van herwaardering' Onder politici Elke politieke partij is bezig met 'sensibiliseren' van Kamerleden De oppositie die nu schande spreektis zelf ook niet altijd vies van sen sibiliseren Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: Kamerleden een toontje lager laten zingen, het is van alle tijden. II elma Lodders keek I vreemd op toen ze de van de ministerraad I maandagavond las. ,,Als je leest dat je door ministers onder het kopje activistische Kamerle den wordt geschaard, is dat best schokkend'', vertelt het voormalig VVD-Kamerlid. Maar ze was ook verbaasd. Ministers wilden dat kritische Kamerleden een toontje lager zon gen. Lodders las dat premier Mark Rutte in juli 2019 bij haar 'het be lang van eenheid binnen de coali tie' had benadrukt. Ze vroeg zich af: oh ja? ,,Ik heb nooit gemerkt dat ze bezig waren mij ertoe te bewe gen minder kritisch te zijn.'' De opmerkingen van Lodders steken schril af bij die van de op positiepartijen deze week. Zij ver weten het kabinet juist dat het Kamerleden monddood probeerde te maken. Iets wat overigens dui delijk niet is gelukt in de toesla genaffaire. Het inzichtje dat de vrijgegeven notulen van de minis terraad gaven in de Haagse mores, was ronduit lelijk. Al denkt niet iedereen er zo over. ,,Ik keek meewarig naar de discussie van deze week'', vertelt PvdA'er Adri Duivesteijn. ,,Ik ben helemaal niet zo geschokt over wat er in die vrijgegeven notulen stond.'' het is om 'gesensibiliseerd' te wor den. In december 2014 zorgde hij voor een bijna-kabinetscrisis door samen met twee andere partijge noten in de Eerste Kamer een wetsvoorstel tegen te houden die de vrije artsenkeuze inperkte. VVD-minister Edith Schippers was des duivels, de PvdA-top praatte op Duivesteijn in om toch in te stemmen. PvdA-leider Diederik Samsom was daarbij 'intimiderend', vertelt Duivesteijn. Met de vuist op tafel staan, schelden, je een schuldge- voel aanpraten. ,,Maar dat hoort er bij in de politiek'', vindt Duives- teijn. ,,Als je niet tegen de hitte kunt, moet je niet in de keuken gaan werken.'' Duivesteijn boog niet. Zelf was hij opgegeven met kanker. Hij ging op zoek naar een andere arts en leeft nog. ,,Politiek is een krach tenveld. Iedereen wil wat. Jij als Kamerlid, de partij, de fractie, het kabinet, belangenorganisaties die op je inpraten. Natuurlijk probeert iedereen druk op je uit te oefenen. Doe niet zo naïef. Het is aan jou als Kamerlid om daarmee om te gaan.'' Inderdaad is het inpraten op Kamerleden om zich te schikken naar het partijbelang of het coali tiebelang niet exclusief iets wat tijdens Rutte III gebeurde. In het boek Politiek handwerk van PvdA'er Bert Middel staat beschreven hoe het inmiddels overleden Kamerlid Maarten van Traa tijdens het kabi net Lubbers III moest instemmen met een voorstel om asielzoekers geen hoger beroep meer te gun nen. De PvdA-top dwong hem niet dwars te liggen. Middel schrijft: ,,Na de stemming smeet Van Traa bij terugkomst op onze werkkamer woedend zijn tas op het bureau. De tas schoot door het glas van het raam Oppositiepartijen die nu schande spreken, zijn zelf ook niet altijd vies van sensibiliseren. GroenLinks probeerde het bij Kamerlid Zihni Özdil toen hij kri tisch was over het afschaffen van de basisbeurs. Geert Wilders ging de strijd aan met Hero Brinkman die de deuren van de PVV wilde opengooien. Oud-Kamerlid voor de SP Sharon Gesthuizen klaagde dat er in de fractie weinig ruimte was voor kritiek. is van alle tijden. De Tweede Ka mer wordt niet bevolkt door onaf hankelijke volksvertegenwoordi gers, maar door werknemers van een partij, constateerde oud-Ka merlid Sytze Faber (CDA) ooit. De meeste Kamerleden zijn op de slippen van hun partijleider geko zen. ,,Als ze de volgende keer weer op een verkiesbare plaats willen komen zullen ze blijk hebben moeten geven van hondentrouw'', schreefhij. Waarom Lodders geschokt was toen ze de ministerraadnotulen las? ,,Omdat ik activistisch werd genoemd. Kritisch, dat vind ik een compliment. Maar bij activisme denk ik aan Kamerleden die vooral bezig zijn met zichzelf te profile ren. Ik zocht nooit de media. Als bijvoorbeeld minister Wouter Koolmees zich aan mijn vragen er gerde, had hij ook kunnen bellen om te vragen wat me dwarszat." Had haar kritiek op het kabinet iets te ma ken met het feit dat de VVD haar bij de laatste verkiezingen niet meer op de kieslijst zette? Volgens Wilders heeft ze 'vast een afgehakt paarden hoofd in haar bed gevon den'. „Ach welnee, dat was mijn eigen keuze." Clip expres in voormalig Koloniaal Museum brengt de taal nu met strips, quiz zen en boeken als Mijn eerste woordjes in het Sranan onder jonge ren aan de man. De opleving is volgens hoogle raar Van Kempen niet los te kop pelen van de strijd van jonge Suri- namers voor meer erkenning voor het slavernijverleden: de roep om onderwijs over de duistere kanten van de Gouden Eeuw, de roep om het opschonen van museumcol lecties, om het weghalen van monumenten voor koloniale kop stukken als Jan Pieterszoon Coen, om de afschaffing van Zwarte Piet. ,,Taal is deel van de identiteit. Wie taal van iemand afpakt, pakt een deel van de identiteit af. Dus, nee, het is niet raar dat deze generatie de taal weer wil leren.'' Volgens Koorndijk heeft het ook alles te maken met de opkomst van emancipatiebewegingen als Black Lives Matter en Black Pride. ,,Het is direct gekoppeld aan de strijd tegen racisme: als je je hier niet thuis voelt, ga je op zoek naar houvast, je eigen wortels.'' Veld man: ,,De generatie voor ons zag zichzelf nog vaak als 'te gast' in Nederland. Wij zien onszelf als Nederlanders en we claimen onze plek in de geschiedenis terug.'' Esajas hoopt dat het Sranan ooit een officiële taal wordt die, net als het Fries, ook op school wordt on derwezen. ,,Maar ik besef: zo ver is het nog niet. Zelfs in Suriname is het onderwijs nog volledig in het Nederlands.'' Dat de taal op 22 mei wel in een internationale tv-show met 180 miljoen kijkers te horen is, vindt kunstenaar Linger niet min der dan een klein wonder. ,,Het is heel powerful dat Jeangu dit doet en ook best een dikke middelvin ger. Zo van: ik ben trots op mijn achtergrond en draag dit stuk geschiedenis dus wel uit.'' GO ZATERDAG 1 MEI 2021 FOTO ANP 1 vrijgegeven notulen Duivesteijn weet uit ervaring wat Buigen voor wat de partijtop wil, De officiële video clip van Songfesti valinzending Birth Of A New Age, ge maakt door kun stenaar/filmmaker Kevin Osepa, zit vol verwijzingen naar de geschiede nis van Suriname en andere over zeese gebiedsde len. Zo is de clip deels opgenomen in het Rijksmuseum en het Tropenmu seum (voormalig Koloniaal Museum); instituten waar lang alleen aandacht was voor de pracht en praal van de ko loniën. Osepa, ge boren op Curagao: ,,Door de clip hier te draaien, laten we zien: onze kant van het verhaal doet ertoe, wij zijn on derdeel van de va derlandse geschie denis." Er komen verschillende winti rituelen langs: de wasi's (rituele reini gingen) en het in smeren met blauw wasmiddel (afweren van het boze oog). Winti was onder het koloniale bewind van de 19de eeuw taboe. Osepa: ,,Ook mijn moeder smeerde me in met blauw poeder. Het was voor mij een liefdevol gebaar: een manier waarop moeders hun kinde ren beschermen.'' Wie goed oplet, ziet ook wat terug van Jeangu Macrooy, de zanger. ,,Jean- gu's tweelingbroer Xillan en Jeangu's beste vriendin Milaisa zitten in de clip en ook zijn tante Debbie speelt een rol. Zij staat, samen met ande ren, symbool voor de schouders van de sterke vrouwen waar wij, jongeren, op staan.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65