Hans van Baalen overleden: 'Hij laat grote leegte achter' Code rood kan straks gelden voor één stad in plaats van een hele provincie 7 lokaal code rood worden afgegeven bij zeer slecht weer. Het weerbericht mag ook wat uitgebreider. Dat staat in een nieuwe regeling van staatssecretaris Stientje van Veldhoven. Hans van Baalen 1960-2021 In de nabije toekomst kan ook Het weerbericht, zo vindt Van Veldhoven, mag best wat preciezer. Een weeralarm komt overeen met wat men in de praktijk 'code rood' noemt. Zo'n weeralarm wordt afge geven als er een kans bestaat dat ex treem weer een grote impact heeft op de veiligheid in de samenleving. Hierbij wordt gedacht aan letsel, schade en grote overlast. Tot nog toe werd code rood alleen afgegeven voor een gebied dat mi nimaal 50 bij 50 kilometer beslaat, of bij een samenhangende strook van slecht weer die 50 kilometer lang is. Die wijze wordt 'in de loop van volgend jaar' losgelaten omdat die 'te rigide' is, aldus een KNMI- woordvoerster. De methode leidt tot waarschuwingen op te grote schaal, bijvoorbeeld voor een hele provincie of landstreek, terwijl er een relatief veel kleiner gebied of soms zelfs maar één grote stad de klos is. Relevant De grootte van het gebied wordt straks bepaald via een schatting van de impact van het extreme weer en na overleg met betrokken organisa ties, zoals het KNMI. ,,Zo blijven de waarschuwingen relevant voor het algemeen publiek én wordt alleen daar gewaarschuwd waar de weer- verschijnselen echt kunnen plaats vinden'', meldt Van Veldhoven. Het KNMI is bezig met een Early Warning Centre (EWC), een natio naal waarschuwingssysteem om eerder en lokaler extreem weer te kunnen voorspellen. Door uitge breidere samenwerking hoopt het weerinstituut beter te kunnen bij dragen aan de veiligheid en wel vaart in Nederland en daarbuiten. Volgens voormalig tv-weervrouw Helga van Leur is een exact weer- alarm ook straks lastig te voorspel len. ,,De voorspelling voor jouw woonplaats zal nog steeds niet veel beter zijn dan voor de buurge- meente. En wat doe je als het weer- alarm precies op de grens van twee provincies valt? Dan noem je die nog steeds allebei.'' Maar er zijn toch gevallen waarbij een lokaal weeralarm wel degelijk zin heeft, vindt Van Leur. Ze noemt als voorbeeld het noodweer dat in 2014 over de Zuid-Limburgse ge meente Landgraaf trok en Pinkpop bedreigde. Continu finetunen is belangrijk om de kans op een vals alarm zo veel mogelijk te verklei nen. ,,Je kunt niet te vaak code rood afgeven, als veel mensen er vervol gens niets van merken.'' Meteoroloog Diana Woei van Weerplaza vindt een lokaler weer- alarm een goed idee, omdat slecht weer soms heel lokaal is. ,,Het werkt veel preciezer, dus zulke ont wikkelingen zijn zinnig.'' Woei is het met Van Leur eens dat een code Je kunt niet te vaak code rood afgeven, als veel mensen er vervolgens niets van merken rood 'niet drie dagen van tevoren' al kan worden afgegeven, maar ver wacht wel dat een code rood voor Amsterdam sneller zal worden af gegeven dan voor de Veluwe, ge zien de grotere impact op de veilig heid in de samenleving. Begrijpelijk In het voorstel van Van Veldhoven komt ook een einde aan de regel dat het weerbericht niet langer mag zijn dan 150 woorden. Vooral in complexe situaties kwam die regel de begrijpelijkheid van het weerbe richt niet ten goede. Straks mag een langere 'beknopte beschrijving'. Van Leur is is daar blij om. ,,lk vond het altijd een crime om korte weer berichten te maken. Het wordt dan steeds globaler. Terwijl mensen willen weten: wat betekent een weersvoorspelling voor mij?'' Van Baalen laat een vrouw en een zoon achter. VVD-leider Mark Rutte is 'getroffen' door diens overlijden. ,,We werkten sinds 1993 samen. Hans heeft een bepalende rol gespeeld in de enorme groei van de liberale fractie in het Europees Parlement. Ik koester onze vriendschap.'' Partijvoorzitter Christianne van der Wal zegt dat Van Baalen 'een iconische verschijning binnen de VVD' was: ,,Een man met karakter die tientallen jaren actiefis geweest voor de partij. In al die rollen heeft hij de VVD natio naal en internationaal op de kaart ge zet.'' En: ,,Over de hele wereld zullen liberalen hem gaan missen'', meldt Van Baalens opvolger in het Europees Parlement, Malik Azmani. ,,Hans laat een groot gat achter: als VVD-delega- tie in het Europees Parlement gaan we vooral zijn wijze woorden en humor missen.'' Van Baalen zat namens de VVD in de Tweede Kamer van 1999 tot 2009. In die jaren hield hij zich vooral bezig met Defensie, Europese en Buiten landse Zaken. Hij was reserveofficier bij de landmacht, zijn naam ging op het Binnenhof wel rond als potentiële minister van Defensie. Maar dat werd hij niet. Van Baalen gold als 'hardliner' bin nen de VVD, met pleidooien om de dienstplicht in te voeren en uitspraken dat het geoorloofd is om terreurver dachten 'onder fysieke druk te zetten'. In 2007 zei hij dat de Nederlandse bij drage aan de oorlog in Afghanistan een 'vechtmissie' is: ,,Van wederopbouw is niet eens echt sprake want er staat na melijk niks.'' De liberaal was van 2009 tot 2019 lid van het Europees parlement, hij was al die tijd delegatieleider van de VVD in Brussel. Bij de verkiezingen in 2014 was Van Baalen lijsttrekker. In 2015 werd Van Baalen verkozen tot partij voorzitter van de ALDE (Partij van de Alliantie van Liberalen en Democra ten voor Europa). Ook was hij presi dent van de Liberale Internationale. Een half jaar geleden werd hij be noemd in de Orde van Oranje-Nassau. Frans Timmermans, vicevoorzitter van de Europese Commissie is naar ei gen zeggen 'kapot' van de dood van Van Baalen. zaterdag 1 mei 2021 Edwin van der Aa Den Haag Donderwolken boven een stad hoeven niet de hele regio te ontregelen. FOTO JAN DE GROEN - Helga van Leur, voormalig tv-weervrouw VVD-politicus Hans van Baalen (60) is overleden. Hij stierf na een kort ziekbed aan de gevolgen van kanker. Van Baalen was tien jaar lid van de Tweede Kamer en ook tien jaar lid van het Europees Parle ment. Niels Klaassen Den Haag Weeralarm wordt stuk preciezer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7