5 men een duikvlucht en laten hun bommen vallen. Drie ervan ko men op de barakken terecht, een bom komt neer op de weg voor de ingang van de fabriek. Daar is het juist een gedrang van jewelste. Gevangenen proberen nog op tijd weg te komen, een veilig heenko men te zoeken in de mijngangen of in een van de bunkers. Velen vallen neer en blijven roerloos of gewond liggen.' Dit bombardement kostte 27 Nederlanders, 13 Fransen en 7 Duitsers het leven. Onder die Ne derlanders bevonden zich Janus en Arij de Kubber. Zij konden in het gedrang niet op tijd wegko men. Zoals ze samen met hun koffertje op de stoep stonden in de Zacharias Jansenstraat, zoals ze samen bij het altaar stonden bij het huwelijk van Janus, zoals ze samen voetbalden bij Middel burg, zoals ze samen met half broertje Jo in bed lagen, zo stier ven ze ook samen in een helse bommenregen in Brüx. Nog geen twee maanden voor de bevrijding. Oorkonde Rie (78 jaar) is de dochter van Arij. Ze is naar hem vernoemd en dat vervult haar met trots. Ze heeft hem tot haar spijt niet gekend: ze is geboren ruim een halfjaar voor dat Arij in Amersfoort in de do dentrein stapte. Maar ze koestert de oorkonde die ze ooit van het ministerie van Oorlog heeft ge kregen. ,,Mijn vader stierf voor het behoud van onze vrijheid, staat op de oorkonde. En zo is het.'' Het is één van de weinige tastbare herinneringen die ze aan haar va der heeft. Ze kan ook niet 'zomaar' naar zijn graf. De broers werden aan vankelijk begraven in de buurt van het kamp in Brüx, maar in 1957 zijn de stoffelijke overschotten van 52 Nederlanders daar opgegra ven en herbegraven in Oostenrijk, op de Nederlandse erebegraaf plaats in Salzburg. Het veld oogt als een witte zee van zerken met daarop in reliëf de Nederlandse leeuw. Daar liggen Janus en Arij. Gebroederlijk naast elkaar. Na tuurlijk. ,,Maar die jongens had den nooit moeten gaan. Nóóit...'' GO ZATERDAG 1 MEI 2021 Met de armen gebroederlijk op elkaars schouder poseren Arij (links) en Janus de Kubber. Deze foto is genomen in het werkkamp in Brüx. foto privéarchief jo de kubber Dezer dagen omvingen wij Het treurige bericht, dat op 5 Maart 1915. in krijgsgevangenschap te Bflrx (Tsjecho-Slowafcije). door een bombardement lijn over leden, onze lieve Zoon* en Broeders JANUS DE KUBBER. in den ouderdom van 27 jaar, en ARIJ DE KUBBER, I. fel Cferio» Vfe 25 jaar. Zelfs in de rouwkaart bleven Janus en Arij samen. Deze kaart is ondertekend door hun vader en zijn tweede gezin. foto archief FAMILIE DE KUBBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53