'Het gaat niet om die band, maar om George. Als ik verdriet heb is het vanwege hem' Cornells Johannes Zuiderwijk Niet omdat het een gevoelig onderwerp is, eerder omdat het hem oprecht niet veel lijkt te deren. 'Weet je waarom? Het gaat niet om die band, het gaat om George. Als ik verdriet heb, is het vanwege hem. Ik weet zeker dat Rinus en Barry dat ook zo voelen; die band is helemaal niet belang rijk meer.' De waarde van de broederschap overstijgt moeiteloos die van het succes. 'We deden alles met elkaar. We traden in die beginjaren mis schien wel 250 keer per jaar op. Als we een avond vrij hadden, ging ik met George of Barry naar de bioscoop. Of we gingen met z'n allen naar een concert. We zaten samen in hotels, limou sines, vliegtuigen, restaurants. We zaten soms weken met de hele band bij George en Milly thuis. Stond hij 's ochtends voor de hele bende eitjes te bakken, 's avonds maakte Milly dan weer soep. Gastvrijheid heb ik echt van George en Milly meegekregen.' In 1978, toen Golden Earring in New York voor Aerosmith speelde in Madison Square Garden, maakte Zuiderwijk een keuze voor het leven. The Who wilde hem als opvolger voor drummer Keith Moon, die dat jaar was overle den. 'Ik ben drie hotelkamers langsgegaan om dat aanbod met de jongens te bespreken. Alle drie zeiden ze: te gekke kans, dat gunnen we je. En ik dacht alleen maar: kom op, zulke goede vrienden, die zo mooi reageren. Weet je wat? Ik blijf. Bovendien kende ik de sfeer bij The Who wel een beetje, Pete Townshend en Roger Daltrey sloegen elkaar door de kleedkamer heen. Ik had best met The Who willen spelen, maar ik hoefde niet met ze aan tafel te zitten.' Tot op de dag van vandaag heeft hij geen spijt van die keuze. Hij paste bij de Earring en de Earring paste bij hem. Een band zonder poeha, die zich niet leent voor opsmuk. 'We zouden in 2013 een Edison krijgen, maar wel op voor waarde dat we die avond één num mer zouden spelen. Dat past niet bij ons. Toen kregen we die Edison ook niet. Typisch Nederlands. Wij zijn met z'n vieren zo hecht, er is zoveel respect voor elkaar. Toen George zei dat hij door zijn ziekte niet meer zo kon spelen als hij wilde, accepteerden we dat alle drie meteen. Er is niemand van ons geweest die heeft gezegd: maar je kunt toch nog wel een keertje proberen of het lukt om je plectrum goed vast te houden? Als een van ons niet meer wil of kan, dan houdt het op.' Dat moment is nu. Zuiderwijk gaat verder met Sloper, het gitaar- en drumbandje dat hij in 2019 voor de lol oprichtte met Triggerfinger- drummer Mario Goossens. Terug kijkend op vijftig jaar Earring is het eerste woord dat bij hem opkomt 'dankbaar'. 'Voor ons waren er geen bands die het zo lang op dat niveau volhielden. Met de Stones zijn wij een van de weinige bands die hebben laten zien dat je vijftig, zestig jaar kunt spelen zonder dat het armoedig wordt. Ik weet nog goed hoe we na ons laatste concert in Ahoy in de kleedkamer zaten en elkaar aan keken van: wat hebben we nou weer gedaan? Het klonk zo goed die avond, dat hadden we als oude lullen maar mooi geflikt.' Hij staat op van zijn bank. 'Kom, we gaan nu eindelijk die rendang opwarmen.' 18 Hoe druk hij het ook had als drummer van Golden Earring, Cesar Zuiderwijk (Den Haag, 18 juli 1948) vond tussen door altijd wel tijd voor iets anders. Hij is drumdocent, maakte theater voorstellingen en brak records met 1000 drummers op de Maas en zelfs 2000 op het Scheveningse strand. In 2019, toen de Earring een jaartje pauze nam, begon hij met Sloper, een eigen bandje met twee drummers en twee gitaristen. In augustus verschijnt hun eerste album, daarna gaan ze op tournee. Cesar Zuiderwijk heeft een zoon (Casper, 35) en een dochter (Selma, 30).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98