mkbshop.ni Albert Heijn zegt sorry voor broccoli-advertentie 10 NIEUWS CORONA STEUNPAKKET Gemeenten hebben een flinke pot coronageld om gedupeerde kroegbazen, taxichauffeurs en flexwerkers te helpen hun huur of hypotheek te betalen. Toch is de animo voor dit vangnet tot dusver klein: tientallen miljoenen euro's dreigen op de plank te blijven liggen. De schaamte om je hand optehouden is onterecht MKB CLUB Ben jij al lid van de gratis MKB VIP Club? oorgaans zijn kabinets leden blij als uitgaven lager uitvallen dan ge dacht. Maar dat geldt niet voor de 260 miljoen euro die demissionair minister Wouter Kool mees van Sociale Zaken klaar heeft liggen voor de Tonk, ofwel de Tijdelijke onder steuning noodzakelijke kosten. Deze regeling is bedoeld voor mensen die door corona hun vaste lasten niet meer kunnen betalen en is de jongste knoop in het vangnet dat de regering heeft gespan nen om burgers en bedrijven door de coro nacrisis te loodsen. Maar waar Nederlanders de weg naar de NOW, Tozo en TVL goed weten te vinden, loopt het voor de Tonk niet storm. In sommige gemeenten blijven de aan vragen steken op slechts 10 procent van het ver wachte aantal. ,,Dat valt in derdaad een beetje tegen'', erkent Koolmees. „Zonde." Onbekendheid speelt de Tonk parten, denkt hij. ,,En er is schaamte bij aanvra gers. Onterecht overigens. Meld je nou. De hulp is er.'' Want de noodzaak staat voor hem buiten kijf. ,,Er zijn mensen die voor geen enkele regeling in aanmerking komen, maar wel hoge woonlasten hebben. Denk aan flexkrachten zonder ww-rechten, zelf standigen met een werkende partner of mensen met een eigen bedrijfje. Zij vielen tussen wal en schip, maar kunnen via de Tonk alsnog geld krijgen om hun lasten te betalen.'' Dat de animo achterblijft, komt ook doordat gemeenten aanvankelijk vreesden geld tekort te komen. Zij moeten namelijk de Tonk uitvoeren, maar draaien zelf voor de kosten op als de uitgaven hoger uitval len dan verwacht. ,,Ik begrijp dat gemeen ten aanvankelijk voorzichtig waren'', stelt Koolmees. Hij besloot daarom het aan- vankelijke budget van 130 miljoen euro te verdubbelen naar ruim een kwart miljard. ,,Dat geeft gemeenten meer lucht om ruimhartig te zijn.'' In sommige gemeenten lukt dat beter dan in andere. Waar bijvoorbeeld Rotter dam tot de achterblijvers behoort, heeft Amsterdam al 30 procent van het budget uitgegeven. Daarmee zijn bijna driedui zend inwoners geholpen. Rutger Groot Wassink, GroenLinks-wethouder in de hoofdstad, zegt dat het extra budget zeker een duw in de rug is geweest. Onder meer door de tekorten bij de jeugdzorg is het volgens hem 'glashelder' dat er druk zit op de gemeentelijke financiën. ,,De verdubbe ling van het budget is belangrijk geweest.'' De Amsterdamse aanpak onderscheidt zich doordat er actief beleid is gevoerd. Groot Wassink: ,,We hebben mensen aan geschreven die eerder gebruik hebben gemaakt van de Tozo, maar vanwege de partnertoets daarvoor niet langer in aanmerking kwamen. Zij kunnen mogelijk wel aan spraak maken op de Tonk.'' De gemiddelde toeken ning in Amsterdam be draagt 3750 euro per per soon over een periode van zes maanden. Dit geld gaat vooral naar huurders, want eigenaren van koopwonin gen zijn in Amsterdam vaak goedkoper uit dan mensen die in de peper dure hoofdstad een huis huren. Volgens Groot Wassink is het van belang dat men sen op tijd worden geholpen en dat er niet wordt gewacht tot ze door hun spaargeld heen zijn. ,,Je wilt de mensen dusdanig on dersteunen dat ze straks hun werk weer op kunnen pakken en niet eerst in de schul den of andere ellende belanden.'' Voor de uitvoering van de Tonk is Kool mees afhankelijk van gemeenten. Tegelij kertijd heeft hij zelf te maken met een veeleisende Tweede Kamer. Die wilde bijvoorbeeld dat gemeenten geen vermo genstoets zouden toepassen. Toch is dat in veel gemeenten wél gebeurd. In Amster dam geldt dat aanvragers maximaal 30.000 Surinaamse Nederlanders zijn verontwaardigd dat er nauwelijks discussie is geweest over de echte lading van het nummer van zanger Jeangu Macrooy. De meeste Nederlanders zijn volgens hen door het Surinaamse zinne tje 'Yu no man broko mi' in het lied blijven steken bij grappen over broccoli: het zinnetje werd vaak herhaald als 'I don't like broccoli'. Dat Birth Of A New Age naar het tijdperk van de slavernij verwijst, negeren de meeste Nederlanders volgens Mitchell Esajas (oprichter The Black Archives) liever. Het weggelachen zinnetje 'Yu no man broko mi' en de toevoeging 'mi na afu sensi' is voor Surinamers bela den. Het betekent: 'Je kunt me niet breken, ik ben als een halve cent'. Albert Heijn stuurt naar aanlei- ding van de ophef deze korte re actie: ,,Albert Heijn haakt vaker in op actualiteiten. We zagen dat in dit liedje iets anders werd ge hoord dan bedoeld (een 'mama appelsapje') en hebben daar met een knipoog op ingespeeld.'' maandag 3 mei 2021 GO Gratis verzending Vanaf slechts €75,- Voor 17:00 besteld? Volgende werkdag geleverd Veilig betalen Beveiligde betaalomgeving Double A Kopieerpapier Double A Premium A4 250 vellen Hagelwit papier voor haar scherp printen Tweezijdig te gebruiken Voldoet aan houdbaarhe idsnorm ISO9706 Adviesprijs Nu slechts ;2,75 €3,33 incl.btw Balpen Quantore met drukknop blauw Let op: enkel per 50 te bestellen (€9,50) Ideaal voor dagelijks gebruik Met zijdelings drukknopsys teem en clip Adviesprijs €0,68 Nu slechts 10,19 €0,23 incl.btw Papiervernietiger Rexel Alpha Capaciteit: 5 vellen van 80 gram papier Capaciteit opvangbak: 10 liter Automatisch start stop systeem Adviesprijs €45,46 Nu slechts €27,85 €33,70 ind.btw Ordner A4 Quantore 80mm (diverse kleuren) Voorzien van insteek rugetiket Metalen grijpgat en randbeschermers Gemaakt van FSC-gecertifi- ceerde grondstoffen Adviesprijs €2,76 Nu slechts €1,75 €2,12 incl.btw LJY/VTO Labelprinter Dymo Le- tratag Special Edition Eenvoudig en snel labels op maat maken 195 symbolen en vele han dige functies Thermisch printtechnologie (geen inkt nodig Adviesprijs €30,29 Nu slechts €19,75 €23,90 incl.btw Whiteboard Magne tisch gelakt staal Verkrijgbaar in verschillen de afmetingen Aluminium omlijsting Horizontaal en verticaal op te hangen Adviesprijs €20,51 Vanaf slechts €9,10 €11,01 incl.btw Ergonomisch werken: Monltorarmen van Newstar Diverse modellen beschik baar Eenvoudig te verstellen in hoogte en diepte Verkleint de kans op nek- en rugklachten Nu vanaf slechts €47,89 €57,95 incl.btw Water Chaudfontaine Petfles 500ml Let op: alleen per 24 te bestellen (€16.32) Natuurlijk mineraalwater zonder koolzuur Leider in duurzaam waterbeheer Adviesprijs €4^08 Nu slechts €0,68 €0,74 incl.btw www.mkbshop.nl Laurens Kok Den Haag - Wouter Koolmees, minister Sociale Zaken Het was niet de bedoeling om iemand voor het hoofd te sto ten. Dat laat Albert Heijn weten in reactie op de ophef die ont stond nadat het bedrijf met een advertentie inhaakte op de broccoli-hype rondom de Song festivalinzending Birth Of A New Age. Eefje Oomen Zaandam al&ertheum Berichten albertheijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10