Saskia Noort Gelieg en gepruts leidt tot gezagsverlies Zo doen zij dat Een instituut voor de ideeën van Khomeini, juist op die plek VEEL GEDEELD Zij zouden op grond van de islam ter doodgestenigd moeten worden 12 Naar de haaien Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. erwijl in de Tweede Kamer het zoveelste debat over de toeslagenaf faire wordt gevoerd, dreigt in het land de hele tijd code zwart. Nu dreigt dit al ruim een jaar, vooral zodra de zon opdoemt en de men sen zich weer buiten wagen, dus behalve de talkshowredacties luis tert niemand daar meer naar. Een beetje zoals die waarschuwing van je ouders vroeger: als je nog één keer te laat bent/schreeuwt/je zus knijpt, dan zwaait er wat!!! Er zwaaide uiteindelijk nooit wat, dus het maakte geen enkele indruk. Ik wil hiermee code zwart niet bagatelliseren; wat er aan de hand is in de ziekenhuizen is verschrikkelijk en een schande. Ik heb enorm te doen met alle verpleegkundigen, artsen en specialisten die zich uit de naad werken, met gevaar voor eigen leven, en die ook nog eens niet geloofd worden, of zelfs bedreigd. Zo gaat er op Telegram onder corona-ontkenners zelfs een zwarte lijst rond met artsen, als waren zij verraders. Ik hoorde van een gynae- cologenkennis dat zij een baby uit de buik van een doodzieke vrouw (corona) moest halen, ik bedoel maar, het virus is er nog, het muteert, ook jonge men sen worden ziek en code zwart is een reëel gevaar. Het feit dat men zich daar op Koningsdag geen ene zak van aantrok en het op een zuipen en bierblikwerpen zette, is echter niet de burger, maar de poli tiek te verwijten. Ik schreef het vorige week al, het gelieg, gepruts en gestuntel leidt tot gezagsverlies en de burgemeesters van de steden mogen het oplossen door politie in te zetten tegen losgeslagen hordes gefrustreerde jongeren. Waarover we dan allemaal weer verbaasd, geschokt en verontwaardigd zijn. Alle persconferenties ten spijt, ontstaat meer en meer de indruk dat Rutte en De Jonge maar wat doen. Zo was er een avondklok, die drie maanden onze vrij heid beperkte. En nu zegt Kuipers doodleuk dat deze maatregel niets heeft ge daan. De coronamelder, Hugo's liefdesbaby? Die is lek. Maakt niet veel uit want wie heeft dat ding op zijn telefoon? Hij kocht voor miljoenen dure zelf tests bij Roche en haalde AstraZeneca, waarmee het halve VK inmiddels is gevaccineerd, van de markt voor 60-minners. O, en het RIVM meldde dat er toch 220.000 prikken minder zijn gezet. Programmeerfoutje. Fijn toch, dat je de computers van alles de schuld kan geven? Nu, ruim een jaar en ruim 20.000 doden later, komt-ie ineens met een volstrekt niet te handhaven quarantaineplicht voor zeerhoogrisi- cogebieden. Hoe dan ook mosterd na de maaltijd, want alle mutanten zijn reeds ingevlogen en op Koningsdag voortgeblèrd. 'Met tien mensen kun je driehonderd belletjes doen, en als je kassageluiden hoort, weet je natuurlijk dat iemand niet thuis is.' Ooit zoiets doms gehoord? Het kan nog erger. 'De mogelijkheid om tegen de lamp te lopen gaat wel dege lijk helpen. Mensen stoppen ook 's nachts voor rood licht omdat dat gewoon de norm is.' Tuurlijk, Hugo, alle vertrouwen in. En dat laten we dan door de GGD doen, zorgvuldig als ze zijn met onze privégegevens en het RIVM mag dit alles registreren in een van hun 48 steeds vastlopende systemen. Maar wat als we de vluchten uit zeerhoogrisicogebieden een tijdje weigeren, iedereen als de wie deweerga vaccineren, ondersteund door een deugdelijke registratie, aange moedigd door een grootse campagne, met feest, vakantie en seks als levens grote stip aan de horizon? Geef ons geen angst- maar hoopbeleid. Regimes mogen zichzelf graag verheerlijken. Maar zo zout als in Iran wordt het zelden gegeten. Daar is op een plek waar mensen gestenigd werden, een instituut ter ere van Khomeini opgericht. OMID SAFARI TEHERAN Ik zat in de tweede klas van de lagere school. Ik was 6 jaar oud. Elke ochtend stond ik met kinderlijk en thousiasme te wachten voor ons huis tot mijn vriend eraan kwam, met wie ik altijd samen naar school liep. Op een koude ochtend in de herfst van 1985 gingen mijn vriend en ik, net als alle andere dagen, op weg. Naast ons schoolgebouw lag een verlaten stuk land, waar meestal zwerfhonden leef den. Maar die dag stond daar een grote menigte. Mijn vriend en ik waren be nieuwd wat er aan de hand was. We baanden ons een weg naar voren. Het was een vreselijke aanblik. Twee mannen en twee vrouwen waren tot aan hun borst in de grond begraven, alleen hun hoofd en nek staken erboven uit. Er waren ook meerdere mensen van de Islamitische Revolutionaire Garde en mullahs, gerechtelijke func tionarissen, aanwezig. Er kwam een vrachtwagen aan die stenen uitlaadde. Eén van de mullahs riep luid: ,,Deze gehuwde man nen en vrouwen hebben overspel gepleegd. Zij zou den op grond van de islam ter dood gestenigd moeten worden. Wie stenen naar hen gooit, zal naar de hemel gaan.'' Vervolgens gooide hij zelf de eerste steen naar het hoofd van een in de grond begraven vrouw. Helaas volgden veel van de aanwezigen gretig zijn voorbeeld. Ze vonden uit- eindelijk de dood. Vanaf die dag kon ik niet meer naar school gaan, tot dat mijn vader mij op een andere school deed. Vandaag de dag staat er een gebouw op dat verlaten stuk land in mijn geboorte plaats Kermanshah. De naam van dit gebouw is: 'Het instituut voor samen stelling en publicatie van de werken van Imam Kho meini'. Dit instituut houdt zich bezig met het publice ren van de ideeën en boe ken van Khomeini. Hoe heeft het regime juist op deze plaats dat gebouw kunnen neerzetten? Eén van de 'werken' van Kho meini en de Islamitische Republiek daar zijn het ste nigen en executeren van mensen, niet zijn boeken en ideeën. Dit was de laatste aflevering in deze serie. Twee haaien cirkelen in ondiep water rond een opblaaskajak voor de kust van Hadera, in het noorden van Israël. Door de hogere temperaturen van het water in de Middellandse Zee voelen de dieren zich er steeds meer thuis. Autoriteiten waarschuwen badgasten voor de hapgrage zeebewoners. foto afp ZATERDAG 1 MEI 2021 GO FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60