Dagelijks belt de afdeling planning patiënten af die wachten 'Soms krijgen ze zulke zware pijnbestrij ding dat ze alleen nog versuft in een stoel zitten' 14 in maanden. ,,Ik kwam vanoch tend binnen en zag gewoon drie lege bedden. Wat een luxe.'' Zou deze rust op de ic het be gin zijn van het einde van helse coronamaanden? In het Albert Schweitzer hopen ze het, want de drukte op de ic dreunt door op bijna alle afdelingen. Maar een paar minuten later gaat Van de Veldes telefoon al weer. De Covid-verpleegafdeling belt. Of de arts bij een patiënt komt kijken, de man is er niet goed aan toe en moet mogelijk naar de ic. Verpleegkundige Hoogkamer pakt snel een geel rode rugzak met medicijnen, een beademingsset. Vorige week lagen de verpleeg- afdelingen die voor coronapatiën ten zijn ingericht nog stampvol. Vanochtend lijkt er wat lucht. Op afdeling Ci - het station vóór de ic - zijn twee bedden vrij, C2 - een afdeling daarvoor - heeft vijf plekken te vergeven. De verpleegafdeling, waar nor maal mensen komen na een chi rurgische ingreep, is al meer dan een jaar omgevormd tot corona- verpleegafdeling. Voor de ver pleegkundigen is het een continu aan- en uitkleden: schort voor, medisch mondmasker voor, bril op, handschoenen aan. ,,Dat kost zo veel tijd en het is ook ontzet tend heet om hierin te werken'', zegt verpleegkundige Lisa Haver- mans. Bovendien is het werk met coronapatiënten bijna elke dag hetzelfde. „Normaal zijn we be zig om patiënten zo snel mogelijk naar huis te krijgen, of te verzor gen. Nu proberen we het ze vooral comfortabel te maken.'' Het personeel is coronamoe. Alleen al op C2 overleden sinds maart vorig jaar ongeveer zestig mensen. ,,Het is vooral geestelijk zwaar'', zegt afdelingshoofd Yvonne Driessen. ,,Het zijn heel schrijnende, emotionele situa ties.'' Toch lukt het om de perso neelsbezetting rond te krijgen, doordat mensen vrijwillig extra diensten draaien of een vrije dag te laten schieten. Het helpt ook dat iedereen gevaccineerd is, het ziekteverzuim is met 3,7 procent relatieflaag. Achter een deur met rode plak ken - rood staat voor besmet, groen voor corona-verdacht - ligt pedisch chirurg Pieter van der Woude merkt dat er tijdens de pandemie lange tijd is gekeken naar het voorkomen van overlij- dens. Hij ziet juist patiënten die andere zorg nodig hebben: men sen met ontzettend veel pijn. ,,Dat is een tragedie die niet goed in beeld is gebracht'', vindt Van der Woude. Terwijl voor som mige patiënten het leven letter lijk is stilgevallen. Zij wachten op een nieuwe heup, hebben pijn bij het opstaan, pijn als ze proberen te slapen, kunnen geen honderd meter meer lopen. ,,Soms krijgen ze zulke zware pijnbestrijding dat ze alleen nog versuft in een stoel zitten.'' Maar juist die 'planbare zorg', zoals knie- en heupoperaties, ging vorig jaar maart direct in de ijskast. Ziekenhuizen wilden zo min mogelijk patiënten binnen hebben. Bovendien was er niet genoeg personeel om deze men sen te verplegen, want die liepen op de corona-afdelingen. Wachtlijsten De wachtlijsten voor gewrichts- vervangende operaties liepen op van 35 tot 42 weken. Van der Woude: ,,Je kunt in de zorg naar overlijdens kijken, maar ook naar links in de hoek de 68-jarige Bram Belder uit Alblasserdam. Hij werd vorige week binnenge bracht. ,,Ik voelde me zo be roerd.'' Nu ligt hij met een zuur stofkapje op, antwoordt moei zaam. ,,Sorry hoor, ik ben nogal moe van de ochtend. Ik heb slecht geslapen, gewassen en de artsen kwamen langs. Ik ben zo moe.'' Zijn ogen vallen af en toe dicht. ,,Het is ongelooflijk dat ik er zo bij lig. Ik heb mijn hele leven nooit iets gemankeerd. Dan word je wel even met jezelf ge confronteerd, hoor'', brengt hij langzaam uit. Normaliter is in dit deel van het ziekenhuis plek voor 31 men sen, met corona kunnen er maxi maal 20 patiënten terecht. En dat heeft gevolgen voor de patiënten planning van het hele ziekenhuis. ,,Mensen die Covid-verdacht zijn moeten we toch apart neerleg gen, op een eigen kamer dus. En mensen die zo slecht liggen dat ze komen te overlijden, willen we ook een eigen kamer geven. Dat is een hele puzzel'', verklaart Irma van der Schalie, integraal capaci teitsplanner. Bovendien zijn er meer verpleegkundigen nodig om de intensieve coronazorg te kunnen geven. Omdat hun ziekte zo grillig verloopt, krijgen ze bij voorbeeld vaker controles. Afzeggen Normaal gesproken plant Van der Schalie maanden van tevoren de bedden die nodig zijn voor de operaties van bepaalde patiënten. Maar dat is in deze tijd nauwe lijks te doen. Sterker, alle opna mes moeten dagelijks tegen het licht gehouden. Is er wel echt een bed beschikbaar? Kan deze operatie worden uitgesteld? ,,Als we 's nachts toch te veel mensen op de spoedeisende hulp binnenkrijgen, moeten we soms alsnog een operatie afzeggen. Dat ge beurt dagelijks, bij voorbeeld bij men sen met galstenen die pijnaanvallen hebben'', knikt ze. Planbare operaties waarvoor de patiënten een ic-plek nodig heb- ben, gaan sowieso niet door. Alles om te voorkomen dat de druk op die intensieve zorg te hoog wordt. Maar door de druk van de coronazorg wachten sommige mensen al maanden en maanden op hun (niet-levensbedreigende) operatie. Aan de overkant van de gang bellen de ok-planners pa tiënten af als een operatie onver hoopt niet kan doorgaan. „Tij dens de eerste golf was er veel be grip, maar in het najaar kregen we boze mensen aan die lijn. Die zeiden: pleur op! Waarom krijgen die coronapatiënten zoveel zorg en wij niet?'', vertelt Wil Groen. Er is veel leed waarover nie mand iets hoort, maar die deze planners via de telefoon meekrij gen. Ze hebben mensen schel dend, maar ook huilend aan de lijn als ze horen dat ze wéér geen zorg krijgen. Ouderen die al maanden thuis zitten met een katheter, wachtend op een urolo gische operatie. Mensen die de deur niet meer uit durven, omdat ze ontlasting verliezen. Patiënten bij wie de schildklier verwijderd moet worden, maar waarvoor geen tijd is. ,,Heel schrijnende gevallen'', erkent Ria Kieboom. Ortho- ZATERDAG 1 MEI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Een coronapatiënt wordt overge bracht naar Leeu warden omdat er in Dordrecht onvol doende plek is. FOTO'S ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62