op een niet-levensbedreigende behandeling 'Je kunt naar overlijden kijken, maar ook naar de kwaliteit van leven' 15 de kwaliteit van leven. Wij kun nen mensen vrij vlot op de been krijgen, zodat ze bijvoorbeeld zelfstandig kunnen wonen. Maar de kliniek was dicht. We konden alleen dagbehandeling doen.'' Inmiddels hebben de orthope disch chirurgen groen licht ge kregen voor meer operaties en werken ze keihard om de grote achterstanden weg te werken. Een paar gangen verderop is achter twee schuifdeuren een compleet ander beeld te zien. In deze zaal is het bijna druk te noemen. Hier zitten kankerpa tiënten voor hun chemokuren en immunotherapie. ,,U bent misselijk en heeft hoofdpijn? Ik zal paracetamol voor u halen. En wilt u misschien een raketijsje?'' Verpleegkundige Wieke Schakel buigt zich over een dame in de hoek van de zaal. De patiënt knikt en de verpleegkundige haast zich naar achteren om me dicijnen en een ijsje te halen. Daarna loopt ze door naar ka mer 1, waar de 63-jarige Nel- leke Schot uit Willem stad op haar wacht. Het is vandaag zo druk dat zelfs de aparte behandelka mers nodig zijn. De verpleeg kundige pakt een naald en prikt die in de borst van haar patiënt. Schot komt elke drie weken naar het Albert Schweitzer voor im munotherapie, een infuus dat haar uitgezaaide kanker al drie jaar in bedwang houdt. ,,De im munotherapie slaat zo goed aan dat de kanker al lange tijd stabiel is'', vertelt ze. De zorg voor kankerpatiënten is al die tijd bijna helemaal door gegaan. Toch is het voor patiën ten als Schot heel spannend ge weest. Omdat zij niet meer kan genezen, valt ze onder de pallia- tieve zorg. Met de immunothe rapie kunnen artsen tijd winnen. Juist die zorg werd vorig jaar af geschaald, waardoor Schot twee keer therapie moest missen. De schrik zat er vorig jaar maart goed in toen ze een tele foontje kreeg van de oncoloog. „Daarna was het de vraag of de behandeling hervat zou worden, omdat ze misschien keuzes moesten maken. Dan moesten ze misschien kiezen voor patiënten die ze konden ge nezen, maar ik ga al jaren zo goed op deze immunotherapie." Gelukkig mocht deze patiënt haar therapie alsnog hervatten. De tijdelijke stop had geen ge volgen voor de activiteit van de kankercellen. En ook tijdens deze derde coronagolf gaat haar behandeling gewoon door, ook al was ze bang voor meer slecht nieuws. Schot: ,,Ik heb onlangs twee kleinkinderen gekregen. Daar ben ik zo dankbaar voor, dat ik dat mag meemaken.'' Minder kankerpatiënten En zo houdt corona ook deze af deling in gijzeling. Zeker nadat de cijfers van het aantal behan delde patiënten over 2020 bin nen kwamen. Uit een bereke ning blijkt dat tussen de 400 en 500 kankerpatiënten minder zijn binnengebracht. Artsen vrezen voor wat komen gaat. ,,We ver wachten dat mensen zich alsnog melden, maar dat de ziekte in een ander stadium zal zijn'', zegt maag-, darm- en leverarts Anne- mieke Thijssen. Op de spoedeisende hulp (seh) zijn vandaag weer nieuwe coro napatiënten binnengebracht. Wat 'een luxe dag' op de ic leek, eindigt met een patiëntenstop op de seh. Want naast de Covid- patiënten zijn daar nog de 'ge wone' zorgbehoevenden: ie mand is van een paard gevallen, een patiënt heeft een gebroken heup, iemand heeft een onregel matige hartslag. ,,We kregen net acht aankondigingen van men sen die eraan komen, terwijl we al behoorlijk vol liggen'', ver klaart afdelingshoofd Ton Blok. En dus is verpleegkundig coör dinator Betsie de Waard druk aan het bellen. Twee Covid-pa- tiënten moeten naar een ander ziekenhuis. Inmiddels is een deel van de lege bedden op de coro- naverpleegafdelingen weer be zet, terwijl de avond nog moet beginnen. ,,We moeten ruimte hebben voor de avond en nacht, want dan is het veel lastiger om patiënten over te plaatsen.'' Twee weken geleden was die ruimte er niet. ,,Er moesten vier coronapatiënten aan de optiflow, zuurstof die met hoge druk via de neus naar binnen blaast. Ei genlijk hadden twee patiënten die behoefte ook, maar dat kon niet. We hadden er de mensen niet voor. Toen heb ik de hele kliniek aan het bidden gezet. Ik heb echt met een kleffe rug rondgelopen'', beschrijft De Waard. Dat niet nog een keer. En dus moet vanavond één patiënt per ambulance naar het ziekenhuis in Zwolle, een ander verhuist naar Apeldoorn. ,,Ja, dat is voor de familie heel vervelend. Maar we kunnen niet anders.'' Voor de eerste vrije bedden op de ic lijken ook al nieuwe patiën ten in aantocht. Toch heeft Te Velde goede hoop. ,,Ik denk echt dat het over drie weken rustiger wordt. De voorspellingen zaten er meestal niet ver naast.'' GO ZATERDAG 1 MEI 2021 ,1*1557 Tl De 68-jarige Bram Belder uit Alblas- serdam (onder) krijgt verzorging. Coronabesmettin gen blijven het zie kenhuis hoofdbre kens bezorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63