in een notendop 4-0 •Ten Hag slaat kampioenschap met vernieuwd 2 Vorig jaar kregen hij en Ajax er weliswaar geen schaal voor, maar coach Erik ten Hag is nu drie seizoenen op rij bovenaan geëindigd in de eredivisie. Gaandeweg zag hij dat alle puzzelstukjes in de huidige selectie precies pasten. „Maar met wat pech had het ook in elkaar kunnen donderen.'' w COLUMN HUGO BORST Timber in Oranje. Geen vraagteken. Geen uit roepteken. Het plagerige bericht van de broer van de bondscoach verbaasde me niet. De avond er voor, aan een voetbaltafel bij ESPN, beweerde Ro nald ijskoud dat Timbertje tegen het Nederlands elftal aan zat. Ik tekende honend bezwaar aan. Nog geen dertig wedstrijdjes in Ajax 1 en dan al in Oranje? Flikker op zeg. Het Nederlands elftal heeft keuzes te over op die plek. Dumfries, Karsdorp, Tete en Hateboer, om er maar eens een paar te noemen. Jongens met meer dan dertig wedstrij den op niveau. Jongens met harde voeten, vindt Ronald de Boer. En Timber kan ook nog centraal achterin spelen. Ik zuchten. O ja? Als je nog niet eens 1.80 meter bent? Zullen we hem meteen op de plek van Virgil van Dijk zetten? Het moet een dag na een triomf natuurlijk over Ajax gaan. Het gaat die club erg goed. Niemand in Nederland kan ze bijhouden. Sportief niet, finan cieel niet. Neem nou de grootste uitdager van vroeger, Feyenoord... Vergelijk dit weekend eens. Ajax won vrij eenvoudig van Emmen (de num mer 16 van de eredivisie) en is voor de 35ste keer landskampioen. Feyenoord was vijftien keer de beste van Nederland en verloor gisteren op be schamende wijze van ADO Den Haag (de gedood verfde nummer 18). Komende zondag is het Fey- enoord-Ajax. Het zou kunnen dat Dick Advocaat dan nog steeds op de bank zit. Hij wil zijn contract zo graag uitdienen dat hij nalaat de handdoek te werpen. Dick laat het aan de spelers over. Die stoethaspels van hem. Tactische instructies? Die lappen ze aan hun laars. Hoeveel signalen heeft een coach nodig? Er is één echte reden om uit elkaar te gaan: als spelers en trainer op elkaar uitgekeken zijn. En dat zijn ze in de Kuip. Heel erg! De voetballers van Feyenoord hebben geen band met hun trainer. Ze vinden hem afstandelijk. Ze gaan niet door het vuur voor hem. Advocaat heeft de voetballers te vaak gekleineerd. Door te benoemen wat ze niet goed doen, of door te zeggen dat hij niet wil be noemen wat ze niet goed doen. Bozenik, gekocht voor 4 miljoen: heeft Dick in de publiciteit ooit iets liefs over die jongen gezegd? 'Hij doet zijn best,' dat moet het aardigste zijn geweest. En zo'n opmerking werkt natuurlijk averechts. De spelers zijn er op een dag bij Dick over gaan klagen. Laat dat maar aan millennials over. Die zijn niet be stand tegen kritiek, laat staan cynisme. Eigenlijk hebben de spelers geen recht van spre ken maar als ze vandaag of morgen durven te zeg gen dat ze klaar zijn met Dick Advocaat dan stopt hij. Maar ik denk niet dat ze het durven. En omdat de clubleiding geen trek heeft om Dick Advocaat te ontslaan is het aannemelijk dat Advocaat nog op de bank zit tijdens Feyenoord-Ajax. Een klassieker om des keizers baard in een lege Kuip. pijnlijk zijn. Die jongen vluchtte op zijn 13de van Feyenoord naar Ajax. Iets met reiskosten. Timbers broer Chris heeft gezegd: ,,Ik durf wel te stellen dat hij nooit de speler was geweest die hij nu is als-ie bij Feyenoord was gebleven.'' Feyenoord in een notendop. Rood Sow onterecht, vindt Grim Ron Jans pakt blik en veger Terwijl wijlen André Hazes uit de speakers klinkt en zingende en vuurwerk afstekende supporters buiten het stadion alvast een knal- feest inluiden, blijft de trainer van Ajax aanvankelijk de rust zelve. Erik ten Hag (51) gaat pas uit zijn dak na dat alle collega's een knuffel en alle arbiters en tegenstanders een be dankje hebben gehad. De euforie volgt dan alsnog, als captain Dusan Tadic uit handen van één van de oudste Ajax-leden en een piepjong talent de schaal krijgt. Ten Hag springt, stoeit even later met Lisandro Martinez en geeft buiten op het parkeerdek clu bicoon Sjaak Swart in diens Fiat ook nog even een boks. Als hij zijn hoofd vervolgens bo ven de balustrade uit steekt, laten duizenden zingende en hossende supporters blijken hoezeer zijn werk in de afgelopen jaren wordt gewaardeerd. Hoe de 35ste landsti tel van Ajax Ten Hag zal bijblijven? ,,We zijn er meer dan in geslaagd om een nieuw team op te bouwen. Daarmee hebben we attractief voetbal gespeeld. De jongens heb ben iets over voor elkaar en dagen elkaar uit. Eigenlijk heb ik dat in de drie jaar bij Ajax altijd gevoeld. Dit jaar zat er ook ontzettend veel wils kracht en weerbaarheid in." Met dat laatste was het in zijn te leurstellende eerste half jaar droe viger gesteld. Nadat Ajax in maart 2018 bij Vitesse verloor, donderde het in de kleedkamer. De zelfkritiek was daarbij ver te zoeken, herinnert Ten Hag zich. „Iedereen was aan het zeiken. Scheidsrechter slecht, veld slecht." Later die maand, toen Ajax bij PSV de slag om de titel verloor, concludeerde hij ook dat de concur rent op mentaal vlak verder was. Aan de tekentafel trof Ten Hag in de top van de hiërarchie vacante plekken aan. Hoe sneller hij aange wezen en aangetrokken leiders voor een duurzame balans kon la ten zorgen, des te eerder de be oogde opmars van Ajax gestalte zou krijgen. En de coach zocht en vond die verlengstukken. Zo klonk het originele geluid dat de toen 17-jarige Matthijs de Ligt na dat pijnlijke verlies in Arnhem liet horen, hem als muziek in de oren. ,,Die kwam de kleedkamer binnen en zei: 'wat nou slecht? We moeten gewoon winnen. Jullie zeiken al leen maar.'" Niet veel later werd De Ligt de nieuwe aanvoerder van Ten Hag: ,,Matthijs had iets onverzette lijks." Andere uitstraling Maar de piepjonge captain kon de ondergrens niet alleen omhoog brengen. De briljante, maar ook wel eens verongelijkte Hakim Ziyech kon Ajax met zijn mondhoeken en lichaamshouding al een ander ge zicht geven, zag Ten Hag. ,,Hij werd zo negatief benaderd door het Am sterdamse publiek. Met hem ben ik echt aan de slag gegaan, zodat hij een andere uitstraling zou krijgen." Ten Hag liet Ziyech beelden zien. ,,Van hoe hij naar een cornerbal liep. Ik zei: 'Ga eens lachen in die camera.' In plaats dat hij negatief werd benaderd vanwege zijn cha grijnige uitstraling, werd hij, met een lach, de verpersoonlijking van Ajax. Zoals mensen naar hem ke ken, keken ze ook naar Ajax. Als zo'n topspeler plezier en vechtlust uitstraalt, neemt hij mensen mee. Hij werkte er geweldig aan. Een half jaar later was hij de grote held en bij zijn vertrek een god in de Arena." Voor ervaren spelers uit topcom- petities trok Ajax de knip. Niet zo'n beetje ook. Voor een kleine dertig miljoen schudden Dusan Tadic en Daley Blind de hiërarchie verder op. Hoge transfersommen? Die finan- maandag 3 mei 2021 Zondagmiddag (14.41 uur) kreeg ik een appje van Ronald de Boer: Timber in Oranje. Jurriën Timber had zojuist de score ge opend in de kampioenswedstrijd tegen Emmen. Het was zijn eerste doelpunt in Ajax 1. Het kan dat Jurriën Timber zondag uitblinkt. Zou RKC RKC legt zich niet bij voor baat neer bij een schor sing van Sylla Sow (foto). Op basis van de tv-beelden overweegt de Waalwijkse clubleiding de rode kaart van de aan valler voor 'een schop pende bewe ging in het gezicht van Timo Lets- chert' tegen AZ (1-3) aan te vechten. „Sylla is geen schopper, is als mens en als speler vaak te lief'', zei RKC-trai- ner Fred Grim na afloop. Letschert verklaarde dat hij het 'zwaar ge straft' vond. FC TWENTE Godfried Roemeratoe (foto) uit Vlis- singen wacht met FC Twente al negen duels op een over winning. De 3-0 zaterdag bij Fortuna was de vierde nederlaag op rij. Trainer Ron Jans was des duivels. „We halen stoffer en blik erbij. De bezem gaat erdoor. De spelers heb ben zoveel kansen gehad. Men taliteit gaat vanaf nu boven kwali teit en dat kunnen de jongens deze week laten zien op de training.'' 'Deze titel is knapper, door al die tegenslag' Johan Inan Amsterdam Davy Klaassen toont de beker, Daley Blind de kampioens- schaal. FOTO PIM RAS FE EMMEN I Ajax - FC Emmen 1 10. Timber 1-0 61Haller 2-0 66. Rensch 3-0 74. Klaassen 4-0 Opstellingen Stekelenburg Verrips Rensch Bijl 67. Mazraoui Araujo Timber Veendorp 77. Schuurs Cavlan Martinez 73. Gladon Tagliafico Vlak Alvarez 73. Ben Moussa Klaassen Pena 88. Labyad Bernadou Gravenberch 82. Tibbling 77. Kudus Adzic Antony 82. De Vos 67. Neres De Leeuw Haller 89. La Torre Tadic Frei Scheidsrechter: Blom Toeschouwers: 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34