NIEUWS 3 Informateur: nu nog even niet gaan praten over wie met wie in kabinet wil Informateur Herman Tjeenk Willink merkte nog wat 'ongemak' bij par tijen, maar zijn algemene indruk: er is weer ruimte voor een nieuw kabinet onder leiding van premier Mark Rutte. Alleen moet de VVD-leider dan nog wel eerst een soort sollicitatiegesprek voeren met de andere partijen in de Tweede Kamer. Daarin moet hij dan laten zien dat hij - net als iedereen - voorstander is van een nieuwe bestuurscultuur in Den Haag. Tjeenk Willink presenteerde giste ren zijn eindrapport. Nadat de forma tie in een impasse was geraakt, werd de ervaren informateur aangezocht om een oplossing te zoeken. Hij moest op zoek naar mogelijkheden om het onderlinge vertrouwen te herstellen. Uit de gesprekken die hij met de frac tievoorzitters van de zeventien par tijen in de Tweede Kamer voerde, blijkt dat alleen PVV, SP en Bijl samenwerking met Rutte uitsluiten. Zonder de VVD is er eigenlijk geen meerderheidscoalitie te vormen. Partij voor de Dieren, Denk en Boer BurgerBeweging (BBB) zeggen het 'niet geloofwaardig' te vinden. Bij de rest is de deur niet dicht. Zelfs niet bij ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers Partijen die Rutte niet uitsluiten, staan ook niet meteen klaar om hem te omarmen die vier weken geleden nog zei niet meer met Rutte te willen. Achter ge sloten deuren vertelde hij Tjeenk Wil link echter dat hij samenwerking met niemand uitsluit, blijkt uit de gespreksverslagen. Al ziet Segers 'nu' geen rol voor zijn partij in de formatie. Typerend is ook een uitspraak die D66-leider Sigrid Kaag donderdag avond deed in een debat over de toe slagenaffaire. Op 1 april diende ze nog een motie van afkeuring in tegen Rutte en zei: ,,Hier scheiden onze we gen.'' Donderdagavond legde ze uit dat ze daarmee niet voor eeuwig afstand van hem nam. ,,Ik bedoelde: ik sta op een ander punt van vertrek.'' Kortom: het beweegt in Ruttes rich ting, maar daarmee is de formatie nog niet vlot getrokken. ,,Dat partijen iets niet uitsluiten, wil niet zeggen dat zij een kabinet onder Rutte bij voorbaat omarmen'', benadrukte Tjeenk Wil link. Want partijen willen nog wel dat de VVD-leider openlijk boete doet. In Den Haag heeft iedereen de mond vol van 'nieuwe bestuurscultuur', 'meer dualisme', 'minder achterkamertjes', 'meer transparantie'. Rutte moet nu laten zien dat hij na drie kabinetten te hebben geleid, begrijpt dat het anders moet. Volgens de VVD komt de partij leider volgende week met zijn ideeën daarover. Rutte wil daar ook een tv- interview over geven. Overigens benadrukt Tjeenk Wil link nogmaals dat het te makkelijk is om Rutte symbool te maken van een politieke cultuur waar 'hij niet in zijn eentje verantwoordelijk voor is'. Het zijn partijen zelf die graag met elkaar overleggen achter gesloten deuren om besluitvorming voor te koken. Waarschuwing Veelzeggend is dat uit het gespreks verslag met de informateur blijkt dat zowel GroenLinks-leider Jesse Klaver als PvdA-leider Lilianne Ploumen waarschuwen voor een (te) dun regeerakkoord, ook iets waar iedereen nu de mond van vol heeft. Klaver is echter bang dat er dan alleen globale afspraken worden gemaakt, terwijl zijn partij juist gedetailleerde afspra ken wil maken over het klimaatbeleid. De partijen komen pas op 12 mei weer bijeen om te overleggen hoe het verder moet in de formatie. Tjeenk Willink stelt voor niet al meteen te gaan praten over wie met wie in een kabinet wil, maar eerst met zijn ze ventienen te debatteren over de vraag: welke grote problemen moet een nieuw kabinet aanpakken? Partijen die daar dezelfde ideeën over hebben, zouden dan later met elkaar kunnen praten over een nieuw kabinet. Achter de schermen hebben Kaag, Ploumen en Klaver al de nodige kopjes koffie gedronken. Rutte heeft altijd gezegd dat hij 'niet met een wolk aan linkse partijen' wil regeren. Maar dat was voordat hij bijna melaats werd verklaard door iedereen. FORMATIE De minister president is in Nederland meer president dan minister zaterdag 1 mei 2021 Rutte moet solliciteren naar zijn eigen baan De partijen nemen er de tijd voor in de formatie. Tijd kan helpen om ze zover te krijgen dat ze toch weer met VVD-leider Mark Rutte gaan samenwerken. Want informateur Herman Tjeenk Willink ziet een route naar een kabinet-Rutte IV. Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag Informateur Herman Tjeenk Willink overhandigde gisteren zijn verslag aan voorzitter van de Tweede Kamer Vera Bergkamp. foto anp Premier Mark Rutte is prima in staat om de bestuurscultuur in Den Haag te veranderen, zegt de afgezwaaide informa teur Herman Tjeenk Willink. ,,Na onze gesprekken heb ik daar alle vertrouwen in.'' Peter Winterman Den Haag In zijn eindverslag zet Tjeenk Willink (79) alle lichten op groen voor een vierde kabinet- Rutte. Volgens de formatie veteraan moet er wel flink wat veranderen in de Haagse bestuurscultuur: minder over leggen achter de schermen, een onafhankelijke Tweede Kamer en een regeerakkoord dat niet langer helemaal dicht getimmerd wordt. U schrijft ook dat er een 'an dere invulling van het minis ter-presidentschap' nodig is. Wat moet een nieuwe premier volgens u anders doen? Tjeenk Willink gaf gisteren een toelichting op zijn eindrap port over de formatie van een nieuw kabinet. foto phil nijhuis „Door allerlei omstandigheden is de minister-president in Nederland meer president dan minister. Daardoor is Rutte symbool geworden van de bestuurscultuur waaraan hij lei ding heeft gegeven, maar waar van hij niet de enige represen tant is. De minister-president is zich daarvan bewust, dat heeft hij al gezegd. Het huidige coali- tieoverleg op maandag, dat is toch niet goed. Dat holt het col legiaal overleg in de minister raad uit. Nou, dat is iets con creets waar je aan kunt werken. Dat doorbreekt wel een patroon, overigens ook een patroon van de coalitiepartijen en de fractievoorzitters zelf.'' Kunt u meer concrete veran deringen noemen? ,,Nee, de minister-president heeft gezegd dat hij daarover nadenkt. En dat hij daarover binnenkort met zijn gedachten zal komen. Hij maakt die dingen dagelijks mee, ook de spanning waar je onder staat, dus hij kan het beste die dingen naar voren brengen.'' Denkt u dat premier Rutte zélf in staat is die verandering teweeg te brengen? ,,Ja. Ik acht hem tot veel in staat. Maar ik ben dus ook benieuwd naar die gedachten. En na onze gesprekken heb ik daar alle vertrouwen in.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3