Zoektocht in Nederland Openlijk beschuldigd van misdaden Onder de tienduizenden Syrische vluchtelingen in Nederland bevinden zich ook personen die vuile handen hebben gemaakt in dienst van het regime van Assad. Slachtoffers én politie jagen op hen. Maar valse beschuldigingen liggen op de loer. 'Wat zegt dat: een foto van een man met een baard en een kalasjnikov?' CHIEL TIMMERMANS EN CYRIL ROSMAN oven aan de smalle, hoge trap in de portiekflat staat Mah moud*, een ge spierde Syriër. Hij lacht vrien delijk. „Welkom", zegt hij. Sinds drie maanden woont hij in Rot terdam, vanuit zijn raam kun je de Euromast bijna zien. Binnen ser veert hij een bord fruit en schenkt hij sterke Arabische koffie. Hier in het appartementje op drie hoog, met buiten het geroe zemoes van de stad, lijkt de Syri sche burgeroorlog ver weg. Maar in werkelijkheid is hij angstwek kend dichtbij. ,,Ik weet waarom jullie komen'', zegt Mahmoud. ,,En ik wil vertellen waarom het niet waar is wat jullie denken.'' De Syriër claimt dat hij jaren geleden zijn geboorteplaats verliet omdat hij niet het leger in wilde. Omdat hij niet wilde moorden in naam van president Assad. Maar dat laatste is precies waar hij door andere Syriërs van wordt beschul digd. Mahmoud zou lid zijn ge weest van een militie. Shabiha worden deze regimestrijders wel genoemd, de beulen van Assad. Die beschuldiging komt uit de koker van het Syrische nieuws medium Zaman al-Wasl. De web site plaatste vorig jaar een artikel met foto's van Mahmoud in gevechtstenue, omringd door col lega's met kalasjnikovs. Mahmoud zou tot een militie hebben ge hoord die volksopstanden de kop moest indrukken. Bij een bestor ming van de stad werden honder den demonstranten gearresteerd, gefolterd en vermoord. Het is een van de duistere kan ten van de vluchtelingenstroom die vanuit Syrië naar Europa kwam. Dat er onder die Syrische asielzoekers ook terroristen van IS en Jabhat al-Nusra zaten, is in- middels bekend. Er worden er zo'n tien voor de Nederlandse rechtbank vervolgd. Maar hoe zit het met die andere kant, met de shabiha? Dankzij hen verdwenen er duizenden arrestanten in ge vangenissen om er nooit meer levend uit te komen. Hoeveel van hen worden er hier vervolgd? Het antwoord: nog nul. Enorm archief Dat wil niet zeggen dat er niet op de regimestrijders wordt gejaagd. Bijvoorbeeld door Zaman-Al Wasl. De Syrische nieuwssite claimt een enorm archief te hebben met do cumenten van het Syrische leger, veiligheidsdien sten en militia. Het gevolg is een reeks aan onderzoeksverhalen waarbij de ene na de andere Syri sche vluchteling publiekelijk wordt beschuldigd. Hetzelfde gebeurt via Facebook- groepen die zijn opgezet door naar Europa gevluchte Syriërs, die willen dat de Assad-getrouwen boeten voor hun daden. Het for mat is bijna altijd hetzelfde: aan de ene kant een foto van een man in uniform met een kalasjnikov in de hand, aan de andere kant een foto van ogenschijnlijk dezelfde man ergens in Europa. Ene Rawad wordt genoemd als voormalig lid van de militie Ade laars van de Wervelwind, een mi litie die de stad Homs zou hebben geplunderd en mensen hebben gedood. Nu woont hij volgens zijn 'onthullers' in Twente. Een an dere oorlogsmisdadiger zou in Amsterdam rondlopen. Weer een ander in Arnhem, eentje in Leer- sum, Maastricht wordt ook ge noemd. De beschuldigingen zijn talrijk, de onderbouwing mager. Bij het Team Internationale Misdrijven van de Nationale Poli tie komen dat soort foto's aan de lopende band binnen. ,,Maar wat De oorlog in Syrië zorgde voor een stroom vluchtelingen. Onder hen bevin den zich moge lijk ook oorlogs misdadigers. zegt dat: een foto van een man met een baard en een kalasjni- kov?'', zegt Vincent Cillessen, hoofd van het rechercheteam dat zoekt naar buitenlandse oorlogs misdadigers in Nederland. Hij en Anne van Dooren, een van de drie officieren van justitie die oorlogs misdadigers vervolgen, weten hoe gemakkelijk het fout kan gaan. Cillessen vertelt over een foto van een man met een afgehakt hoofd in zijn hand. ,,Daar stond op social media bij: dit is een IS- terrorist in het azc in Ter Apel. Dan gaan alle alarmbellen rinke len. Maar wij kenden die foto al. Die man zat niet in Nederland, maar in Oostenrijk en later Fin land. Hij kwam niet uit Syrië, maar uit Irak. En hij was ook geen lid van IS, maar van een Iraakse militie.'' Cillessen kent ook voorbeelden van Syriërs die publiekelijk onte recht werden beschuldigd, bij voorbeeld vanwege een familie vete. Verder ligt geknoei met beeldmateriaal op de loer. ,,Dan photoshoppen mensen er het logo of de vlag bij van een militie op een uniform. Dat gebeurt. Bij de strijd in voormalig Joegoslavië, Rwanda of Afghanistan waren er nog geen mobieltjes en bestond Facebook niet. Syrië is het eerste Volgens het medium Zaman-Al Wasl maakte Mahmoud deel uit van een moordlustige Assad-militie. Volgens hemzelf gaat het links om een foto van zijn broer die in het leger zit. Rechts: Mahmoud met twee vrienden op de Dam. Veel Syriërs worden via nieuwssites of Facebook openlijk beschuldigd van oorlogsmisdaden. Het concept: foto in uniform, met geweer; ernaast kiekje van dezelfde man, zonder zorgen in Nederland. ZATERDAG 1 MEI 2021 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66