II Marathonman vindt twee Zeeuwse loopmaatjes Gezin uit Vogelwaarde is iedere dag met de paarden bezig ZEELAND 15 De ruiter schreef ooit Jumping Zeeuws- Vlaanderen op zijn naam, maar winnen is nu niet meer het belangrijkste. Het draait om opleiden. Als er één ding centraal staat in het leven van de familie De Loos uit Vogelwaarde, is het wel het paard. Het is de onvermijdelijke, maar o zo terechte opening van een stuk dat over vader Ilyo en dochters Myrthe (12) en Yfke (10) gaat. Let terlijk iedere dag zijn ze bezig met paarden. En voor alle drie geldt dat dat hun leven lang al zo is. Ilyo de Loos vertelt dan ook graag over de liefde voor paarden en de paardensport. ,,Mijn ouders reden al paard en zo ben ik er al van kleins af aan mee bezig. Dat zelfde geldt voor mijn dochters. Bij ons huis lopen in totaal acht paar den rond. Je ontkomt er dan ook niet aan om iedere dag met de paarden bezig te zijn. Een paard heeft veel aandacht en verzorging nodig. Gelukkig geven we dat maar al te graag aan de dieren. Zelf ben ik beroepsmatig ook nog eens fulltime bezig met paarden, want ik werk bij een hengstenhouderij en sportstal in Heikant." Naam gevestigd Onder de kenners van de paarden sport is Ilyo de Loos bepaald geen onbekende naam. Hij heeft zijn naam dan ook al ruimschoots ge vestigd in de Zeeuwse, maar ook de Nederlandse, paardenwereld. Hoogtepunt van zijn carrière is naar eigen zeggen het winnen van Jumping Zeeuws-Vlaanderen in 2000. ,,Dat was echt een prachtige wedstrijd. Het was een meerdaags evenement, waar zo'n 700 natio nale en internationale ruiters aan meededen. Om dan te winnen, dat is natuurlijk geweldig.'' ,,Voor de goede orde, ik doe al leen aan springrijden'', vervolgt hij. ,,In de jeugd heb ik nog wel eens dressuur gedaan, maar daar ben ik snel mee gestopt. Mijn oud ste dochter Myrthe doet wel aan dressuur, in combinatie met het springen. Vorige week heb ik voor het eerst weer een oefenwedstrijd gereden, na een pauze van vier jaar. Dit moet je niet zien als ren tree hoor. De reden om mee te rij den, was dat ik één van onze jonge paarden wilde trainen. Zo'n wed strijd draait dan ook niet om het winnen. Myrthe deed ook mee aan Zonder corona zouden de meiden iedere week een wedstrijd hebben - Ilyo de Loos de wedstrijd. Dat is normaal bij het paardrijden. Je hebt alle leeftij den door elkaar op wedstrijdda- gen. Zonder corona zouden de meiden iedere week wel een wed strijd in Zeeland hebben. Maar ja, momenteel uiteraard niet." Net als veel andere sporten on dervindt ook de paardensport grote hinder van het coronavirus. Officiële wedstrijden worden al lange tijd niet meer verreden en of de geplande wedstrijden voor de komende periode doorgaan, is nog maar de vraag. ,,Ontzettend jam mer natuurlijk, maar het is niet anders. Als de regels zo zijn, vol gen we die op. Al snap ik de regels voor de paardensport soms niet helemaal hoor. Zeker bij buiten- wedstrijden zitten we als ruiters verre van op elkaars lip. En als je op een paard zit, is het natuurlijk makkelijk om 1,5 meter afstand te houden, haha.'' ,,Maar goed, laten we hopen dat er zo snel mogelijk weer echte wedstrijden gereden mogen wor den'', zegt De Loos. ,,Zeker voor die meiden, die zijn bloed fanatiek en willen maar al te graag winnen. Dat hebben ze overduidelijk van hun vader, maar voor mij ligt dit momenteel helemaal anders. Bij mij draait het tegenwoordig echt volledig om het trainen van het paard." RAALTE Remco Groot Beumer uit Raalte heeft loopmaatjes ge vonden om volgende week zater dag 8 mei de route van de Kust- marathon lopen. Maarten van Kaam uit Yerseke en Leonard Si- monse uit Waarde gaan hem ver gezellen. Remco Groot Beumer wil dit jaar elke maand een marathon lo pen in een andere provincie. De atleet uit Overijssel heeft al ma rathons afgevinkt in Groningen, Friesland, Drente en Flevoland. In mei staat Zeeland op zijn pro gramma. Groot Beumer zocht lopers om samen met hem in Zeeland te lo pen en hem wegwijs te maken. ,,Ik heb echt veel reacties gehad." Maarten van Kaam en Leonard Simonse reageerden als één van de eersten. ,,Het klikte meteen'', aldus Groot Beumer. Het trio wil om half 9 vertrek ken vanuit Burgh-Haamstede en de 'oude' route volgen; dus niet via Burghsluis maar door de bos sen. ,,Het is te hopen dat het weer beter wordt, want de verwach tingen zijn niet zo goed. Maar als de windkracht te sterk is, kunnen we de marathon eventueel ook andersom lopen.'' Het idee van Groot Beumer komt voort uit het gegeven dat vorig jaar de ene na de andere marathon werd afgelast door het coronavirus. Met dit landelijke 'projectje' wil hij toch zijn kilo meters maken en zijn lichaam onderhouden. Na Zeeland gaat hij volgende maand in Noord Brabant lopen. zaterdag 1 mei 2021 Voor Ilyo de Loos staan wedstrijden tegenwoordig in teken van trainen Bas Dingenouts Vogelwaarde Ilyo de Loos tussen zijn dochters Myrthe (links) en Yfke. foto peter nicolai Remco Groot Beumer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43