De Zak gem. Borsele ♦3*5 Dat ik ben geboren bij Sydney was toeval Mijn ouders waren op wereldreis 9 Met de examens havo in volle gang is het een spannende tijd voor Delano. Hij denkt erover ho- telmanagement te gaan studeren in Antwerpen. Het kan ook een studie vastgoed en makelaardij worden. Maar eerst dat havodi ploma halen. ,,In Antwerpen op kamers zie ik wel zitten. Ik vond het altijd een leuke stad. Van hier uit is het super dichtbij, dichterbij dan Rotterdam en Breda." Aan de overkant van de straat stappen we binnen bij Helène en John Looije. Laat nou ook John (1958) in Sydney geboren zijn. Hij vertelt: ,,Mijn ouders waren geë migreerd naar Australië. Als baby bleek ik een hartafwijking te heb ben. Die moest geopereerd wor den. In Australië was dat hart stikke duur. Ik zou teruggaan met mijn moeder. Toen het met het werk van mijn vader niet naar wens ging, zijn we in 1961 allemaal teruggekeerd." Het gezin kwam in Scheveningen terecht. De operatie bleek uiteindelijk niet nodig. Vervroegd pensioen Helène werd in 1960 geboren in Schiedam. Toen ze 3 was ver huisde het gezin naar Terneuzen, daarna naar Axel waar haar ouders een café runden in de Zeestraat. Ze leerde John kennen in Middel burg, ze kwamen in Hansweert te recht. John werkt bij Total (Zee land Refinery) al bijna veertig jaar in de ploegendienst. Hij heeft het gevoel steeds meer te mankeren, januari 2022 gaat hij vervroegd met pensioen. Zo ver is Helène nog niet, ze werkt met veel plezier in het verpleeghuis op Ovezande. Helène: ,,Dat we naar De Zak verhuisden, kwam door de paar den. In Hansweert hadden we één paard, dat stond in Kloetinge. Er kwam er ééntje bij en dat bleek drachtig. Toen gingen we op zoek naar een huis met een wei. Dat vonden we hier." John had abso luut niks met paarden. Helène: ,,Het was meer iets van onze twee - Plataanweg tHoedekenskerke zonen en mij." Inmiddels is John wel aan de dieren gewend, hij zet ze binnen en buiten. We zien ze in de wei staan, een lange strook gras, alles bij elkaar een hectare. Fairytale, een volbloed Arabier van 26 jaar, is hun trots. Toch is Helène al tien jaar geleden gestopt met rijden: ,,Ik heb astma. Dat merkt zo'n paard, zeker een vol bloed. Als ik weinig lucht krijg, gaat hij feller reageren. Dan krijg ik nog minder lucht. Dat werkt niet. Nee, we doen ze niet weg. Wie wil er een paard hebben van 26 jaar?" John: ,,De wei en de stal zijn be taald. De paarden zijn meer gras maaiers nu. Er komt een meisje dat regelmatig op de dieren rijdt." Landelijk, rustig, ruimte en bu ren, het dorp vlakbij: ze noemen alle bekende voordelen van een gehucht. Toch is De Zak niet hun eindstation. De plannen zijn nog niet concreet, maar Helène zegt: ,,Als John gepensioneerd is, ver huizen we misschien naar Spanje. We zijn er al vaker geweest, mijn ouders overwinterden in Beni- dorm. De lucht is daar veel scho ner. Dat is goed voor mijn astma. We houden dan in Nederland al leen een appartementje aan." GO ZATERDAG 1 MEI 2021 ■ifVj». w2fc»$ vJöK/' Helène en John Looije: ,,Dat we naar De Zak verhuisden, kwam door de paar den." Kijk op de site bij /video De Zak aan de Plataanweg, ten zuiden van Ovezande. fotos ruben Ovezande Kwadendamme Driewegen Oudelande Baarland Ellewoutsdijk Delano Loontjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57