Bijna 150 jaar Zeeuwse spoorlijn tussen Vlis- singen en Roosendaal Als vanouds zijn ze massaal naar het Zeeuws-vlaamse koopstadje gekomen, de Belgen. Ze zijn ge makkelijk herkenbaar in het straat beeld. Wie ook buiten een mond kapje draagt, moet wel van over de grens komen. En dat klopt. Mario Cours - 'ik ben een échte Gente naar' - wacht bij het Belfort op zijn vrouw. Hij draagt een wegwerp- mondkapje, zo'n blauwe. ,,Om elf uur zijn we hier aangekomen", ver telt hij, ,,en toen het kon, om twaalf uur, hebben we direct een terrasje gepakt. Dat kon toen nog vrij een voudig." Cours wijst naar taveerne 't Wa pen van Sluis aan de overzijde van de Groote Markt. ,,Moet je nu kij ken, alles zit tjokvol." Zijn vrouw Sabine Nopens komt erbij staan. Ze is maar wat blij er weer op uit te kunnen en dat de terrassen in Ne derland wel open zijn, in tegenstel ling tot België. ,,Het heeft al lang ge noeg geduurd, toch, dat corona. Voor jongeren valt het niet mee, maar voor ons ook niet. Wat kon je nog? Werken, de dagelijkse bood schappen doen en thuis zitten." Haar man vult aan: ,,De mens moet een keer naar buiten, dat hoort er bij." Minstens zo gelukkig is Petra de Boevere van slijterij De Vuurtoren aan de Groote Markt. De mandjes die de klanten bij de ingang moeten pakken, zijn op. De kassa zou aan houdend rinkelen, als er nog een belletje op zou zitten. Volgens De Boevere was het zaterdag, de Dag van de Arbeid, een nationale feest dag in België, zelfs nog drukker dan zondag. ,,Ik had zaterdagavond ge woon zere voeten van het lopen, een goed teken." Gezellig en ook relaxed Bij taveerne 't Wapen van Sluis heeft iedereen het te druk om iets te zeggen. Zo gaat het bij alle hore cazaken. Het bedienend personeel loopt, oneerbiedig gezegd, de poten vanonder het lijf. ,,Tot zes uur, de verplichte sluitingstijd van de ter- rassen, zitten we al vol", laat een ober van restaurant Balmoral aan de Kaai zich tegen drie uur 's mid- De mens moet een keer naar buiten, dat hoort erbij dags ontvallen, waarna hij snel doorgaat. Het mag druk zijn, de sfeer in het lentezonnetje is vooral gezellig en ook relaxed. De klanten wachten wel. Niemand is gehaast. ,,Een zondag als andere, voor de coronatijd", omschrijft bedrijfslei der Eric van Troost van cadeauwin kel Hollandia Select de sfeer. Hij is een tevreden mens. Klanten kon den al wel eerder komen, maar al leen op afspraak. Van Troost: ,,Dat werkte bij ons voor geen meter. We moeten het vooral van impulsieve aankopen hebben. Dat mensen de winkel binnenlopen en iets leuks zien. Dat kan gelukkig weer." Om de drukte in goede banen te leiden heeft de gemeente Sluis be sloten een aantal doorgaande stra ten in hartje Sluis met veel winkels op zaterdagen en zondagen af te sluiten tussen 12.00 en 22.00 uur. Een van die straten is de Oude Kerkstraat. De afsluiting blijkt zon dagmiddag een goede zet. Je kunt er met een beetje moeite over de hoofden lopen. Het is ondenkbaar dat er nog auto's doorheen zouden kunnen. Overal is het druk Tilburgers Joop van der Schoot en Dave Janssen, die een weekendje West-Zeeuws-Vlaanderen doen, hebben zich buiten een modezaak geposteerd, in afwachting van de terugkeer van hun echtgenotes. Onder de indruk van de mensen massa zijn ze niet, bij wijze van re lativerende noot. ,,Overal is het druk, ook in Brabant. Ga maar op de Markt in Tilburg kijken op zater dagmiddag. Daar kun je echt over de hoofden lopen." Marga Vermue, burgemeester van Sluis, heeft omstreeks vier uur zondagmiddag nog geen signalen ontvangen dat het ergens te druk is geweest. ,,Goed nieuws, lijkt mij, voor iedereen." It I maandag 3 mei 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND7 HOMEÜPATHIE-FYTOTHERAPIE VOEDII\IGSSLPPLEMEIVTE\ VITAMINES MINERALEN B De Oude Kerkstraat in Sluis opgelucht, een zondag als vanouds Als er een stad onder de corona crisis geleden heeft, is het wel Sluis. Winkel- en restauranteige naren zijn samen miljoenen eu ro's aan omzet misgelopen, vooral omdat Belgen massaal wegbleven. Het slot is sinds woensdag weer enigszins van de deur. Dat was zondag, tradi tiegetrouw dé Belgendag in Sluis, goed te merken. Een ge voel van opluchting hing in de straten. Harmen van der Werf Sluis -Mario Cours Mario Cours - voor de foto zonder mondkapje - en zijn vrouw Sa- bine Nopens uit Gent: ,,De mens moet een keer naar buiten, dat hoort erbij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21