Kunstbloemen zijn mooier dan ooit en een duurzame keuze Kunstbloemen zijn hun stoffige imago kwijt en voelen steeds meer aan als echte. Drie bloemisten over fotoprinting, huurbloemen en hoe je een goed kunstboeket samenstelt, misschien wel voor Moederdag volgende week. Schikken met kunstbloemen, zo doe je dat 24 erst een misverstand uit de wereld helpen'', zegt Didier van Willigenburg, mede-eigenaar van Easy- plants Kunstplanten uit Rotterdam. ,,Er bestaan geen zijden bloemen meer, al worden kunstbloe men vaak zijden bloemen genoemd. Er wordt hooguit een beetje zijde ge bruikt, in combinatie met kunststof. Die kunststof wordt steeds beter van kwaliteit, waardoor die langer mee gaat en minder verkleurt. De oudere kunstbloemen en planten zijn na een jaar blauwig, de betere zijn zelfs na tien jaar buiten in de tuin nog groen.'' Wat maakt een kunstbloem goed? ,,Een goede bloem voelt net echt aan'', zegt Patrick Oude Groeniger, tweede generatie eigenaar-directeur van kunstbloemengroothandel Silk-ka in Hengelo. ,,De stof is min der ruw dan vroeger. Ze zijn door middel van fotoprinting ingekleurd, soms zelfs met de hand. Voor de stelen worden verschillende mallen gebruikt, met veel details van takken of doornen. Sommige hebben zelfs hier en daar een verwelkt blad. Dat zie je overigens wel terug in de prijs.'' Verval Suf zijn kunstbloemen niet meer, merken ze bij Silk-ka. Oude Groeni- ger: „Vroeger had je alleen dat stof fige biedermeiertje van oma. Tegen woordig werken onze klanten voor BN'ers en stylisten en verkopen we aan de betere bloemisten, tuincentra en zelfs woondeco-winkels.'' Waar de kunstbloem er een paar jaar geleden zo natuurlijk mogelijk uit moest zien, gaat het nu richting Kunst met een grote K, zegt Oude Groeniger. ,,De kleuren gaan van cerise met rood via goud naar uit bundig blauw. Dat heeft ook met trends in interieurstyling te maken.'' Echte bloemen worden ingevlogen uit verre landen, of in een kas ge kweekt met gebruik van pesticiden en veel water en energie. Kiezen voor kunstbloemen is daarom duurzamer. ,,Bovendien heb je altijd iets leuks in huis'', zegt Ellen Hofker van Kunst met Bloemen, een kunstboeketten- verhuurder uit Nijmegen. ,,Je kunt op vakantie en alles staat nog precies hetzelfde als je terugkomt. Zo'n bos gaat wel tien jaar mee, je gebruikt hem elk seizoen opnieuw en dat is uiteindelijk financieel ook voor deliger.'' Daarnaast is een namaakboeket ideaal voor mensen met een allergie voor bepaalde bloemen of stuifmeel, noemt Hofker als ander voordeel. ,,Je hebt geen last van stinkend water of zelfs stinkende bloemen, zoals lelies bijvoorbeeld. Echte bloemen zijn prachtig, maar nu ik al tien jaar in de kunstbloemen zit, kan ik het snelle verval niet meer aanzien.'' 'Ze zijn soms met de hand ingekleurd en hebben hier en daar een verwelkt blad' Planten ZATERDAG 1 MEI 2021 GO Net echt Kunstbloemen gaan jaren mee en je kunt ze elk seizoen in een nieuwe samenstelling gebruiken, zegt Ellen Hofker van verhuurder Kunst met Bloemen uit Nijmegen. fotos koen verheijden EI - PATRICK OUDE GROENIGER en wel tien jaar in bloei MIRJAM VAN ZELST Didier van Willigenburg: ,,Je hebt veel verschil lende prijsklassen en kwaliteiten. Een slechte bloem herken je aan de kartelrandjes en loshangende draadjes.'' ,,Kies voor een combina tie van dure bloemen met goedkopere van Action of Xenos'', advi seert Ellen Hofker. ,,De kracht ligt in de combi naties die je maakt en zo houd je het betaalbaar. In mijn ervaring raak je er sneller op uitgekeken als je maar één soort in een vaas zet. Hoe gevarieer der het boeket, hoe langer het leuk is. Als je uitgekeken bent op de ene kant, draai je het om en heb je weer een heel ander boeket. Variatie krijg je ook door verschillen te maken in hoogte, kleur en soorten takken. Doe groen bij een boeket om de afzonder lijke takken samen te brengen en er een geheel van te maken.'' Van Willigenburg: „Denk ook eens aan kunstplan- ten in huis of in de tuin. Ze gaan een jaar of tien mee en zijn altijd groen. Je hebt er geen omkijken naar. Wij verkopen zelfs een heel mooie olijfboom, met een echte stam. Die echte bomen zijn heel duur en moeilijk te hou den in Nederland. Die van ons kan niet dood.'' ,,In een ruimte waar je geen bloemen kunt neer- zetten, kun je een mooie tak met kunstbloemen ophangen'', vult Hofker aan. In de lente bloesem eraan en in de herfst mooie gekleurde blade ren.'' Overweeg een abonne ment op kunstbloemen, tipt zij. ,,Dan wissel je per seizoen van boeket en kijk je in de lente niet tegen herfsttakken aan. Bovendien is huren nog duurzamer dan kopen.'' Dat kan bijvoorbeeld bij Kunst met Bloemen. Bij Silkbloom koop je boe ketten die je, als je erop uitgekeken bent, kunt inruilen bij 'bloemenbieb' Reflower in Amsterdam. Zo worden kunstbloemen hergebruikt. Dat is helemaal duurzaam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72