'Een van de dingen waar ik niet trots op ben, is dat ik mijn moeder bedroog' herdershond. Zo'n stoere hond moest een passende naam hebben en ik had geleerd over Napoleon, Attila de Hun en Julius Caesar.' Lachend: 'Uiteindelijk bleek het helemaal geen herder. Hij is nooit veel groter geworden.' Jaren later, hij was een jaar of 16, sloeg de naam over van het hondje op het baasje. 'Drie meiden zochten een drummer voor hun band, The Ladybirds. Ze vonden dat we alle maal een artiestennaam moesten hebben. Toen dat hondje voor mijn voeten liep, gaf ik hem een zetje: 'Wegwezen, Cesar!' Die meiden keken elkaar aan: Cesar! Dat werd al vrij snel mijn vaste naam, ik heb hem ook officieel aangenomen, omdat niemand me nog Cor noemde. Zelfs mijn moeder ging na verloop van tijd overstag, omdat ze merkte dat mensen niet meer wisten over wie ze het had als ze over Cor sprak.' Zijn moeder liet hem vrij, hoewel ze uiteraard meer waarde hechtte aan onderwijs dan haar tienerzoon deed. 'Het beste wat me ooit is overkomen is dat de rector mij van school heeft gestuurd. Ik weigerde te voldoen aan de voorschriften, had een Beatles-kapsel, te lang naar de zin van de school. In de zomer droeg ik een coltrui om mijn haar in te verbergen. Het kwam natuurlijk toch uit. De rector moest mij na verloop van tijd wel hebben. Hij viel me aan op mijn bruine over hemd - dat was iets van de nazi's - en mijn rode broek, dat was dan weer communistisch. Mijn moeder vond dat ik dan maar naar Schoevers moest gaan, om te leren typen.' Haar zoon gehoorzaamde, belandde in de klas op de achterste bank. 'Daar kon ik stiekem wat tromme len op mijn benen. Ik vond het best, mijn moeder kreeg school geld waardoor we konden rond komen. Maar al snel begon ik te spijbelen. Ik leerde een gitarist kennen die leefde in een fruitkas in Delft. Hij kon heel goed Jimi Hendrix spelen, waanzinnige muziek natuurlijk.' Elke dag reed Zuiderwijk op zijn Puch, gekregen van zijn moeder voor zijn 16de verjaardag, naar die kas. Voor weer een 'illegale' muzieksessie. 'Ik ben heel trots op wat ik uiteindelijk met vijftig jaar Earring heb bereikt, maar als ik nu terugdenk aan deze fase, dan is dat bedrog van mijn moeder een van de dingen waar ik totaal niet trots op ben. Als ze vroeg hoe de lessen gingen, zei ik: goed. Maar op mijn laatste rapport stond bij het vak machineschrijven: 34 dagen absent. Toen moest ik het opbiechten. ''Mam, dit gaat het niet worden, ik word echt drummer.''' Zijn moeder was een 'vreselijk lieve vrouw'. 'Ze accepteerde het. Ze klaagde nooit over het geluid als ik weer zat te drummen op mijn kamer. Ze vond het fijn dat ik ergens plezier uit haalde. Na de dood van mijn vader sliep ze zelf jarenlang niet goed van verdriet. Ze waren elkaars grote liefde, ik heb ze nooit ruzie horen maken.' Zijn eigen grote liefde is Hester, met wie hij nog geen vijftien jaar samen is. Heel romantisch, en atypisch voor een rocker, vroeg hij haar tijdens een ballonvaart ten huwelijk. Hij kan het niet navertel len zonder te lachen. 'Ik ging op mijn knieën en die ballonvaarder, die wist van mijn plan, gaf bewust een hijs aan die brander. ''Hester wil je...'' ggggggrrrr ggggggrrrr ggggg- grrrr. Zat ik daar! Niemand die me verstond.' Het stuklopen van zijn eerste huwelijk, waaruit zijn twee kinderen zijn geboren, hoort ook bij de dingen waar Zuiderwijk niet trots op is. 'Wij kozen niet bewust voor elkaar. Mijn moeder was aan het einde van haar leven indirect verantwoordelijk voor het huwelijk. Ze had zelf geen idee. Ze werd ziek, moest worden geopereerd aan haar alvleesklier. De artsen vertelden me daarna dat ze het niet zou gaan redden. Voor haar hielden ze dat nog achterwege, dat zou te zwaar zijn na die ingreep.' Zuiderwijk, destijds 36, moest ergens heen met zijn verdriet. 'Ik liet me troosten door een vrouw die ik wel leuk vond, maar niet heel goed kende. Een paar weken later belde zij me op: ik ben zwanger van je. Dat was nogal een schok. Later die dag bezocht ik mijn moeder in het ziekenhuis en de artsen hadden haar net de waarheid verteld. 'Ik ga dood,' zei ze. 'Ik word vader,' zei ik even later. Het was een wonderlijke samenloop van leven en dood.' Zoon Casper kwam later dat jaar ter wereld. Hij heeft zijn oma nooit gezien. 'Ik was bij de bevalling en het contact tussen zijn moeder en mij was goed, al woonden we niet in één huis. Totdat na ik denk een jaar de deurbel ging. Stond ze daar met een buggy en een koffer. ''Nu is het genoeg geweest, ik kom bij jou wonen.''' Als hij eraan terugdenkt schiet hij weer in de lach. 'Ik kon dat wel waarderen. Vijf jaar later werd onze dochter geboren, Selma. We zijn zo'n vijftien jaar bij elkaar gebleven.' Zuiderwijk krijgt trek. 'Houd je van rendang? Ik heb nog wat over, prima lunch.' We hebben het nog weinig gehad over zijn levenswerk, Golden Earring. Anekdotes over 'de Earring' vertelt hij tijdens het gesprek om de haverklap, maar wat het einde van de band nu echt met hem doet? Hij zegt er weinig over. MEZZA 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 97