Het songfestival zorgt voor meer saamhorigheid 17 legd, en meer van mijn emoties wa ren getoond. Maar ik hoop dat Neder land gisteravond alsnog heeft gezien dat ik vanuit een goed hart heb ge speeld. Iedereen kan weer rustig ademhalen." Gek eigenlijk dat kijkers het pro gramma zó serieus nemen. Het is uiteindelijk een spelletje „Precies. Al voelt dat niet zo als je er middenin zit. Vanaf het moment dat de eerste kandidaat ontbrak aan het ontbijt stonden we 'aan'. Ik had een boekje van huis meegenomen waar ik alle details in opschreef: wie op wie stemde, wie met elkaar in de auto zat, wat mijn eigen tactiek zou zijn. Als iemand al een knipoog uit deelde, draaiden de raderen in mijn hoofd op volle toeren. Alles draait om het spel. Je hebt amper contact met de buitenwereld. Ik bleek grote Samantha Steenwijk in de finale van De Verra ders. Je bent jezelf steeds aan het ver dedigen ,,Ik heb het gevoel dat dat nodig is. Ik heb zoveel heavy shit over me heen gekregen van kijkers. Zoveel megaheftige scheldwoorden, die ik niet eens durf te herhalen, ook al kom ik uit Den Haag. Zelfs doodsbe dreigingen. Het allerergste vond ik een reactie van iemand die op Insta- gram schreef: 'Samantha is zo ge meen, ze zou haar moeder nog verko pen voor een euro.' Toen knapte er iets. Man, mijn moeder is ziek ge weest. Ik heb haar elke dag verzorgd. Ik zou mijn leven voor haar geven. Dat soort reacties deden pijn. Men sen zagen mij als een koele bitch, ter wijl ik me juist een soort Robin Hood voelde, die de getrouwen mee zou nemen naar de finale. Misschien had den de kijkers mij beter begrepen als mijn spelstrategie eerder was uitge- nieuwsgebeurtenissen, zoals het overlijden van Maradona, te hebben gemist. 's Avonds, als je even je tele foon terugkreeg, belde ik naar huis." Besprak je dan je tactiek met je vrouw? ,,Nee, ik heb voor het eerst in onze relatie gelogen. Ik heb pas vlak voor de finale verteld dat ik een verrader was. Ze was pissig. 'Waarom heb je dat niet gedeeld?' vroeg ze. Luister, we stonden 's avonds met z'n allen met het thuisfront te facetimen op een binnenplaatsje bij het kasteel. Ik was bang dat iemand iets zou opvangen. Ik kon me beter voordoen als getrouwe, dan was ik het meest ge loofwaardig. Maar ja, dat opkroppen viel me heel zwaar. De programmamakers hebben me trouwens goede nazorg gebo den. Zij boden psychi sche hulp. Je ziet na melijk de realiteit niet meer als je zo lang in het spel hebt gezeten. Ik was wan trouwig geworden. Zelfs in het tuin centrum dacht ik: is het wel waar wat die medewerker zegt? Inmiddels ben ik weer mezelf, hoor.'' 22 zilverstaven is dik 14.000 euro. Jij krijgt de helft. Wat ga je ermee doen? ,,Ik zou het wel leuk vinden om één van die zilverstaven thuis op het dressoir te zetten als aandenken aan De Verraders. Ik krijg trouwens niet de helft van de buit. Na de finale ke ken Chatilla en ik elkaar aan. We voelden ons megarot. We waren sa men met Loiza in de finale beland en hadden haar laten zitten. We delen de schat met haar." Zo onverschrokken ben jij hele maal niet? ,,Nee joh, ik ben een zacht ei." ONDERZOEK NPO Zes op de tien Nederlanders kijken uit naar het songfestival en geven aan samen te kijken naar het evenement, van 18 tot en met 22 mei in Rotterdam. Dat blijkt uit een onderzoek onder ruim drieduizend mensen. Zowel het songfestival als het EK voetbal en de Olympische Spelen geven volgens de onder vraagden 'een gevoel van verbondenheid met de samenleving' (54 pro cent) en zorgen voor 'meer saamhorigheid in Nederland' (60 procent). De Nederlandse Pu blieke Omroep (NPO) liet het onderzoek uit voeren door on derzoeksbu reau GfK. Bestuurs- voorzitter Shula Rijx- man (foto) is verheugd over de cijfers. ,,Zo'n beetje ieder een heeft wel een me ning over het songfesti val. De een vindt de aan dacht logisch, de ander too much. We vinden het belangrijk om te weten: wat doen het songfesti val en ook de andere grote evenementen in de zomer met Nederland?" Van alle Nederlanders geeft nu bijna 30 procent aan zeker te zullen gaan kijken naar het songfes tival. Bij de sportevene menten wordt vooral uitgekeken naar de Tour de France (40 procent), Olympische Spelen (38 procent) en het EK voetbal (34 procent). Een groot deel vindt dat het songfestival positief bij draagt aan maatschappe lijke discussies en accep tatie van verschillen. Begrippen die men het meest vindt passen bij het liedjesfestijn zijn di vers (61 procent), voor ie dereen (56 procent), po sitief (55 procent) en ge zellig (54 procent). ,,Het zorgt voor meer saamho righeid en dat is extra be- langrijk nu we elkaar door corona noodge dwongen minder kun nen zien", voegt Rijx- man toe. Mag de populariteit van het songfestival toe genomen zijn, vanzelf sprekend waren de cij fers niet, beseft Rijxman. „Vergeet niet dat het songfestival een paar jaar geleden nog op sterven na dood was in Nederland. We haalden jaren lang de finale niet." De revival begon met Anouk. „Een wereldact", kijkt Rijxman terug. ,,An- dere landen hadden grote shows, flitsende lichten. Anouk kwam het podium op, deed haar lied, zo ingetogen en zo mooi. Vervolgens heeft Ilse DeLange het songfestival helemaal op de kaart gezet met haar tweede plaats met Way- lon, en daarna het succes van Duncan Laurence in Israël twee jaar geleden. De AvroTros heeft het evenement hervormd. Het is sneller en dynami scher geworden." De organisatie ligt 'op schema'. ,,Per dag is het aanpassen. Een giganti sche operatie, waarbij we elke keer weer moeten inspelen op de actuali teit. Je moet niet denken aan een vierde of vijfde golf, dat zou verschrikke lijk zijn, maar ook dan passen we ons aan. We zijn niet benauwd. We brengen de grote evene menten al jaren bij de mensen thuis, maar dit jaar voelt dat toch rele vanter en urgenter dan ooit." Ahoy wordt klaargemaakt voor het songfestival. GO MAANDAG 3 MEI 2021 FOTO'S RTL 4 FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17