l 8 ZEELAND Frits Barend spreekt op 4 mei tijdens herdenking in Vlissingen Online digitale herdenking 4 mei i i I 'f IS g In het boek Matzes en Mie ontrafelt Barend samen met zijn vrouw Ma rijke van Haeften de familiehisto rie. Barends joodse ouders doken onder en wisten zo de oorlog te overleven. Veel andere familiele den, onder wie zijn grootouders van vaders kant, zijn vermoord door de nazi's. De familie van Ma rijke zat tijdens de oorlog gevangen in een van de Jappenkampen in het toenmalige Nederlands-Indië. ,,Klopt! Dat leggen wij in ons boek uit. Als zogenaamde BN'er kun je niet verborgen houden dat je joods bent, was haar gedachte. 'En dat mag je je familie niet aandoen, dat ze last krijgen van jouw afkomst. Luister nou toch eens!', zei ze tegen mij. Als mensen aan haar vroegen of ze trots op mij was, zei ze: 'Wat heb ik eraan? Straks overkomt hem nog wat, of zijn kinderen'. Ik vrees dat ze een beetje gelijk heeft gekre gen. Marijke en ik zijn opgegroeid in de jaren zestig; wij waren ervan overtuigd dat de tijd van het antise mitisme nooit terug zou keren. Mijn dochter Barbara deelde eens snoep uit op school. Toen zei een kind tegen haar: 'Ik wist niet dat jo den konden delen.' Krankzinnig. Dat Nehalennia- scholieren in Middelburg een span- Wij waren ervan overtuigd dat de tijd van het antisemitisme nooit terug zou keren doek boven de ingang van hun school 'Schularbeit macht spass' ophingen zonder enige associatie met het bord 'Arbeit macht frei' bij de ingang van Auschwitz, neem ik de leerlingen niet eens kwalijk. Die ondoordachte actie toont het be lang van misschien wel verplicht onderwijs over de holocaust, over uitsluiting." ,,Naar mijn idee heeft dat zijn oor sprong in de jaren tachtig. In Lon- den heb je Tottenham Hotspur, een van de vier grote clubs daar, die be kend staat als joods. Hun aanhan gers noemen zich de Yids, joden dus, en droegen de Israëlische vlag met zich mee. De 'Spurs' speelden een keer tegen Ajax en later ook Feyenoord. Daarna heeft de Ajax- aanhang het opgepikt. Ze namen voor het eerst zelf een Israëlische vlag op de tribune mee en er kwa men spreekkoren: 'wij zijn joden, wij zijn superjoden, wij zijn Ajax- joden'. Als reactie daarop kwamen de Feyenoord-supporters vrij snel met 'wij gaan op jodenjacht' en werden Amsterdammers en Ajacie- den per definitie kankerjoden. Het is volledig uit de hand gelopen. Ik moet zeggen, de huidige bestuurs leden en ook de leiding van de voet balclubs en de spelers zelf doen hun best om de scherpste kantjes er vanaf te halen. Maar we zijn er nog lang niet. Het ideaalbeeld is toch dat jouw kind met een Feyenoord-shirt hand in hand naar het voetbalsta dion kan gaan met mijn kind in Ajax-shirt. Dat kan nu niet. Dan is er altijd wel een gek die daarop re ageert." ,,Dat mensen uitgemaakt worden voor vuile homo, vuile Turk, dat ze worden uitgescholden omdat ze Marokkaan zijn, jood of weet ik veel - dat snijdt door mijn ziel. Maar dat is de consequentie als je in groepen denkt. Dan gaan mensen anderen beoordelen op afkomst of identi teit. Denk niet in groepen, maar in mensen! Mijn ouders zijn in de oor log verraden door een Nederlandse buurvrouw. Terwijl een Duitse of ficier mijn broer en ouders gered heeft, door bij de huiszoeking een oogje toe te knijpen." ,,Wat mij betreft is 5 mei groter dan Koningsdag. Dat gaat ergens over. Op 4 mei herdenken wij dat 102.000 Nederlandse, joodse land genoten zijn vermoord, alleen om dat ze niet voldeden aan de rassen wetten van het heersende gezag. Nu waren het de joden, maar voor hetzelfde geld bedenkt iemand op een dag dat alle brildragende vrou wen van 60 eraan moeten. Of alle kinderen in een invalidenwagentje, of iedereen met een hoofddoekje. 5 mei is onze nationale feestdag. Want toen hebben we onze vrijheid teruggekregen Het was volkomen willekeurig, de reden is er later bij bedacht. Dat idee dat er bij de joden wat te halen viel bijvoorbeeld, is volkomen uit de lucht gegrepen! De rijke jood is een mythe. Er is een bekend mopje over een kinderrijk joods gezin. Moeder hangt uit het raam en roept haar tien kinderen naar bo ven: kindjes, kom thuis, vader slacht een haring! Negentig pro cent van de joden was straatarm, vormde het zogenaamde lompen- proletariaat. Met alle respect, ik gun iedereen zijn Koningsdag, maar 5 mei is onze nationale feest dag. Want toen hebben we onze vrijheid teruggekregen." zaterdag 1 mei 2021 'Denk in mensen, niet in groepen' Frits Barend: ,,Als je in groepen denkt, in plaats van individuen, ga je anderen beoordelen op afkomst of identiteit." foto neeltje kleijn Tijdens een eindexamenstunt op scholengemeenschap Nehalen- nia in Middelburg hingen scholieren dit spandoek op. Frits Barend neemt het hen niet kwalijk: ,,Het toont het belang van misschien wel verplicht onderwijs over de holocaust." foto ssg nehalennia De lezing van Frits Barend wordt gevolgd door een paneldiscus sie. Aan tafel schuiven dan ook Aad Vos (bestuurslid Stichting Synagoge Middelburg) en Jon van Caspel, adviseur Stichting Oorlogsjaren Vlissingen aan. Dagvoorzitter is Jan Koopman, voorzitter van de Stichting Oor logsjaren Vlissingen. De digitale herdenking duurt van 15.00 tot 17.00 uur en is te volgen via een link op de website van de Stichting Oor logsjaren Vlissingen, oorlogs- jarenvlissingen.nl Journalist en presentator Frits Barend (van onder meer het te levisieprogramma Barend Van Dorp) kan uit persoonlijke erva ring vertellen wat antisemitisme is. Hij spreekt daar op 4 mei over op uitnodiging van de Stichting Oorlogsjaren Vlissingen. Vanuit de Sint Jacobskerk wordt dan een digitale 4 mei herdenking gepresenteerd rond het thema antisemitisme, racisme en dis criminatie - in het verleden en in het heden. Ondine van der Vleuten Vlissingen Uw moeder schijnt niet blij te zijn geweest dat haar zoon jour nalist werd. Nog veel minder, toen u bekend werd. -Frits Barend Wat is dat toch, die anti-joodse spreekkoren in de voetbalstadi ons? Waar komt dat gedrag vandaan? -Frits Barend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36