De buurtschap 'De wei en de stal zijn betaald. De paarden zijn meer grasmaaiers nu' Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 40: De Zak aan de Plataanweg tussen Ovezande en Driewegen, je woont er zonder dat je er erg in hebt. De officiële Plaatsen- gids is ruimhartig. Buurtschap De Zak telt circa dertig hui zen en ook nog eens tien bedrijfsgebouwen. Eenmaal ter plekke komen we bedrogen uit. De meeste bewoners in het dood lopende straatje aan de Plataanweg net ten zuiden van Ovezande kij ken vragend. Of zij in De Zak wo nen? De Zak van Zuid-Beveland zeker? Het gehucht De Zak, daar van hebben de meesten nog nooit gehoord. En toch wonen ze er. Die zekerheid krijgen we bij Els en Jaap Rentmeester op nummer 10 aan de Plataanweg. Jaap is daar 78 jaar geleden geboren en heeft zich verdiept in de geschiedenis van zijn polder. De Zak, weet hij honderd procent zeker, dan moet je bij de vier huizen zijn aan het even verderop gelegen doodlo pende weggetje. Er staan geen borden, maar dat is de buurtschap. Zijn huis, constateren we met spijt, hoort daar dus niet bij. De Zak in de Zak. Ankie Klein- jan (1971) vindt het wel een grap pig idee. Ze woont een gazon van de Plataanweg af, vooraan in de op akkerland uitlopende straat. 'Huis van alle winden' staat er in meta len letters op de gevel. ,,Die tekst was er al toen mijn man en ik hier eind 2007 kwamen wonen", zegt ze. ,,We zijn gaan zoeken en von den uiteindelijk dat het de titel was van een streekroman van Kees Pronk. We hebben het boek twee dehands aangeschaft. Het staat nu op een muziekstandaard in de gang." Ankie is afkomstig uit Hellevoet- sluis. Met het gezin - zij is de jong ste van drie - bracht ze in haar jeugd vele vakanties door op de Zeeuwse wateren. Haar ouders hadden een Wieringer Bol aange- schaft. Toen de kinderen groter werden, stapten ze over op een Colvic, een zeewaardige boot waarmee ze naar Engeland voeren en ook de Belgische en Franse kust aandeden. Annie: ,,Ik kende Zee land goed. We kwamen in Goes, Zierikzee, Brouwershaven. Krab betjes vangen, garnalen pellen in de vismijn van Colijnsplaat, het waren mooie vakanties." Nu heeft ze geen boot meer, met haar onre gelmatige diensten in de wijkver pleging zou dat niet handig zijn. De verhuizing naar Zeeland ging zo: ,,Een vriend van ons kreeg een relatie met een Zeeuwse. Wij hielpen hen naar Driewegen ver huizen. Ik weet nog dat we elke keer een andere route reden terug naar Hellevoetsluis. Opeens stond dit huis te koop. Ik was gelijk ver liefd, dit is het huisje van mijn dromen, zei ik tegen mijn man. Het ziet eruit zoals je het als kind tekent." ,,Ik ben bij het water opgegroeid, in een waterrijke buurt. Hier is aan het eind van de straat de Wester- schelde. Daar laten we de hond uit, of langs het Veerse Meer. Het wa ter is overal om ons heen." Hond Skye is een boerboel mastiff, een Zuid-Afrikaans ras dat daar vaak gebruikt wordt voor de bewaking van boerderijen, legt Ankie uit. Skye doet bijna zeventig kilo op de weegschaal. Nieuwjaarsborrel Plataanweg. Maar de platanen zijn grotendeels gerooid. De windha- gen langs de weg zijn ook afge zaagd, dat gebeurt eens in de zo veel jaar. Het is wat kaal, vindt de bewoonster. Tot de coronacrisis uitbrak organiseerden ze elk jaar met Driekoningen een nieuw jaarsborrel. Op de tweede of derde zaterdag van september, gevolgd door een tuinfeest. Ankie: ,,Meestal in onze tuin of bij de buurman. Niet alleen ons straatje, ook mensen richting Ovezande en Driewegen deden mee, misschien twintig in totaal. We wonen hier toch met elkaar. Onder het genot van gezellig een drankje praat je bij, het zijn de jaarlijkse updates van hoe het met iedereen gaat." Delano Loontjens is de directe buurjongen. Hij is in 2003 geboren vlakbij Sydney, Australië. Delano: ,,Dat was toevallig. Mijn ouders waren op wereldreis. Mijn vader is Thais, mijn moeder is Neder lands." Hij is in De Zak opge groeid. De buurtschap bevalt hem uitstekend: ,,Lekker rustig, dat vind ik juist fijn. Ik heb genoeg vrienden op Ovezande en Driewe gen. Het is geen grote groep, maar dat hoeft niet. Ik voetbal op Ove zande in DWO, de in 2015 opge richte fusieclub van Driewegen en Ovezande. Uitgaan doen we in café De Zak op Ovezande. Ofin Goes, daar heb je cafés, twee disco theken en terrasjes." ZATERDAG 1 MEI 2021 GO JAN VAN DAMME John Looije Ankie Kleinjan: ,,Ik was gelijk verliefd, Dit is het huisje van mijn dromen, zei ik tegen mijn man." Delano Loontjens: ,,Ik heb ge noeg vrienden op Ovezande en Driewegen. Het is geen grote groep, maar dat hoeft niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56