gST TflfJ] WmSÊ <i 7 SCHELDELOODSENKOOR JUBILEUMBOEK De zangers van het Schelde- loodsenkoor hebben hun stem het laatste jaar vooral onder de douche in conditie moeten houden. De coronapandemie verhinderde niet alleen het optreden, ook repeteren zat er niet in. 11 C s*THft r -TEE"."'I - -?-.r u inr llKaiwii»' A,.M: Het koor moest afgelo pen week ook afzien van een uitbundige viering van het gou den jubileum. Op Ko ningsdag, 27 april, werd het Schel- deloodsenkoor vijftig. Proosten op die bijzondere verjaardag hoopt het bestuur volgend jaar te doen, als alle zangers hopelijk weer goed bij stem zijn. Het koor passeerde de mijlpaal niet helemaal onge merkt, want vrijdag werd het jubi leumboek gepresenteerd: Koor op koers met als ondertitel Het Schel- deloodsenkoor een halve eeuw zin gend de wereld rond. Voorzitter Georg Jaburg van de Regionale Loodsencorporatie Scheldemonden kreeg het eerste exemplaar overhandigd. Dat Ja- burg hart voor het koor heeft, blijkt uit zijn voorwoord in het ju bileumboek. De voorzitter van de Loodsencorporatie roept loodsen op zich aan te melden als zanger. Het Scheldeloodsenkoor hoort bij de loodsengemeenschap en mag niet verloren gaan. De schrijver van het andere voorwoord, com mandeur Pieter Kok van de Ko ninklijke Marine, gaat er vanuit dat teloorgang voorlopig uitblijft. Hij wenst het koor 'alle succes op de weg naar honderd jaar'. Die honderd jaar heeft André Veldkamp net niet mogen halen. De oprichter en erevoorzitter van het Scheldeloodsenkoor overleed 28 februari. De verdiensten van de man die de shanty's naar Vlissin- gen bracht, kwamen in het boek al uitgebreid aan de orde. Maar schrijver Henk Mulder is er nog in geslaagd om (nog voor de voor woorden) een in memoriam over Veldkamp als extra lofzang aan Koor op koers toe te voegen. Mulder was nimmer loods, maar de oud-journalist heeft wel een aantal jaren gevaren. Met 'zout bloed' kreeg hij ontheffing om in het koor te zingen en zijn oude professie maakte hem tot ideale schrijver van het jubileumboek. ,,Ik was aan boord van een schip aan de andere kant van de wereld, bij Australië, toen ze me vroegen. m; i -M Heel bijzonder, maar een grote eer. Ik hoefde dan ook niet lang na te denken om 'ja' te zeggen." Om de hele geschiedenis van het koor recht te doen, inter- Het was leuk en bijzonder om het vijftal voorzitters te spreken viewde Mulder de vijf voorzitters die het koor kende. Op die manier krijgt elke 'regeringsperiode' een eigen klankkleur. ,,Het was ook leuk en bijzonder om het vijftal voorzitters, van wie er één al de cennia buiten Zeeland woont, te spreken." Naast de verhalen uit eerdere jubileumgeschriften en de herinneringen van de voorzitters vertellen de vele tientallen foto's alles over de reizen en avonturen van de koorleden. Flink wat vlagvertoon Voorzitters als Albert Veldkamp en André Bakker gebruikten hun persoonlijke contacten in de zee vaart om de Scheldeloodsen letter lijk vooruit te helpen in de wereld. Bakkers vriendschap met voor woordschrijver Pieter Kok leidde ertoe dat het koor diverse keren 'mee kon liften' bij gelegenheden waar de Nederlandse marine met flink wat vlagvertoon acte de pre sence moest geven. Een shanty- koor maakt indruk in Amerika, Rusland, Australië ervoeren de zeelieden. Koor op Koers is niet alleen een prachtig boek voor (oud-)koorle- den en andere direct betrokkenen. Iedereen die van shanty's, zeevaart of Zeeuwse geschiedenis houdt, zal plezier beleven aan het jubile umboek, werven de bestuursle den. zaterdag 1 mei 2021 WA Minder bij stem, maar springlevend René Hoonhorst Vlissingen 'ik-' ->••• Op een logische plek, het Keizersbolwerk in Vlissingen waar de loodsboten liggen, overhandigt Jaap Pop (l), voorzitter van het Schelde loodsenkoor het jubileumboek aan Georg Jaburg, voorzitter van de Regionale Loodsencorporatie Scheldemonden. Rechts oud-voorzitter van het koor, André Bakker. foto lex de meester 1 B 1i iilfl IS® i., Koorle den bij het pronkjacht Amerigo Vespuccci tijdens Sail Amster dam in 1995. FOTO UIT JUBILEUM BOEK Scheldeloodsenkoor compleet met dansgroep voor de Hermitage in Sint Petersburg in 1997. foto uit jubileumboek -Henk Mulder, schrijver jubileumboek Scheldeloodsenzangers bij het schip U.S.S. Constitution tij dens een concerttour in Boston 1992. foto uit jubileumboek Koor op Koers is te koop in de Zeeuwse boekhandels. Prijs, 39,50 euro. Uitgeverij Den Boer/De Ruiter. Schrijver Henk Mulder; Druk Media 58 Vlissingen; ISBN 9789079875962

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35