O O) CD O 12 ZEELAND APP STRAVA Per maand krijgt de app Strava er wereldwijd naar verluidt twee miljoen gebruikers bij. Vooral wielrenners lopen er mee weg, ook in Zeeland. De coronatijd brengt met zich mee dat sporters nog meer online hun krachten meten, omdat er nauwelijks echte wedstrijden zijn. Eloy Raas en Lars Oreel uit Goes en Yva Geluk uit Middelburg vertellen over hun ervaringen met de app. Boere Van Anrooij Tolhoek ielrenner Eloy Raas (27) was enkele jaren geleden op Mallorca op trainings- W1' iegRM tM kamp. In het begin van een be paalde klim spaarde de Goesenaar zich bewust, om zich vervolgens in de laatste kilometer he-le-maal leeg te rijden. Hij wist dat daar een Strava-segment lag en wilde graag de nummer één in het klassement worden. ,,Dat lukte ook", zegt hij lachend. ,,En ik ben er ook trots op, want ik pakte er de KOM af van Fabian Cancellara.." Strava is een app waarmee sinds 2009 wielrenners hun activiteiten kunnen bijhouden. Later kwamen daar ook andere duursporters bij, zoals hardlopers, zwemmers, roei ers en skiërs. De app houdt de af stand bij, legt vast op welk mo ment je welke snelheid hebt en laat zien hoeveel hoogteverschil je onderweg tegenkomt en hoeveel calorieën je verbrandt. Bovendien - en dat maakt Strava zo bijzonder - kun je 'segmenten' creëren en zien hoe je daarop presteert ten opzichte van anderen. Dat zijn tra jecten die uiteenlopen van 100 meter tot tientallen kilometers. Wereldwijd moeten er miljoen segmenten liggen. In Zeeland zijn er zeker meer dan duizend, alleen al voor wielrenners. Professionals en amateurs, beginners en gevor derden, jonge duursporters en er varen rotten; allen kunnen zich overal waar ze op een fiets gaan zitten met elkaar meten. Strava beloont mannen met de snelste tijd op een segment met de titel 'King Of the Mountain' en de rap ste vrouwen worden 'Queen Of the Mountain' genoemd. KOM's en QOM's dus. Renners en ren- sters krijgen dan ook daadwerke lijk een kroontje achter hun naam. En zo pakte Eloy Raas, een ver dienstelijke amateur, een kroontje af van de viervoudig wereldkam pioen tijdrijden. Behoorlijk scherp Raas staat ook in veel klassementen in Zeeland hoog of zelfs bovenaan. In de voorgaande jaren jaagde hij wel op KOM's. „Tegenwoordig is het niet meer zo eenvoudig om ze te pakken", geeft de Goesenaar aan. ,,Ze staan namelijk behoorlijk scherp en alleen bij een heel gun stige wind lukt het je nog om tijden te verbeteren." Dat stelt ook Lars Oreel, die eve neens uit Goes komt en een ploeg- genoot van Eloy Raas is bij ZRTC Theo Middelkamp. Hij heeft 94 KOM's, waaronder die op de Zee- landbrug. Op dat segment van 6 ki lometer tussen Zierikzee en Colijn- splaat haalde hij in maart 2020 een gemiddelde snelheid van 66,6 km/u. ,,Er kwam een storm aan, het waaide heel hard uit de goede rich ting en dus wist ik dat dat mijn kans was om 'm te pakken. Ik ging ook heel snel, ik kon bijna de auto's bij houden. Ik zou niet weten hoe ie mand dat nog zal moeten verbre ken. Ik reed al met een verzet van 53-11 en kon het nauwelijks bijtrap- pen. Dan zou je een nog zwaarder verzet moeten hebben..." Hij was na 5.26 minuten aan de andere kant Oreel (21) vindt het prettig dat er in de coronaperiode, een tijd zon der wedstrijden voor amateurs, nog zoiets is als Strava. ,,Een maandje of twee zonder races houd je wel vol", zegt hij. ,,Maar daarna is het toch leuk als er een vorm van competitie is. Op Strava kun je je dan toch met elkaar me- ten. En zeker als er een forse wind staat, kijk je of je toch nog ergens een 'KOM' kan pakken. Soms stop ik zelfs tijdens een training, kijk ik op de app wat voor tijden er staan op de segmenten dichtbij en als ik denk dat een snellere tijd haalbaar is, zoek ik ze op. Dan maak ik er bij wijze van spreken een extra om metje voor." 98.431 fietskilometers De Middelburgse Yva Geluk is een absoluut trainingsbeest. Ze is in Zeeland ongetwijfeld één van de ferventste gebruikers van Strava. Sinds ze de app in 2014 instal leerde, had ze 'm al tijdens 98.431 fietskilometers aan staan. In de eerste vier maanden van 2021 al leen al zit ze op 6951 kilometer. ,,En dan te bedenken dat ik 'm niet eens altijd aanzet als ik ga fietsen. Misschien moet je er voor dit jaar nog wel 1000 kilometer bij optel len In de coronatijd is de 31-jarige Geluk, die uitkomt voor De Jonge Renner uit Oosterhout, misschien nog meer gaan trainen dan voor heen. Omdat het ook kon. ,,Ik doe wetenschappelijk onderzoek voor de politie in Rotterdam", vertelt de Middelburgse. ,,In deze tijd hoef ik maar één keer in de week echt naar Rotterdam, de rest doe ik vanuit huis. Dat scheelt heel veel reistijd. Mede daardoor kan ik ook langer slapen en ben ik beter uitgerust voor trainingen, waar door die ook langer of zwaarder kunnen zijn." Er kwam een storm aan, het waaide heel hard uit de goede richting en dus wist ik dat dat mijn kans was om 'm te pakken Geluk jaagt niet op QOM's. ,,In Zeeland is het niet zo moeilijk om als vrouw bovenaan in een klasse ment te komen. Dus dat vind ik niet zo interessant. Ik weet inmid dels wel waar segmenten liggen. Waar anderen juist aan het begin daarvan even aanzetten, doe ik dat niet meer. Maar wel vind ik het in teressant om te zien of ik mezelf kan verbeteren. Afgelopen week was ik aan het trainen in Zuid Limburg. Dan zie ik achteraf op mijn telefoon dat ik op een be paalde lange klim mijn tijd van vo rig jaar verbeterd heb. Dat vind ik dan een signaal dat ik goed vooruit ga." De Walcherse ziet Strava vooral als ,,Facebook voor wielrenners". Omdat je ook foto's van je tochten kunt delen, likes kunt geven (die bij Strava kudo's heten) en opmer kingen kunt plaatsen. ,,Zo houd ik iedereen een beetje op de hoogte van wat ik doe", zegt Geluk. ,,Maar er is ook een nadeel: iedereen ziet precies op welk moment je aan het fietsen was. Ik krijg wel eens de opmerking: 'Werk jij ooit wel eens?' Mensen weten niet dat ik dan 's ochtends extra vroeg ben begonnen met werken, dat ik 's avonds even doorga of in het weekend nog wat uren maak. Dat is de reden dat er misschien nog wel 1000 kilometers missen op Strava, niet alles hoeft zichtbaar te zijn." zaterdag 1 mei 2021 GO 1-3 Tom Boere plaatste zich met SV Mep pen voor de halve finale van de NFV Pokal. De uit Terneu- zen afkomstige spits kopte de laatste goal binnen tegen Atlas Delmen- horst (0-3). Wielrenster Shirin van An rooij uit Kapelle moest gisteren slechts 10 tel len toegeven op winnares Lorena Wiebes in de proloog van het Cerati- zit Festival Elsy Jacobs. Mor gen eindigt deze drie daagse in Luxemburg. Wielrenner Antwan Tol hoek uit Yer- seke moest gisteren meer dan 19 minuten toegeven in de derde etappe van de Ronde van Romandië. Een dag eerder was Tolhoek lang in de voor ste gelederen te vinden. Een extra ommetje Roeland van Vliet Vlissingen Lars Oreel heeft het record staan op de Zeelandbrug. foto EMILE WILLEMS Tijd voor wat energie voor kilometervreter Yva Geluk. ,,Ik zie Strava als Facebook voor wielrenners." - Lars Oreel a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40