Vijf ideeën voor een leuke thuiswerkpauze Energietransitie: meer grondstoffen nodig 15 AAN HET WERK Thijs Launspach Pauzes zijn belangrijk, ook tijdens het thuiswerken. Met een pauze geefje je hoofd de kans om indrukken te ver werken, kom je even op adem en pleeg je het nodige onderhoud - eten, drinken, bewegen of toiletteren. Regelmatig je werk onderbre ken is goed voor je concentratie, je geheugen en je werkplezier. Dit wist je natuurlijk alle maal wel, maar desondanks schieten die pauzes er vaak bij in, geef maar toe. Pauzes nemen is net zoals water drinken: je weet dat het moet, maar je hebt er lang niet altijd zin in of tijd voor. Er is altijd haast. Je dag is volgebouwd met Zoomvergaderen. En heb je het een keertje niet drukdrukdruk dan is er wel dat ene mailtje dat je in die paar minuten nog net kunt tikken.Toch schiet je jezelf met deze manier van redeneren in de voet. Zo'n volle dig dichtgeplamuurde dag zonder enige onderbreking is namelijk nogal beroerd voor je effectiviteit. Zonder pauze holt je concen tratie achteruit. Je zit misschien wel op je werkplek, maar er komt een stuk minder uit je vingers. Voor een écht pro ductieve dag is het dus nodig om min stens een paar keer van je werkplek weg te stappen voor een pauze: een langere pauze halverwege de dag, en het liefst elk uur een paar minuten ontkoppe len. Idealiter doe je in die pauzes juist iets anders met je hoofd dan informa tie verwerken. Hieronder vind je een paar ideeën voor een creatieve invulling van je pauze. 1. Target practice: iedereen kan een balle tje in een wasmand gooien, maar lukt het jou ook via de deurpost en de muur? Probe ren is goed voor je oog-handcoördinatie én focus. 2. Kijk naar oude foto's van vakanties of festivals. Dit helpt je om mooie herinnerin gen te herleven, en roept goede vibes op voor in de re st van je werkdag. 3. Denk aan je grote teen: het is niet mogelijk om in de werkmodus te zitten en je tegelijkertijd bewust te zijn van hoe je grote teen aanvoelt. Probeer maar. 4. Trek een sprintje. Breng wat leven in dat kantoorlichaam door even voluit te sprinten. Goed voor lichaam en geest, en ziet er bovendien verdomde stoer uit. 5. Zing luid mee met je favoriete num mer: dit zorgt voor aanmaak van het genotstofje endorfïne, en maakt ook nog eens lekker de stem los. Check wel eerst even of je huisgenoten niet aan het videobellen zijn. Pauzes zijn als water drinken: het moet, maar je hebt er niet altijd tijd voor Duitsers: veel goud Laagste loon stijgt De prijzen van metalen schieten omhoog en het einde is nog niet in zicht. De over gang naar andere vormen van energie en de aantrekkende groei zorgen voor een aanhoudend grote vraag. Dat olie duurder is geworden, mer ken automobilisten elke dag bij de pomp. Die opmars staat niet op zichzelf. ,,De prijzen voor grond stoffen stijgen hard'', zegt Casper Burgering, specialist industriële metalen bij ABN Amro. ,,De staal- prijs is dit jaar al met 14 procent ge stegen. En het mandje basismeta len - koper, aluminium, nikkel, zink, lood en tin - is dit jaar al 16 procent duurder geworden.'' Koper staat inmiddels nog maar een fractie onder de oude recordprijs van 10.190 euro per ton. De prijsstijging is al een jaar aan de gang. Er zijn verschillende oor zaken. Ten eerste is de vraag uit China naar grondstoffen flink aan getrokken. China ging begin vorig jaar grotendeels op slot vanwege de corona-uitbraak. Maar het land had corona snel onder controle en de economie begon in de loop van het jaar weer te groeien. Dat leidde tot een flinke extra vraag naar grond stoffen. Inmiddels zien steeds meer lan den de economie aantrekken, de VS voorop. Ook in Europa wordt gere kend op groei nu de strenge lock- down wordt versoepeld. Op de langere termijn speelt de energietransitie een rol bij de stij - ging. De overgang van olie en gas naar elektriciteit betekent een forse stijging van de vraag naar koper, bijvoorbeeld. ,,Koper is een goede geleider van elektriciteit", zegt Bur gering. Alleen al in Nederland zijn tienduizenden kilometers extra elektriciteitsleidingen van koper nodig de komende decennia. Warren Patterson, hoofd grond- stoffenstrategie bij ING, wijst ook naar de energietransitie in Azië. ,,Die vindt ook plaats in Zuid- Korea, Japan en China. Dat zorgt voor extra vraag'', stelt hij in een recente podcast. Koper is ook essentieel voor elek trische auto's. In een elektrische auto zit driemaal zoveel koper als in een auto met een verbrandings- Stijging van prijzen van grondstoffen kan de energietransitie vertragen motor. Dat betekent een flinke stij - ging van de vraag als de elektrifica tie van het wagenpark doorzet, ver wacht Patterson. Ook bij metalen als kobalt en lithium neemt de vraag toe door de energietransitie. Deze metalen worden gebruikt in onder andere batterijen voor elektrische auto's of voor tijdelijke opslag van stroom. De leveranciers kunnen de snel toenemende vraag niet of nauwe lijks aan. In Chili, een belangrijke koperproducent, wordt de produc tie gehinderd door stakingen. Bo- vendien kan een mijn niet van de ene op de andere dag meer produ ceren. Ook bij andere grondstoffen, zo als hout en beton, stijgen de prij zen. Hout, dat veel in de bouw wordt gebruikt, is niet aan te sle pen. Ook beton is her en der al een knelpunt geworden. ,,En dan komt de VS nog met een infrastructuurfonds van duizenden miljarden dollars'', zegt Burgering. Dat zal de vraag naar staal en andere grondstoffen verder opjagen. Supercyclus Geen wonder dat onder deskundi gen alweer over de 'commodity supercycle' wordt gesproken. Daar mee wordt gedoeld op een lange periode van almaar stijgende prij zen van grondstoffen. De vorige su percyclus begon bijna twintig jaar geleden en duurde zo'n tien jaar. ,,Een nieuwe supercyclus kan waarheid worden'', denkt Burge ring. ,,Maar het is nu nog te vroeg om dat te zeggen. Ook Patterson vindt het 'prematuur' om over zo'n periode te spreken. Huizenhoge prijzen voor grond stoffen maken de energietransitie mogelijk onbetaalbaar. Patterson denkt dat het niet zo ver komt. ,,Prijsstijgingen kunnen de vraag niet meer aantasten. Daarvoor zijn we te ver met de energietransitie. Het kan de transitie wel vertragen.'' Opvallend is dat de vorige super- cycle niet tot hoge inflatie leidde. Patterson verwacht dat ook nu niet. ,,Als de grondstof te duur wordt, zullen fabrikanten methoden bedenken om minder grondstof te gebruiken ofeen alternatiefzoeken. Dat gebeurt nu al voor kobalt en lithium.'' GO MAANDAG 3 MEI 2021 Psycholoog Thijs Launspach is stress expert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: een leuke pauze. Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hier over de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). OPPOTTEN Duitsers heb ben vanwege de onzekerheid door de corona crisis een re- cordhoeveel- heid van 9089 ton goud opge pot in de vorm van munten, staven en juwe len. Dat is onge veer 269 ton meer dan in 2019. VENEZUELA De Venezo laanse regering gaat het mini mumloon met 288 procent verhogen. De maatregel zal niet leiden tot meer koop kracht voor veel Venezolanen: de inflatie be droeg in 2020 bijna 3000 pro cent. 0) o Fabriek in China, waar door de opleving van de economie meer grondstoffen nodig zijn. foto getty images Metaalprijzen door het dak en dat zal nog wel even duren Peet Vogels Amsterdam - Warren Patterson, ING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15