i Plek over in prikhal: steeds meer 60-minners welkom 4 Na een maand vol testevenementen verheugde Nederland zich op de volgende stap. Maar die bestaat vooralsnog vooral uit vertraging en verwarring. PROEFEVENEMENTEN VERWARRING U denkt: dit is verwarrend! U bent niet de enige die zo denkt. En het wordt nog verwarrender. O Hoe die testen verliepen? En wat betreft de technologie? Ubent de afgelopen we ken naar de Keuken hof, een voetbalwed strijd of Diergaarde Blijdorp geweest? We hopen dat u genoten heeft, want het is nog volslagen onduidelijk wanneer u weer kunt. Een maand vol testevents, fieldlabs en talloze wattenstaafjes heeft daar weinig aan veranderd. Een korte inventarisatie. Afgelo pen weekend waren er na acht maanden weer duizenden voet balfans, na een sneltest op het co ronavirus, welkom bij alle eredivi siewedstrijden. Dat verliep prima. Toch mogen er dit weekend juist géén voetbalfans meer bij de wed strijden in die eredivisie zijn. Want de pilotfase van het door het ministerie van Volksgezondheid aangestuurde project Testen voor Toegang is voorbij. Wél mogen aanstaande vrijdag 3500 mensen naar een indoorcon- cert van de band Racoon in Den Bosch en zijn er later in mei bij de verschillende onderdelen van het Eurovisie Songfestival in Ahoy Rotterdam negen keer 3500 men sen welkom. Want die evenemen ten vallen niet onder Testen voor Toegang, maar onder het Field- labs-project. Hetzelfde Fieldlabs, gesteund door het ministerie van Economische Zaken, dat eerder deze week een rapport uitbracht waarin staat dat op basis van eer dere testevenementen is gebleken dat stadions bij voetbalwedstrij den zeker tussen de 50 en 75 pro cent bezet kunnen zijn. Eerst naar Testen voor Toegang. Dat project werd door premier Mark Rutte en zorgminister Hugo de Jonge aangekondigd op de pers conferentie van 23 maart. Een maand lang zou er in elke provin cie 'een agenda aan evenementen zijn', op zo'n vierhonderd locaties waren 200.000 mensen welkom. De uitvoering is in handen van de stichting Open Nederland, onder leiding van oud-generaal Tom Middendorp. Het project is be doeld om te kijken hoe Nederland als testsamenleving kan functio neren. Iedereen die afgelopen maand naar een evenement wilde, moest zich vooraf (gratis) laten testen en een (digitaal) bewijs van de negatieve test meenemen naar stadion, dierentuin of theater. Er was wel direct commotie over de kosten, die kunnen oplopen tot vele honderden miljoenen euro's, en het toezicht daarop. Bij voetbalclub PSV kijken ze met veel plezier terug op PSV-Gronin- gen van afgelopen zaterdag. De vierduizend beschikbare kaartjes waren 'binnen een vloek en een zucht verkocht', zegt Ron Verkerk, manager Wedstrijdorganisatie bij de club. ,,Er waren een paar mop peraars op sociale media die de verplichte coronatest onzin von den, maar uiteindelijk hebben we bij het stadion geen mensen ge zien die zich niet hadden laten tes ten en toch naar binnen wilden." De extra controles zorgden niet voor veel vertraging bij binnen komst van de fans. ,,Maar nu", zegt Verkerk, ,,zijn we het spoor bijs ter." Want dit weekend mogen er van het kabinet juist weer géén fans bij de wedstrijden zijn. ,,En wij waren al helemaal op de komst van publiek ingericht: stewards hadden zich aangemeld, de cate raar heeft bestellingen gedaan." Bij de Grote Kerk in Breda, die niet meer als religieus gebouw functioneert, maar als monument, zijn ze minder enthousiast over de testmaand. ,,We hebben meege daan omdat we gevraagd werden dat te doen, maar we dachten zelf ook gelijk al: gaan mensen reserve ren en zich laten testen voor een bezoek aan de kerk?" zegt direc teur Marieke Wiegel. Die ver wachting kwam uit: in het week end dat de kerk open was, kwa men er zeventien mensen getest en al langs, onder wie een aantal journalisten. „Uiteindelijk zijn we wel blij dat we hebben meege daan", zegt Wiegel, ,,want het heeft aangetoond dat zo'n testver plichting niet werkt voor een mo nument als wij. We kunnen beter als een winkel worden behan deld." Want wie naar een evenement wilde, moest ook de Corona- Met de 'veegactie' bij 65-plussers moet voorkomen worden dat GGD-medewerkers de komende weken duimen staan te draaien. ,,Er zijn nog slots over", zegt een woord voerder van het ministerie. ,,En we willen graag het hoge priktempo dat we nu hebben, vasthouden. Vandaar dat we mensen nog een keer actief benaderen. Het kan zijn dat uitnodigingen bij het oud pa pier zijn beland, of mensen aanvan kelijk geen goed gevoel hadden bij het vaccin. Maar de vaccins werken goed, blijkt nu, dus misschien wil len mensen alsnog een afspraak maken." 65-plussers worden door de GGD ingeënt met het vaccin van Pfizer-BioNTech. Door aanhoudende proble men met de registratie van het aan tal toegediende vaccinaties, hebben het ministerie en het RIVM niet in beeld welk percentage van de 65- plussers nog geen prikafspraak heeft gemaakt. ,,Maar het is duide lijk dat niet iedereen van zijn uitno diging gebruik heeft gemaakt", zegt een woordvoerder van het RIVM. Vanaf komende week kunnen ook 60-minners die vanwege hun me dische achtergrond een verhoogd risico lopen op ernstige klachten bij corona een uitnodiging in de bus verwachten. Hierbij gaat het bij voorbeeld om mensen met diabe tes. Omdat huisartsen de selectie maken wie voorrang verdienen en zij dit moeten doorgeven aan de GGD en het RIVM, kan het even duren voor alle uitnodigingen ver stuurd zijn. Om die reden mogen mensen die in 1961 of 1962 zijn geboren ook al een afspraak maken. Het kan dus zo zijn dat mensen van 58 en 59 jaar eerder aan de beurt zijn voor hun eerste prik dan volwassenen met een medisch risico. ,,De reden is dat we gewoon geen lege prikhallen willen", legt de woordvoerder van het ministerie uit. ,,De beschikbare slots worden daarom door elkaar heen gevuld met ouderen, mensen met een verhoogd medisch risico en mensen uit 1961 en 1962." Wie al een tijdje aan de beurt is voor een vaccin, een 80-jarige bij- voorbeeld, maar ook deze oproep van het ministerie mist of links laat liggen, hoeft niet te vrezen voor een plaats op een zwarte lijst. ,,Je kunt altijd later alsnog gebruik maken van je uitnodiging." Mensen tussen de 60 en 64 jaar kunnen geen afspraak maken bij de GGD. Zij worden gevaccineerd door de huisartsen, met het Astra- Zeneca-vaccin. Het RIVM hoopt voor deze week, die loopt tot en met morgen, uit te komen op bijna 650.000 prikken, staat op het coronadashboard. Om dat er een recordaantal vaccins aan ons land wordt afgeleverd, volgens de planning van het ministerie meer dan 1,2 miljoen, zou dat tempo in de komende weken opge schroefd kunnen worden. zaterdag 1 mei 2021 GO Testen, testen, testen, maar nu even niet... Cyril Rosman Eindhoven Supporters checken in voor een eredivisiewedstrijd met legitima tie en een negatieve coronatest. foto anp Het ministerie van Volksgezond heid roept alle 65-plussers die dat nog niet hebben gedaan op een afspraak te maken voor een coronaprik. Omdat er plek over is in de prikhallen van de GGD, kunnen ook steeds meer men sen onder de 60 een vaccinatie afspraak maken. Chris van Mersbergen Den Haag In de Jaarbeurs in Utrecht wordt gevaccineerd. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4