Eindelijk kan het: frambozen en bramen op het balkon GRATIS EIGEN TUIN EERST ™uniet 23 ROMKE VAN DER KAA De vijf favoriete zwemlocaties van Susan Houbraken sPecia/ Recreatiepias Het Wed, Overveen Blauwe Meer, Dwingeloo Oosterplas, Bloemendaal IJzeren Man, Vught Henschotermeer, Woudenberg et is zo makkelijk gezegd: plant eens een walnoten- boom in je tuin en oogst je eigen noten. Maar wat doe je als je een postzegeltuin hebt? Dan is een notenboom een tikje aan de grote kant. Nu is er voor kleinbetuinden een speciale groep fruitboompjes ontwikkeld: patiofruit. Onder deze verzamel naam vallen alle fruitbomen die op een zwakgroeiend onderstammetje zijn geënt, waardoor een soort kunstmatige dwergen zijn ontstaan. Al is 'dwerg' een rekbaar begrip. Op een terras zou je dat patiofruit wel in een flinke kuip kunnen kweken, maar in Madurodam zou zo'n dwerg een reus lijken. Ook op een balkon worden die patioboompjes al gauw te groot, vooral als je zelf op zo'n balkon wilt kunnen zitten of misschien zelfs tafelen. De balkonbezitter heeft zich lange tijd moeten troosten met een paar potten peterselie en basilicum en misschien wat tomatenplanten en een aardbeienplant. De bongerd op het balkon bleef altijd een droom. Daarin komt toch wat verandering. Een struikje dat uitstekend op een balkon te houden valt, is de blauwe bes, de blueberry, de Amerikaanse variant van onze inheemse bosbes. De traditionele blauwe bes wordt 1,5 tot 2 meter hoog, maar het ras 'Hortblue Petite' haalt maar net een halve meter. Voor deze blue berry moet je naar een fruitspecialist, maar 'Little Blue Wonder', een andere dwerg, is in elk tuincentrum te koop. De naam is een mooi voorbeeld van Nederengels. Waar schijnlijk bedoelde de kweker 'Little Blue Miracle'. oogst precies in de zomervakantie valt. Er zijn minstens 25 verschil lende blueberries te koop, waaronder rassen waarvan de oogsttijd in sep tember of zelfs oktober valt. Voor beelden zijn 'Elliot'en 'Elisabeth'. Die mogen dan wat groter worden, aan bessen die tijdens je afwezigheid rijpen heb je niks. Kies zure grond en een flinke pot; een metselkuip is ideaal. Wel met flink wat gaten onderin, anders heb je een vijver. Blauwe bessen houden van schaduw. dwergvorm verkrijgbaar. De dwerg framboos wordt verkocht onder de naam 'Little Sweet Sister'. Fram bozen bloeien vaak zonder dat je het in de gaten hebt; de bloemen vallen nauwelijks op. Insecten zijn er dol op. Aan het gezoem van hommels kun je afleiden dat de frambozen in bloei staan. De dwergbraam heet 'Little Black Prince'. Frambozen worden al niet zo hoog, maar een dwergbraam is echt een doorbraak. Als er één vruchtstruik is die ongetemd groeit en woekert, is het wel de braam. Met dit prinsje hebben we een braam van nog geen meter hoog. Verwacht geen wonderoogst van dwerg bramen en -frambozen, maar een paar handjes voor in de yoghurt haal je er wel van af. Aankopen van fruit bomen zijn vaak impulsaankopen. Dat is niet altijd handig. Als we straks weer met vakantie kunnen, is het niet slim om fruit te kiezen waarvan de GO ZATERDAG 1 MEI 2021 G Susan Houbraken houdt het inmiddels een half uur per keer vol in natuurwater. FOTO SCHOKKER FOTOGRAFIE „Prachtig gelegen in de Kennemerduinen, waar je ook heerlijk kunt wandelen. Houd wel rekening met het broedseizoen.'' ,,Het Blauwe Meer is ontstaan door zandwinning, het water is er helemaal blauw. Als ik daar zwem, heb ik het gevoel dat ik in Zweden ben, niet in Drenthe.'' ,,Hier waan je je echt in het buitenland. Er staan allemaal naaldbomen omheen, het is niet echt Hollands.'' ,,De faciliteiten zijn er fantastisch. Zelf zwem ik altijd naar het eiland en terug. Het water is er heel schoon.'' ,,Een populair gebied, maar dit is een vrij groot meer en als je in het water ligt, heb je er zeker rust. Ook mooi: het is er alleen in het midden diep. Fijn voor de kinderen, die kunnen dan mee.'' OPGt JU J\||) Little Black Prince Ook bramen en frambozen zijn in Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71