Al-Qaeda kwam dood Osama bin Laden nooit te boven EUWS 11 Rijk. ,,Ik mag graag mopperen op dit kabi net, maar we mogen het belang van deze steunpakketten niet onderschatten. Ze zijn snel opgezet en erg noodzakelijk gebleken. Bij ons in de stad is een kwart van de in woners flexwerker, dat is echt immens. Dat zijn mensen die in de horeca werken, op de taxi rijden of evenementen organise ren. Die sectoren krijgen enorme klap pen.'' De wethouder zou daarom graag zien dat het kabinet het huidige steunpakket verlengt tot het einde van dit jaar. Ook de sociale partners riepen daar al toe op, maar het Centraal Planbureau is juist van me ning dat de steun moet worden afgebouwd zodra de coronamaatregelen worden ver soepeld. Minister Koolmees zegt dat er rond 20 mei een besluit valt over hoe de steun er na 1 juli uit zou moeten komen te zien. ,,Daar ga ik eerst met de collega's in het kabinet over praten. Het is niet netjes om daar nu al in de krant over uit te weiden.'' Toch valt uit zijn woorden op te maken dat verlenging van de coronasteun voor de hand ligt. ,,Het is belangrijk dat we echt voorkomen dat ondernemers en werken den kopje-onder gaan, terwijl we zó lang mensen met steunpakketten hebben ge holpen. Ze hebben gewerkt, kijk maar naar de werkloosheid die laag is gebleven. We moeten zorgen dat mensen goed door de crisis worden geholpen. Die verant woordelijkheid voel ik zeker.'' euro spaargeld mogen hebben om Tonk te kunnen krijgen, in andere gemeenten ko men ook lagere plafonds voor. Ook het be drag dat mensen kunnen krijgen, verschilt nogal per gemeente. Zo krijgen Utrechters maximaal 1500 euro Tonk, terwijl in Am sterdam het maximum vier keer zo hoog is: 6000 euro. Koolmees wil niet over die verschillen oordelen, wat de Kamer er ook van vindt. ,,De regeling is zo opgetuigd dat gemeen ten de ruimte hebben maatwerk te bieden. Het is logisch dat de gemeenteraad daar ook wat over te zeggen wil hebben. Ik heb een handleiding meegestuurd en gevraagd voorzichtig te zijn met een vermogens toets. Maar uiteindelijk ga ik daar niet over.'' Volgens Groot Wassink leidt de wens maatwerk te bieden onherroepelijk tot verschil. ,,De woonlasten in Amster dam verschillen flink van de lasten in bijvoorbeeld Almelo of een plaats als Doetinchem, waar ik zelf vandaan kom.'' Waar Koolmees zegt 'dank baar' te zijn voor de rol die gemeenten spelen, is Groot Wassink omgekeerd er kentelijk naar het het In de vroege ochtend van 2 mei 2011 werd Osama bin Laden, 54 jaar oud, samen met drie anderen, gedood door Amerikaanse Special Forces. Het was de ontknoping van een lange jacht op ''s werelds meest gezochte terrorist'. Bin La den kreeg van zijn aanvallers een zeemansgraf, zodat zijn begraaf plaats niet in een bedevaartsplaats zou kunnen veranderen. Bin Laden werd gezien als het brein achter de aanslagen van 11 september 2001, toen Al Qaeda- terroristen met drie gekaapte vliegtuigen dood en verderf zaai den in het World Trade Center in New York en in het Pentagon in Washington. Een vierde toestel stortte neer bij Pittsburg, voordat het het beoogde doel kon bereiken. De Verenigde Staten zonnen op wraak en die kwam er, met de dood van Bin Laden, die op Ground Zero werd gevierd door zingende New Yorkers. De uitschakeling van Bin Laden geldt voor veel Amerikanen als het grootste - vol gens sommige sceptici zelfs het 'enige echte' - succes in de peper dure War on Terror. Tien jaar na de gebeurtenissen kwamen oud-president Obama en de leider van de operatie - de in middels gepensioneerde admiraal William H. McRaven - vorige t Bin Ladens dood geldt voor sceptici als het enige succes in de peperdure War on Terror week bijeen voor een door de Obama Foundation geregistreerde - en op YouTube geplaatste - terugblik. Na alle voorbereidingen, die een jaar in beslag namen, bleef er veel onzekerheid, vertelt Obama. ,,On- zekerheid of Bin Laden inderdaad in Abbottabad (Pakistan) was. On zekerheid over de constructie van het gebouw. Over hoe de Pakista- nen zouden reageren als ze het in de gaten zouden krijgen.'' Afgebroken Binnen drie kwartier na aankomst van de helikopters was het feitelijk gebeurd. Vervolgens kreeg de via een videoverbinding meekijkende president de code 'Geronimo EKIA'. Geronimo - de later bekri tiseerde verwijzing naar een le gendarische Apache-chef stond voor het gevangennemen of ver moorden van Bin Laden; EKIA be tekent enemy killed in action. Het complex waar Bin Laden zich schuilhield werd in 2012 afgebro ken. De Pakistaanse overheid wilde geen bedevaartsoord. Kin deren cricketten nu op de vlakte waar ooit het huis stond. Al Qaeda is de dood van Bin Laden nooit te boven gekomen. De organisatie zou nu worden geleid door de Egyptische ideoloog Ayman al-Zawahiri (69), die hart problemen zou hebben en volgens regelmatig terugkerende geruch ten zelfs al zou zijn overleden. Al Qaeda heeft nauwelijks nog inter nationale slagkracht en bestaat nu hoofdzakelijk in regionale netwer ken, zeggen experts van het Ame rikaanse Counter Extremism Pro ject (CEP). maandag 3 mei 2021 GO Minister Wouter Koolmees samen met de Amster damse wethouder Rutger Groot Wassink. FOTO FRANK JANSEN Aanvragen voor Tonk blijven achter: 'Meld je nou' Gisteren was het exact tien jaar geleden dat de toenmalige Ame rikaanse president Barack Obama de dood van Osama bin Laden wereldkundig maakte. Bob van Huët Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11