Marijn Kluijfhout, windsurfer en kunstenaar 6 Een jaar geleden brak Marijn Kluijfhout zijn rug. De surfer in hem luistert nog altijd naar de wind, begint nog elke dag met het weerbericht,. Maar hij weet ook: ,,De zee is niet meer van mij." Ooit wil hij weer lopen. „Wonderen zijn welkom." Het is een simpele vraag, maar het moeilijkste antwoord. Want ja, wie is Marijn Kluijfhout tegen woordig? Tot een jaar geleden wist hij het wel. Boven alles windsur fer. Daarna fotograaf. Tot hij zijn rug brak. Nu zit hij in een rolstoel. Kan hij niet meer lopen. Niet meer surfen. Niet meer fotograferen zoals hij dat gewend was te doen. ,,Ik moet mezelf opnieuw uitvinden." ,Een zelfstandige en onafhankelijke man. Mijn hele leven had ik opgebouwd rondom het windsurfen. Daarnaast was ik fotograaf en kunstenaar. Daar verdiende ik mijn geld mee, maar eigenlijk stond dat op de tweede plek." ,,Alles moest wijken voor het windsurfen. Echt alles. Woonplaats, werk, liefdes. Het waait niet elke dag. Dus als het waait, wil ik het water op. Werk? Een familiefeest? De verjaardag van mijn vriendin? Sorry, tot vanavond." ,,De aantrekkingskracht is zo groot. Wind kracht 8, golven van drie meter hoog. Helemaal op mezelf aangewezen zijn. Het is bijna medi tatief. De kracht van de zee, daar heb ik zo veel ontzag voor. Ik surf ook niet tegen de golven in, maar rijd erop mee." ,,Ik ben autodidact. Ik heb het allemaal mezelf aangeleerd. Na mijn middelbare school wilde ik naar naar de kunstacademie, maar ik werd niet aangenomen. Ik ben toen wat workshops gaan volgen, onder meer bij Kunsteducatie Walche ren. Fotografie, zeefdrukken. In 1999 kwam ik bij poppodium De Piek in Vlissingen terecht. Daar mocht ik fotograferen en affiches maken. Ik kreeg alle ruimte om mezelf te ontwikkelen. Zelfstudie paste ook veel meer bij mij dan een school. Geen cijfers halen, maar mijn eigen richting bepalen. Ik ben supergraag alleen, dan hoef ik geen verantwoording af te leggen." ,,Daar heb ik veel aandacht mee getrokken, ja. Ik ben niet zo commercieel ingesteld, maar met die serie wil ik wel doorgaan. Overigens noemde ik mezelf nooit een kunstenaar. Ik maakte geen kunst om de kunst. Ik maakte toegepaste kunst. En bruidsreportages. Op mijn manier dan hé, dus zonder zachte rand jes." ,,Een jaar geleden was ik bezig met een pro ject voor Hotel Wood in Middelburg. Houten kamernummers, bewegwijzering. Toegepaste kunst die me geld en de vrijheid opleverde om daarnaast mijn eigen kunst te maken. Het was voor dat project dat ik nog snel iets wilde doen om daarna te gaan surfen toen het fout ging." ,,Het waaide keihard. Kracht 8, uit het noord westen. Ik móest naar de zee. Om vijf uur zou het hoog water zijn. Om twee uur dacht ik: nog even snel iets afmaken in de loods achter de boerderij van mijn ouders in Koudekerke. De bus met surfspullen stond klaar. En toen ge beurde het." ,,Voor de driehonderdste keer ging ik de lad der op om hout te halen. Ik was bijna boven en toen gleed ie onder me weg. Ik probeerde de rand van de zolder nog te grijpen. Het is maar drieënhalve meter hoog, maar ik ben heel stom gevallen. Mijn been lag in een hoek onder me. En ik voelde het niet. Toen ik overeind pro beerde te komen, lukte dat niet." ,,Nooit heb ik mijn mobiele telefoon in mijn kontzak, maar op dat moment toevallig wel. Ik probeerde mijn vriendin Marieke te bellen, maar zij was thuis in Middelburg boven bezig en haar telefoon lag beneden. Om tien over half vier heb ik haar geappt: 'ben gevallen. heel slecht'. Gelukkig waren mijn ouders wel thuis. Die heb ik gebeld en zij waren er zo. Ik heb ook zelf 112 gebeld. De traumahelikopter uit Rotter dam was er in no time, die had de noordwesten wind mee." ,,Weet je wat zo bizar was? In de morfineroes van die avond hoorde ik dat diezelfde dag in Scheveningen vijf surfers waren omgekomen op zee. Dat kwam zó hard bij me binnen. Ik voelde me zo verbonden met die jongens. We hadden die dag allemaal pech. Het metershoge schuim waarin zij omkwamen, mijn ladder die weggleed. Pech." ,,Een incomplete dwarslaesie. Daar had ik wel een soort beeld bij, namelijk dat je benen het niet meer doen, maar de consequenties daar van kon ik helemaal niet overzien. Dat dat je hele leven op zijn kop zet. Het voordeel bij mij is dat de dwarslaesie heel laag zit. Mijn knieën voel ik nog, alles daaronder niet. Mijn bovenbe nen zijn juist overgevoelig geworden. Maar van mijn navel af naar boven doet alles het nog." ,,Eén operatie heb ik gehad, diezelfde avond. Daarna begon het afwachten. Niemand deed een uitspraak, behalve: 'Het komt aan op het eerste halve tot hele jaar'. Het kan zijn dat alles zomaar ineens weer 'aan' springt. Nou, ik ben er klaar voor hoor. Maar hoop geven ze je niet. Terwijl een beetje hoop wel nuttig is. Al is het maar een placebo, dan nog kom je er verder mee." ,,Ik ga er alles aan doen om er zo goed mogelijk bovenop te komen. Dat stond meteen vast. Dat ik nooit meer zou kunnen surfen, oké, als ik maar weer kan lopen. Ik had dus wel door hoe slecht het was." ,,Ik ben zo snel als kon gaan revalideren. Ik lag drie dagen in het ziekenhuis in Rotterdam, toen drie weken in Goes en daarna drieënhalve maand in een revalidatiekliniek in Rotterdam. Verschrikkelijk vond ik het daar. Pas na weken kreeg ik een eenpersoonskamer. Het eten, af schuwelijk! Het was ook coronatijd, dus Ma rieke mocht niet zomaar komen. En als ze er was, moesten we afstand houden. Kom op zeg, ik wilde mijn vriendin knuffelen!" ,,Rotterdam voelde meer als een beperking dan als een herstel. Ik heb uiteindelijk mijn ei gen osteopaat erbij betrokken, en een vriendin die met me mediteerde. Dat deed ik voorheen ook al. Als zij me hielpen, dan voelde ik de energie wel door mijn lijf stromen en kon ik de pijn opheffen. Pillen vind ik helemaal niks. Voor mij geen medicatie, maar meditatie." ,,Ik was heel blij er weer te zijn. Maar ik was ineens superafhankelijk van Marieke. Dit is so wieso iets dat je samen overkomt. Maar echt thuis zal het pas zijn als het helemaal is aange- ZATERDAG 1 MEI 2021 GO 'Alles moest wijken voor het surfen. Echt alles' MAURITS SEP Laat ik de vraag dan anders stellen: wie was jij? Hoe paste het surfen bij je werk als foto graaf en kunstenaar? Als kunstenaar werd je bekend met de Hou ten Koppen: gefotografeerde portretten op hout afgedrukt. Maandag 11 mei 2020. Wat was de diagnose? Hoe zag je op dat moment je toekomst? Op 17 september kwam je weer thuis in Mid delburg. Maar was thuis nog wel thuis?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54