v5v Echt of nep? Lekker snacken Stress neemt af en je energie neemt toe als je lacht. Lachcoach Bente Adriaens (36) van GetTheLaughFlow adviseert het te doen bij dagelijkse dingen, zoals de afwas. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Op achthonderd plekken in ons land kun je zwemmen in natuurwater. Susan Houbraken neemt graag een duik en weet hoe je je voorbereidt. Zet je badmuts op! c pagina 22 Geef met Moederdag eens een mooi boeket kunstbloemen cadeau. Drie bloemisten vertellen hoe je dat samenstelt. Alvast één tip: varieer. c pagina 24 Is een kroket uit de airfryer nou gezonder dan uit de frituur? En waarin bereid je de lekkerste portie goudbruine patat? Experts over de verschillen tussen beide apparaten. c pagina 25 TIPS VAN DE EXPERT CARIN RÖST „Zeker. Kinderen lachen ongeveer driehonderd tot vierhonderd keer per dag, volwassenen nog maar vijftien tot twintig keer. We zijn het afgeleerd en zien lachen zonder aanleiding als iets vreemds. Dat is jammer, want het heeft veel positieve effecten. Als je lacht, maak je endor- fine aan. Daardoor voel je je blij. Het niveau van het stresshormoon cortisol daalt, de bloedcirculatie verbetert en je krijgt meer energie. We houden onszelf vaak voor de gek met negatieve overtuigingen, zoals dat we niet goed genoeg zouden zijn. Je kunt het ook omdraaien en jezelf vaker op een positieve manier overtuigen. Dat kan door te lachen. De wereld ziet er een stukje mooier uit als je lacht, het werkt aanstekelijk én vergroot je humor. Uit onderzoek is gebleken dat op afdelingen waar collega's lachen, het zelfvertrouwen van de werknemers groter is. Daardoor is de onderlinge communicatie vaak beter. We nemen onszelf en het leven vaak zo serieus. Dat mag, maar het is niet zo dat je boodschap niet meer serieus is als je erbij lacht: een boodschap kan prima bestaan naast vrolijkheid." ,,Door te beginnen met lachen, nep of 'Al is de ene lach wellicht aanstekelijker dan de andere, geneer je niet voor je eigen geschater' it echt. Ons lichaam merkt het verschil niet. Een neplach heeft alle positieve effecten van een echte lach. Bovendien: als je begint met een neplach, schiet je sneller in een echte lach. Dat komt doordat je gelukshormonen aanmaakt.'' ,,Dat kan zeker. Het is wel lastig als je niet gewend bent om te lachen. Lachen kun je oefenen. Hoe vaker je oefent, hoe makkelijker je een lach kunt oproepen. Koppel het aan iets wat je dagelijks doet, zoals tanden poetsen of de vaatwasser uitruimen. Doe dat met een lach! Lukt het niet om vanuit jezelf te lachen, kijk dan bijvoorbeeld een grappig filmpje. Of neem je eigen lach een minuut lang op. Als je dat later afluistert, giechel je vanzelf mee. En doe af en toe even gek. Ik dol regelmatig met een vrien din terwijl we aan het skeeleren zijn, we zijn dan even lekker kind. Nu zit ik op boksles en leer ik Indonesisch. Dat is allebei best een uitdaging, maar ik zorg dat ik er ook veel lol in heb.'' ,,Geneer je niet voor je eigen gescha ter. De ene lach is wellicht grappiger of aanstekelijker dan de andere, maar je schamen voor je eigen lach is zonde. En als je met anderen lacht, maak hen dan niet belachelijk. Lachen is goed, maar uitlachen niet. Als mensen tijdens mijn workhops naar elkaar wijzen, zeg ik daar meteen wat van.'' ,,Het is geen kwestie van iemand aan het lachen maken, mensen moeten de lach echt uit zichzelf halen. Ik schijn wel een aanstekelijke lach te hebben. Als ik begin, doen mensen vaak wel mee. Tijdens een workshop doen we diverse lachoefeningen. Dat zijn speelse oefeningen om die lach op te wekken. We hebben ook aandacht voor de ademhaling, zoals rustig inademen en vervolgens met een lach uitademen. Lachen en adem haling liggen namelijk dicht bij el kaar. Soms zijn mensen heel scep tisch en zitten ze aan het begin met hun armen over elkaar. Als ze zich dan uiteindelijk toch durven over te geven en na afloop tegen me zeggen dat ze het heerlijk vonden, is dat voor mij het allermooist." BEGIN DE DAG VROLIJK c Lachmaatje c Groet anderen c Speels ritueel c Neem je lach op GO ZATERDAG 1 MEI 2021 800 'Zelfs van een neplach knap je op' O Mag er meer gelachen worden? Hoe maken we onszelf aan het lachen? - BENTE ADRIAENS Kun je jezelf uit een dip lachen? Wat is minder handig om te doen? Wat zijn jouw trucs om mensen aan het lachen te maken? Regel een lach maatje, zoals lachcoaches vaak doen. Spreek bijvoorbeeld met een vriend af dat je met elkaar belt en tien minuten lang allebei alleen maar lacht. Als je fietst of op straat loopt, groet dan de mensen die je tegenkomt en lach. Als jij lacht, wordt de wereld weer een stukje mooier. Voeg een speels ritueel toe aan je dag. Maak bijvoorbeeld een pirouette elke keer dat je op de fiets stapt of de auto instapt. Dat wekt speelsheid en een lach op in jezelf. Luister 's och tends naar een opname van je eigen lach, of van je eigen lach met die van iemand anders. Dan heb je de juiste toon voor de rest van de dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69