Heleen van Royen 'De piek is bereikt, Olivia. Ik moet eruit, zo snel mogelijk. Kun jij mijn inleg verkopen?' 'Mam, ik sta met twee kinderen bij de olifanten.' 'O ja, je bent in Artis. Je was een van de uitverkorenen. Was ik vergeten. Luister, als je een bankje ziet: ga even zitten en verkoop al mijn crypto.' 'Waarom?' 'Tip van mijn insider. Hij gaat helemaal cash nu. De koer sen zijn te wild. Hij vertrouwt het niet meer.' 'Oké, ik zal kijken of het lukt.' Ze hangt op. Ik staar gestrest naar de koersen. De daling lijkt door te zetten. Zou Olivia echt op zoek zijn naar een bankje? Of kuiert ze nu met haar kroost naar de kamelen? Olivia beheert mijn cryptoportefeuille. Het is een beschei den portefeuille, maar onlangs heb ik in een stoere bui wat bijgekocht. De insider had me getipt over twee munten: ADA en MANA. Die zouden gaan stijgen. Ik had geen idee waar ze voor stonden, maar ze klonken cryptisch genoeg. Ik besloot een gokje te wagen, al druiste dit tegen mijn risicoaversie in. Tot mijn grote vreugde kreeg de insider gelijk. De koersen gingen omhoog, net zoals de koers van de klassieker die ik al had: de bitcoin. Naar deze digitale jongen had ik jaren niet omgekeken. Want toen ik in 2017 een piepklein stukje bitcoin kocht, zakte de koers als een plumpudding in elkaar. Het ging precies zoals De Speld destijds voorspelde: Bitcoin stopt pas met stijgen als jij instapt. Bitcoin kelderde en kelderde en was in 2018 zo laag, dat ik me de woorden van beleggingsgoeroe Warren Buffett herinnerde: Be greedy when others are fearful. Be fearful when others are greedy. Dit was niet het moment om angstig te zijn, ik moest hebzuchtig zijn en bijkopen. Helaas was mijn risicoaversie destijds sterker dan de roep van Warren. De bitcoin stond op 5000 euro. Als ik er eentje had gekocht, had ik die nu voor 50.000 euro kunnen verkopen. Tel uit je winst. Nou ja, de winst die je niet hebt, hoef je niet te tellen, dat scheelt. Maar wie zegt dat ik braaf had gewacht tot bitcoin de 50.000 aantikte? Waarschijnlijk was ik er bij 15.000 juichend uitgestapt. En stel dat ik me had ingehouden: 50.000 kan ook 100.000 worden. Hoelang zou ik daarop durven te hopen? Wanneer eindigt de hebzucht en begint de angst? Olivia is muisstil en ik staar nog steeds naar de koersen. Die beginnen weer te stijgen. Opvallend te stijgen. Vooral m MANA. MANA is nog nooit zo hoog geweest. MANA gaat door het dak. Misschien verkoop ik te vroeg. Mijn insider had gezegd dat ik het ook nog even kon aankijken. Hoe gaat het? app ik Olivia paniekerig. s Ze stuurt een foto van Spencer bij de pinguïns. Nee, de CRYPTO! Nog nooit heeft mijn kleinzoon me zo weinig geboeid. Alles is verkocht. Ik slaak een zucht. De winst die ik niet maakte, voelt als een zwaar verlies. De winst die ik wel maakte, biedt slechts een schrale troost. Ziehier de mindfuck die beleggen heet. MEZZA 7 Schrijver Heleen van Royen (56) woont samen met Bart (34). Ze is moeder van Olivia (28) en Sam (24) en oma van Spencer (9 maanden) en van twee bonuskleinkinderen van 13 en 11. Wanneer eindi de hebzucht en begint de anest? CC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87