19 'Dat ben ik niet, dat is mijn tweeling broer. Hij zit in het leger' conflict waarbij social media een grote rol speelt. Dat is een zegen, maar soms ook een vloek.'' De zegen komt er in de vorm van de eindeloze stroom foto's en video's. Het turen naar al dat beeldmateriaal is een van de din gen die Cillessen en zijn mensen doen. Het team bestaat uit 43 vol tijdfuncties, onder wie internet speurders, financieel recher cheurs, juristen en vertalers. In Nederland helpt het Syria Legal Network, waarin Syrische advocaten, mensenrechtenacti visten en rechtenstudenten zich hebben verzameld in de strijd te gen oorlogsmisdadigers. ,,We krij gen tips vanuit de gemeenschap of we zien artikelen in de media", vertelt de Syrische Laial Laham. ,,Daar duik je dan in. Wie is hij? Waar woonde hij in Syrië? Je pro- beert via je netwerk getuigen te vinden. We hebben kunnen be wijzen dat een verdachte in een bepaalde gevangenis werkte.'' Die onderzoeken dragen Laham en co over aan het Team Interna tionale Misdrijven. Maar wat er bij de oorlogsrecherche mee gebeurt? ,,Wij horen daar niks over. Het is frustrerend als je veel tijd in dit soort onderzoeken steekt en niet weet wat de politie ermee doet." Er wordt serieus naar gekeken, verzekert Cillessen. Maar men senrechtenorganisaties op de hoogte houden van een lopend politieonderzoek, kan niet. De be langen zijn te groot. ,,Stel dat, op welke manier dan ook, bekend wordt dat wij onderzoek doen naar een verdachte, dan kan hij ineens de benen nemen.'' Is dat gebeurd? ,,Ja, we onderzochten ie- mand van de Syrische regime zijde die ineens foetsie was. Terug naar Syrië. Heel frustrerend." Terug naar Mahmoud. Na de onli- nebeschuldiging van oorlogsmis daden stroomde zijn inbox vol met dreigementen. Hij laat een Facebookbericht zien: 'Goede morgen, ik ben met een paar jon gens en we hebben gehoord dat je in Nederland bent. We staan klaar om onze verantwoordelijkheden op te pakken. We zullen je bin nenkort zien, als het God het wil'. Mahmoud: ,,Mijn moeder heeft een maand lang niet geslapen. Ze was in tranen, mijn zussen ook.'' Maar hoe zit het met de be schuldigingen? Want Mahmoud lijkt inderdaad sprekend op de man in het uniform op de foto's die online rondgaan. ,,Dat ben ik niet", beweert Mahmoud, ,,dat is mijn tweelingbroer. Hij zit in het leger.'' Mahmoud scrolt door de foto's. ,,Ja, dat is mijn broer. Hier ook. Ja, daar zit hij ook. Bij die laatste foto ben ik de voorste, mijn broer zit achter mij.'' De twee broers dragen op de laatste foto geen militaire kleding, maar zit ten in een horecagelegenheid aan de tafel. Ze lijken als twee drup pels water op elkaar. Mahmoud was geen soldaat van Assad en ook geen militielid, zegt hij. Hij had een eigen zaak. ,,Maar op een gegeven moment moesten alle jonge mannen in het leger. Toen ben ik ondergedoken, ik wilde niet vechten. Na een jaar ben ik naar Koerdistan gevlucht, verstopt in de kofferbak. En van uit daar naar Europa.'' En zijn broer? ,,Hij zat al lang in het leger en zit er nog steeds in. Hij heeft toch niks met mij te maken?'' Blijkbaar dacht ook de Neder landse immigratiedienst daar zo over. Toen Mahmoud zich als asielzoeker bij het aanmeldcen trum in Ter Apel meldde, moest hij zijn telefoon inleveren. ,,Die was ik vijf dagen kwijt. Toen ze vroegen wie die man in uniform op de foto's was, vertelde ik over mijn broer.'' Mahmoud kreeg een verblijfsvergunning. Maar volgens een Syrische bur- gerrechtenactiviste, afkomstig uit dezelfde stad, rammelt zijn ver haal. Ja, hij had een eigen zaak. Maar zowel hij als zijn broer steunden het regime. ,,Mahmoud liep rond met een geweer en vroeg bij checkpoints om de iden- titeitspapieren'', vertelt ze. ,,Er gaan ook verhalen rond dat hij mensen zou hebben gemarteld of zelfs gedood. Maar ik weet niet of dat klopt.'' Wordt Mahmoud ook onder zocht door het Team Internatio nale Misdrijven? Teamleider Vin cent Cillessen en officier van jus titie Anne van Dooren kunnen er niets over zeggen. Slechts dat de regimestrijders hun aandacht hebben. Maar dat betekent niet automatisch dat er ook veel da ders van die kant van het conflict in Nederland zitten. Van Dooren: ,,De mensen van het regime zit ten nog steeds in het zadel, die vluchten niet. Dan heb je dus ook minder potentiële daders van de regimekant in Nederland.'' Opsporingsonderzoeken Hoeveel oorlogsmisdadigers het team op de korrel heeft, willen Cillessen en Van Dooren niet zeg gen. Om een idee te geven: in 2019 liepen er zestien opsporingson derzoeken naar oorlogsmisdadi gers, van wie het gros Syriërs. Hun werk is pittig. De vluchtelin gen hebben een wantrouwen richting de politie, omdat het vaak mannen in uniformen waren die hen een trauma bezorgden. In Syrië zelf kan geen onderzoek worden gedaan. En het verschil in taal en cultuur maakt de meest simpele dingen tot een uitdaging. In Duitsland is eerder dit jaar een Syrische asielzoeker die aan de Assad-zijde vocht veroordeeld tot 4,5 jaar cel. Hij bracht mensen naar een gevangenis waarvan hij wist dat er gemarteld werd. De zaak tegen een tweede verdachte loopt nog. ,,Het zijn vooralsnog de enige twee zaken in heel Europa.'' Nederland krijgt ook nog een keer zo'n zaak, daar zijn Cillessen en Van Dooren van overtuigd. Maar wanneer? Van Dooren: ,,Je moet beseffen dat onderzoeken naar oorlogsmisdaden gemiddeld twee, drie jaar duren, met uit schieters naar tien jaar.'' Dat zal in ieder geval geen zaak over Mahmoud zijn. Volgens hemzelf dan. ,,Waarom zou ik bang zijn te worden opgepakt? Een Syriër in Nederland beschul digt me van dingen waar ik niks vanaf weet. Ik ben geen oorlogs misdadiger, ik ben onschuldig.'' De naam van Mahmoud is gefin geerd. GO ZATERDAG 1 MEI 2021 Jagen op -de beulen van Assad Op internet circuleert een clip waarin man nen zingen over de ver nietiging van de stad Idlib. Een van hen zou Hassan zijn, die misda den zou hebben ge pleegd, aldus Zaman Al-Wasl. Hij zou nu in Nederland zijn en po seert in Maastricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67