noodstroom. Alleen ic's in het ziekenhuis hebben nog een ei gen noodvoorziening. Het incident in de nacht van don derdag 29 april op vrijdag 30 april vond plaats op een kamer met vier longpatiënten. ,,Als gevolg van de uitval van deze voorziening is de toestand van twee ernstig zieke pa tiënten verslechterd'', meldde di recteur Faber. ,,Beide patiënten zijn uiteindelijk overleden. Wij betreu ren dit enorm. De nabestaanden zullen ook worden betrokken bij het onderzoek dat loopt.'' Het ziekenhuis weigerde gisteren tijdens een ingelaste persconferen tie te bevestigen of het ging om co ronapatiënten. De 76-jarige Maas trichtenaar Sjeng Wolters overleed diezelfde nacht nog. Een man van 67, eveneens uit Maastricht, over leed zaterdagmiddag. Op de kamer bij de overledenen lagen nog twee patiënten, maar zij hebben van de storing 'geen nadelige gevolgen on dervonden'. Het ziekenhuis wilde gisteren niet zeggen hoe het nu met hen gaat. Bestuursvoorzitter Helen Mer- tens sprak van 'een ernstige calami teit', waarvan het nog onbekend is hoe die is ontstaan. ,,We vermoe den een sterke relatie tussen de tij delijke gebrekkige zuurstoftoevoer en het overlijden'', aldus bestuurs voorzitter Mertens. ,,Wij willen heel goed weten wat de oorzaak is en ook zullen we kijken naar het medisch handelen. De onderste steen moet boven komen.'' Grove nalatigheid Ondertussen roeren de nabestaan den van de overleden mannen zich. Volgens hen werd de storing veel te laat ontdekt door het perso neel en verholpen, toen de patiën ten er al zeer slecht aan toe waren. Kizzy Magdelijns, een nichtje van het 67-jarige slachtoffer, beschul digt het ziekenhuis zelfs van grove nalatigheid. De directie zegt de nabestaanden op de hoogte te zul len houden, maar wilde niet rea geren op vragen over eventuele ju ridische stappen van die kant. Wie is er eigenlijk aansprakelijk te stellen voor eventuele gebreken aan de noodstroomvoorziening van een ziekenhuis? Een TNO-rapport uit 2012 is er glashelder over: de lei ding van een zorginstelling is ver antwoordelijk voor de algehele vei ligheid en dus ook voor de veilig heid van de elektrische installaties. We willen de oorzaak weten en kijken naar medisch handelen Meestal wordt deze laatste verant woordelijkheid overgelaten aan een technische beheerder. Die moet de status van de elektri sche installatie goed in kaart heb ben en eventuele tekortkomingen direct aanpakken en kenbaar ma ken bij de directie. De installaties worden namelijk intensief ge bruikt, regelmatig gewijzigd en mechanisch en thermisch zwaar belast. Dit veroorzaakt rappe verou dering, waardoor bijvoorbeeld de isolatie-eigenschappen van ma terialen achteruit gaan. Zo kan de veiligheid in het geding komen. Ziekenhuizen zijn verplicht om re gelmatig de noodstroomvoorzie- ning te testen, omdat ze zo nu en dan te maken krijgen met (vaak kleine) storingen. Ook tijdig ver nieuwen van onderdelen van de in stallatie en regulier onderhoud zijn normaal. Geen overbodige luxe bleek in 2014 in Roermond. Het dieselaggregaat van het Laurentius Ziekenhuis weigerde toen de stroom uitviel. In 2018, bij een grote storing in een Tilburgs ziekenhuis, startte de noodstroom vijftien se conden nadat de stroom was uitge vallen. Volgens de experts behoren kri tische medische apparatuur en vei ligheidssystemen op eigen nood- stroom te zitten, al is het maar om de tijd naar de start van het grote noodstroomaggregaat te overbrug gen. De vraag rijst of dat ook niet had moeten gelden voor de longap paraten op de kamer van de vier pa tiënten. Door de storing aan een elektriciteitszuil viel daar onder meer een zogeheten Optiflow uit, waarmee extra zuurstof wordt toe gediend. Het eigen onderzoek van het zie kenhuis, gecontroleerd door de zorginspectie, zal een aantal weken in beslag nemen. De inspectie kan ook besluiten tot extra onderzoek. maandag 3 mei 2021 GO WERKENDAM Bij een uitslaande brand in een woning aan de Beatrixha- ven in Werkendam (Noord Brabant) zijn zeker twee men sen om het leven gekomen. De brandweer sprak gisteren al het vermoeden uit dat er personen aanwezig waren in een appartement boven het bedrijf. Het duurde uren voor dat de brand uit was, de hitte was weggetrokken en de brandweer het pand kon be treden. Ook moest een deel van de voorgevel worden weggehaald voor de brand weer naar binnen kon. De zoektocht naar mogelijk an dere slachtoffers in het appar tement gaat nog verder. FOTO AS MEDIA 'Sterke relatie tussen gebrekkige zuurstoftoevoer en overlijden' Twee longpatiënten die werden behandeld op een reguliere ver- pleegafdeling van het UMC+ in Maastricht, zijn vermoedelijk overleden omdat er geen nood- stroom was op hun afdeling. Daardoor werden ze het slacht offer van een lokale storing bij een elektriciteitszuil op hun kamer. Edwin van der Aa Maastricht - Helen Mertens, bestuurs voorzitter UMC+ Maastricht M Bestuursvoorzitter Helen Mer- tens (rechts) en directeur pa tiëntenzorg Karin Faber staan de pers te woord. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3