Jan Vantoortelboom De verrijzenis van onkruid t In het nieuws Uit het nieuws Met burgemeester om de keukentafel 'Het publiek en ik vonden elkaar weer' DEZE WEEK IN Z. 'Zo snel mogelijk richting Terneuzen' 'Zijn wij de worst aan de hengel?' 2 6 MARIJN: NOG STEEDS MEER PLANNEN DAN BEPERKINGEN 8 GEHUCHT IS ZELFS BIJ BEWONERS NIET BEKEND 16 LIED VAN JEANGU IS TRIBUTE AAN SURINAME Rechts van me zat een sperwer op de grond, met mijn merel in zijn klauwen Door het dakvenster kijk ik naar een koolmeesje in de plataan in het midden van mijn erf. Het draait zijn kopje naar mij toe en weet dat het be spied wordt. Het blijft zitten. De vogels vliegen hier rond mijn oren. Ook mijn mussenhotel zit weer vol dit jaar, al zie ik ze zelden in- en uit vliegen. Maar dat er gewerkt wordt is duidelijk, want ik zie stengeltjes uit de gaten steken. waarschijnlijk weer negen van de elf compartimenten een nest bevatten, met hier en daar een onbevrucht ei. Verder ook winterkoninkjes, roodborstjes, pimpelmezen, hegge- mussen, merels en zelfs vinken. Er scharrelen ook weer vier nieuwe kuikens rond. Nieuwe aanwas, opgehaald in Melis- kerke, voor eitjes, want er zijn geen betere eieren dan de mijne. Tenminste, dat zeggen mijn schrijfgasten soms wel eens, diegenen die weten dat een kip een ei legt. De dooier is diepgeel, soms oranje. Niet van dat zwakke, krachteloze geel dat je in de supermarkteieren vindt. Dat komt omdat mijn kippetjes soms ontsnappen en zodoende hun eigen perfecte menu kunnen samenstellen. Erik van Merrienboer (55) is vanaf vrijdag 7 mei de nieuwe burge meester van Terneuzen. Die dag zal commissaris van de koning Han Polman hem de ambtseed afne men in het Scheldetheater. Het is te volgen via livestream. De PvdA'er is vader van drie zoons van 19, 22 en bijna 24. Twee van hen wonen nog thuis. ,,We houden ons huis in Eindhoven even aan tot ze uitvliegen. Maar ik verhuis zo snel mogelijk richting Terneuzen." Van Merrienboer is een geboren en getogen Brabander. Hij is afge studeerd als politicoloog. Sinds 1999 had hij bestuurlijke functies in Noord-Brabant, bij de gemeente Eindhoven en bij de provincie. West-Brabant, waar Van Mer- rienboers wortels liggen is volgens hem verwant met Zeeuws-Vlaan- deren. ,,Ook daar was Antwerpen dichterbij dan Rotterdam." De trots, het zuidelijke, bourgondische en carnaval spreken hem aan. Hij herkent zich iets meer in het Vlaamse dan in het Zeeuwse. ,,Een goede burgemeester moet voor alle mensen aanspreekbaar zijn, ik ben dat aan de bestuurstafel en aan de keukentafel, bij mensen thuis." In Eindhoven zat hij graag aan tafel bij Brainport, bij bedrijven en op boerderijen. ,,Terneuzen is zeker zo divers, met de haven, in ternationale bedrijven en kleine kernen en een mooie mix van in vloeden." ,,Ik had ontzettend uitgekeken naar dit optreden in De Spot", ver telt Johannes Sigmond, artiesten naam Blaudzun. Zaterdag gaf hij een fieldlab-optreden voor 50 mensen in Middelburg. Alle be zoekers en artiesten waren vooraf getest op corona. Blaudzun stond met zijn band 'al maanden in de startblokken', met een nieuwe single Real Hero en een stapel nieuwe nummers. Maar zijn geplande tours schoven telkens door. Het eerste bandoptreden na 1,5 jaar voelde onwennig, met men sen die aan tafeltjes zaten. ,,Nor- maal als je aftikt en de band be gint, dan zie je mensen dansen, bewegen, elkaar aanraken, mee zingen." Nu was de zaal verstild en leek het eerst wat klinisch. Maar Blaudzun zag ook tranende gezichten, emotionele mensen die eindelijk weer livemuziek beleef den. ,,Het publiek en ik vonden el kaar weer, dat is het mooiste wat muziek kan doen." Het testkarakter van het concert gaf de zanger-songschrijver een dubbel gevoel. ,,Wat testten we ei genlijk? Zijn wij de worst aan de hengel om mensen te verleiden zich te laten testen?" Hij voegt er meteen aan toe dat hij wil dat mensen weer kunnen genieten van optredens en van elkaar. Dat hij daarom graag meewerkt aan testoptredens. Maar hij hoopt vooral dat zijn optreden in op 23 oktober 't Beest in Goes een post- lockdown show kan zijn. de boeren met klagen). De vogels zijn even stil, de mieren blijven mij ijverig irriteren en straks zal het groen van het onkruid met hernieuwde lentekracht weer boven de assen verrijzen. 18 Oorlogsmisdadigers in Nederland Jagen op de beulen van Assad een zoef dwars door de heg. Rechts van me, op twee meter van mijn voeten vandaan, zat een sperwer op de grond, met mijn merel in zijn klauwen. Daar was ik best pissig om, want merels zijn prachtige zangers in de ochtend. Beter dan die kwetterende en ru ziënde eksters, kraaien en kauwen. Merels mogen me altijd wakker fluiten. Dat zal nu helaas niet meer gebeu ren, want het was een prach tige mannetjesmerel. Ook buizerds cirkelen vaak op de thermiek hoog in de lucht om dan als een baksteen te vallen. En vorig jaar, to top it all, hoorden we in deze peri ode een specht in de wilgen- stam pikken. Weken later vond ik een spechtenjong in de bek van onze hond Mic key. Dat spechtenpaar is dit jaar dus niet teruggekeerd, en dat vind ik zo jammer. Verder wordt mijn huis ge teisterd door karavanen van mieren. Na zowat alle groot moedermiddeltjes te hebben gebruikt, van bieslook, ci troen, bakpoeder met ho ning, kokend water, tot zelfs azijn, zie ik er nog. Dan toch maar een lokdoosje gehaald. en aan vliegen van de vogel tjes om nesten te bouwen en de nijvere mieren, schiet ook het onkruid weer uit, ten minste, dat wat wij in de loop der eeuwen als onkruid zijn gaan bestempelen. En om dat ik in mijn tuin geen gif meer wil spuiten, om de bijen niet te desoriënteren, heb ik dan maar eens een grote gaspul met een brander aan een slang van vijf meter gekocht. Dat ding werkt goed, een beetje te goed, want het is best droog (klagen de boeren) en toen ik te dicht bij de verhoute laven delbosjes kwam vloog de boel in de hens. Niets dat niet met een paar grondige trappen van mijn Bevers snel geblust kon worden, maar ik kan me voorstellen dat zo'n opgedroogde rij coniferen wel eens een echt vreugdevuurtje kan opleve ren, zo eentje dat kan leiden tot een sappige burenruzie. Nu gebruik ik het ding dus met de tuinslang in de buurt. ZATERDAG 1 MEI 2021 GO Als ik het na de zomer zal schoonmaken, dan zullen De regen is ook gekomen en dat is goed (dan stoppen Zoutwaterbuffels KIEK! P10-11 12 Saskia Noort Code zwart 13 Overvolle ic's Operaties weer uitgesteld 17 Onder politici Buigen voor de top is van alle tijden Vorige week stond ik bij het hek en opeens hoorde ik Maar met het gezellige af

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50