3 Ajax misschien wel hoger aan dan hoofdprijs met De Ligt en De Jong Aarzelend laat Ajax dan toch de euforie toe ciële slagkracht dwong Ajax zelf af, pareert Ten Hag steevast, ook als het gaat over de in de winter aange trokken recordaankoop Sébastien Haller (22,5 miljoen). Blind en Tadic bewezen dat hun beste jaren nog moesten komen. Niet alleen groeiden ze op het veld uit tot steunpilaren. Wat Ten Hag en directeur voetbalzaken Marc Overmars ook perfect zagen uit pakken, was hoe de twee routiniers het credo 'elke dag streven naar be ter' uitdroegen en bewaakten. Mede daardoor nam de Serviër de aanvoerdersband over van De Ligt, toen die in 2019 naar Juventus ver trok. ,,Ik kon me geen betere aan voerders wensen", zegt Ten Hag. ,,Een aanvoerder moet veel meer zijn dan de drager van de band. Winnaarsmentaliteit, spelers op sleeptouw nemen en uitdagen, rust bewaren bij tegenslag. Dusan laat dat elke dag zien." Ook Blind ziet Ten Hag als een 'anker'. De jonge Ryan Gravenberch gaat steeds vaker bij Blind te rade. ,,Dat gaat niet alleen over voetbal, maar bijvoorbeeld ook over life style", weet Ten Hag, die ook de ge schorste Andre Onana en eerder Klaas-Jan Huntelaar en Joël Velt- man noemt in zijn rijtje leiders. ,,Zij nemen of namen het voortouw. Op het veld en erbuiten. Zij zetten de standaard. J e hebt teamplayers nodig en een paar individualisten die het verschil kunnen maken.'' Kort voor de winterstop zei Ten Hag nog: 'Als je presteert, word je leeggeroofd.' De keerzijde van zijn eerste succesjaar was dat Ajax zijn topspelers niet uit handen van de Europese elite kon houden. De Ligt ging, Frenkie de Jong ging. Zo werd het wederom bouwen geblazen voor de twee-eenheid Ten Hag en Overmars. Een voorname steen vonden ze in Gravenberch (18), die dit seizoen vrijwel altijd speelde. ,,Omdat hij een persoonlijkheidsontwikkeling heeft doorgemaakt", zegt Ten Hag. ,,Vorig seizoen vond ik hem niet betrouwbaar. Daarop is gestuurd. We zijn er meer dan in geslaagd een nieuw team op te bouwen. Daarmee hebben we attractief gespeeld FEEST Wanneer kan ik risico's nemen? Hij pikte dat op. In het begin liet hij soms een mannetje uit zijn rug lo pen en bij een corner dook hij weg.'' Ten Hag ziet inmiddels een be trouwbare spelmaker. ,,Ryan ziet het voetbal. Hij is zelfbewust bezig, ook om dingen die ik aangeef te vertalen naar het veld. Thuis tegen AS Roma had hij zeker één goal moeten maken. Dat liet ik hem later zien. Het is voor mij geen toeval dat hij vervolgens in de bekerfinale scoorde, daar nog twee keer voor in positie kwam en de voorzet gaf waaruit de beslissende goal viel." Naast Gravenberch grepen ook jonkies als Devyne Rensch en Jur- riën Timber dit seizoen hun kans. Ten Hag noemt het cruciaal dat der gelijke talenten genoeg routine om zich heen weten om zelf tot volle wasdom te komen. Daarvoor richt Ajax de blik ook nadrukkelijk over de grens en werken trainer en 'td' Overmars nauw samen. ,,We be slissen gezamenlijk, na contact met de scouting", aldus Ten Hag. ,,Als één van ons een speler niet wil, komt hij niet. Bij die afspraak leg gen we ons neer." Klaassen Ze spraken met Pierre-Emile H0j- bjerg van Southampton. Ver voor de Deen een overstap naar Totten ham Hotspur verkoos, werd Davy Klaassen alvast gepaaid. Terug op het oude nest nam die eerst de plek in van Edson Alvarez, die later toch weer balansbewaker werd toen Ten Hag Klaassen verder in het seizoen in de schaduw van spits Haller liet opereren. Behalve de Mexicaan Alvarez kwam ook de Argentijn Li- sandro Martinez in de loop van het seizoen weer bovendrijven. Ten Hag: ,,Hoe het elftal in elkaar valt, is een natuurlijk proces. Je weet nooit meteen wat de beste ba lans is. Martinez is nu zo sterk, dat het bijna niet meer in te denken is dat hij uit de ploeg verdwijnt. Maar stel dat ik Blind begin dit seizoen had gepasseerd voor Martinez. Wat voor proces krijg je dan? Dat gaat dan denk ik niet de goede kant op. Als je het natuurlijk laat verlopen, dan zie je dat hij zo goed is dat hij zich vanzelf in het elftal vecht.'' Het vleugje passie dat de latino's over de ploeg goten, hielp Ajax aan een ongeslagen eredivisiereeks die gisteren tegen FC Emmen (4-0) naar twintig werd getild. Zo werd het kampioenschap een prooi voor een naar elkaar toe gegroeid collec tief, dat met hulp van aangetrokken leiders stoïcijns titelkoers hield. Zelfs toen ploeggenoten gearres teerd (Promes), langdurig geschorst (Onana) of per ongeluk niet voor de Europa League werden ingeschre ven (Haller). Terugkijkend vond Ten Hag het in februari ook 'echt wel spannend'. ,,Zonder keeper en zonder spits moesten we in Europa door en dat kan nationaal doorwerken. Dan kan alles met een beetje pech in elkaar donderen. Deze dubbel van kampi oenschap en beker geeft veel vol doening. Twee jaar geleden won nen we die dubbel met een schitte rend elftal, waarvan de spelers voor eeuwig aan elkaar verbonden blij ven. Maar dit kampioenschap is door alle tegenslagen misschien nog wel knapper.'' ging aankondigt. Nadat de eerste felicita ties haasten de spelers zich naar binnen om zich in speciale kampi oensshirts te hijsen. Eén voor één worden ze dan het podium opgeroepen. Ryan Gravenberch en Sébastien Haller dragen een ghettoblaster op de schouder, Edson Alvarez (Mexico), Lisan- dro Martinez (Argenti nië) en Antony (Brazilië) met de vlaggen van hun vaderland op de rug. Als Dusan Tadic de schaal krijgt, barst het maandag 3 mei 2021 M Erik ten Hag gisteren na de overwinning op Emmen, waarmee Ajax de landstitel veiligstelde. FOTO PIM RAS - Erik ten Hag (51) AMSTERDAM Als het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Kevin Blom klinkt, lijkt de tri omf nog even te moe ten indalen bij Ajax. Niet buiten het stadion, waar zich tijdens de wedstrijd tegen Emmen al duizenden fans heb ben verzameld, die club liederen en knalvuur werk ten gehore bren gen. Maar op het veld laat de euforie even op zich wachten, na maan den van geduld en een wedstrijd die geen se conde nieuwe vertra- feest ook in het stadion los. Spelers raken ver strikt in confetti, dansen en spuiten met cham pagne. Trainer Erik ten Hag brengt een fraai eerbetoon aan de dit seizoen overleden Tonny Bruins Slot. Vanaf het parkeerdek vieren de Ajacieden de titel later met de sup porters, die zich weinig aantrekken van het ver zoek van de gemeente om elkaar niet op te zoeken. ,,Het mag ei genlijk niet, maar het is moeilijk tegen te hou- den, denk ik'', zegt doel man Maarten Stekelen burg. ,,Ajax heeft de dubbel gewonnen. Men sen zijn hartstikke blij.'' Ten Hag: ,,Het is heel puur hoe ze dit beleven. Het is net alsof je met een pupillenelftal kampi oen wordt. Ik begrijp de ontlading, bij mijn spe lers en bij de fans. Het is tegen de regels, maar ik denk dat je dit niet kunt stoppen en dat het beter controleerbaar was geweest als je de supporters in het sta dion had toegelaten.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35