Terneuzense moeder in zedenzaak zit nog vast Eis vijf jaar cel voor misbruik dochters 'De weekends voor en na je vakantie vrij? Helaas...' 'Als je blindedarm ontstoken is, wil je toch ook hulp?' 4 WERKDRUK IS ENORM CONTRAST MET TERRASGANGERS^ MIDDELBURG De Terneuzense moeder die jarenlang seksueel mis bruik van haar twee dochters zou hebben toegestaan en gefaciliteerd, blijft vastzitten. Een verzoek tot schorsing van de voorlopige hech tenis werd door de rechtbank afge wezen. Tijdens een pro forma zitting werd gistermiddag duidelijk dat de 44-jarige T.D. enige tijd in het zie kenhuis in Scheveningen heeft ge legen. Maar inmiddels kan de Ter- neuzense terug naar een gewone cel. Haar toestand is stabiel. Ze was niet bij de pro forma aanwezig, ook haar advocate ontbrak. Volgens de officier van justitie kan D. gewoon op de zitting ver schijnen waarin de zaak inhoude lijk wordt behandeld. De rechtbank zal op 17 en 18 juni over alle tenlas- tegelegde feiten spreken. De 44-ja- rige Terneuzense wordt verdacht van negen zedendelicten. De zaak draait om jarenlang seksueel mis bruik van haar twee minderjarige dochters. Eind juni 2019 werd ze daarvoor opgepakt samen met de 47-jarige P. P. uit Aardenburg, des tijds haar partner. Hoofdverdachte P. werd december 2020 veroordeeld tot acht jaar cel en tbs, maar is in ho ger beroep gegaan tegen deze straf. MIDDELBURG De 53-jarige Goe- senaar M. L. zou voor vijfjaar achter de tralies moeten, vindt officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk. De zaak tegen L. diende gisteren voor de rechtbank in Middelburg. L. wordt ervan verdacht zijn twee dochters (inmiddels 34 en 28 jaar) seksueel te hebben misbruikt. Bij de oudste duurde dat tien jaar - van september 1998 tot midden januari 2008. Haar jongere zus zou van ja nuari tot en met november 1997 zijn misbruikt. De meisjes waren, toen een en ander begon vijf en tien jaar. De eerste melding van mis bruik was in 1998. Die zaak werd toen geseponeerd wegens gebrek aan bewijs. L. leerde daar kennelijk niets van, want hij vergreep zich - volgens verklaringen - wekelijks aan de meisjes. Onder de douche werden ze betast en moesten ze zijn geslachtsdeel vasthouden. Meer was er volgens hem niet ge beurd. Hij werd er wel opgewonden van, erkende hij, maar kon zich ver der goed in bedwang houden. Opvallend was ook zijn verkla ring bij de politie: ,,Alles wat de meiden zeggen klopt, en ik heb heel veel spijt van wat ik heb gedaan." Maar daar kwam hij bij de behande ling weer op terug. ,,Ik heb geen seks met ze gehad." Volgens hem hadden zijn dochters de boel een beetje aangedikt. Naast de geëiste celstraf zou L. ook nog in totaal 30.000 euro schadevergoeding moeten betalen. Uitspraak 14 mei. Ja, nu weten we het wel: het is druk in de zorg. Maar hey, ze kiezen toch zelf voor dat werk? Nou, als je dat zegt, jaag je Francis in de gordijnen. „Normaal werken we niet op een cohort met maskers en spatbrillen op." Zijn collega's lopen op hun tandvlees. ,,Na corona hebben ze extra rust nodig. En niet om vier weken op het strand in Indonesië te gaan liggen." Er is iets geks aan de hand. Buiten de muren van de ziekenhuizen gaat het over terrassen, publiek op tribunes en vakantie vieren. Maar binnen staan mensen soms te janken van de stress. Ze werken zich uit de naad en springen bij waar het kan en moet. Ook al zijn ze vrij. Want ja, je laat je collega's niet stikken. Die staan er ook als jij in de shit zit. Dan maar even geen dag met het gezin. Ddt is wat er nu gebeurt. Men sen in de zorg zijn uitgeput. Daarom moet er een herstelplan komen, vinden organisaties van artsen en verpleegkundigen. Om personeel voor te bereiden op de situatie na corona. Want ddn moeten ze ellenlange wachtlijs ten gaan wegwerken. Hoezo rust? Verpleegkundige Veronique Oele-Schroevers (35) hoopt dat ze straks extra vrije tijd krijgt. „Ook al wordt het niet gevraagd, ik draai nu ook in mijn vakantie extra dien sten. Omdat er zo'n tekort aan mensen is. Meer vrije tijd is straks echt nodig om te herstellen." Veronique werkt op de acute opname afdeling van ziekenhuis Adrz in Goes. ,,Die bestaat uit 46 bedden, waarvan er 20 zijn gere serveerd voor covid-patiën- ten. Die andere 26 bedden zijn voor reguliere zorg. Die is niet verminderd. Het is niet zo dat mensen ineens geen blindedarm ontsteking meer hebben of geen heup meer breken. Dus is de druk op die bedden ex treem hoog. Daardoor heb je in een dienst op één bed soms wel vier verschillende mensen lig gen. Dat zorgt voor hoge werk druk." Ze haalt haar kracht uit pa tiënten die 'goed opknappen en dankbaar zijn voor de zorg'. ,,Ik ben op een andere manier be trokken bij patiënten. Want mensen zijn angstig. Dat vraagt emotioneel veel van mij. Daar komt bij dat soms in korte tijd veel mensen overlijden. Dus ik ben ook met palliatieve zorg be- zig. Ook bij mensen van mijn leeftijd." Alle stress breekt haar soms op. ,,Dat merk ik doordat ik af en toe een korter lontje heb, ook in privé-situaties. Waar het kan spring ik bij, maar soms moet ik ook gewoon voor thuis kiezen." Zelf is ze in januari behoorlijk ziek geweest van covid. Met het hele gezin. ,,Als je de ziekte zelf hebt gehad, besef je extra goed dat je op jezelf moet passen." zaterdag 1 mei 2021 GO Soms is het janken van Jeffrey Kutterink Goes/Terneuzen „Collega's geven nu al aan dat ze onvoldoende kunnen her stellen, ook na een paar dagen vrij", vertelt Francis De Smet. Hij is leidinggevende op de in tensive care van het ZorgSaam ziekenhuis in Terneuzen. ,,Ze raken uitgeblust." Straks terugkeren naar het nor male leven is onvoldoende, zegt hij. ,,Er is een overgangs periode nodig. De vraag is wel of dat praktisch haalbaar is. We zitten met de reguliere zorg waar een flinke in haalslag gemaakt moet worden." Hij schetst een lastige keuze: patiënten laten stikken of niet? „Kiezen we voor onszelf, dan zeg ik: laat de reguliere zorg zolang mogelijk afgeschaald en geef ons zo veel mogelijk rust.'' „Gaan we uit van onze be roepseer (mensen helpen) dan kunnen we dat niet maken en moeten we doorgaan. Maar, je kunt wel willen doorgaan, maar op een gegeven moment kun je niet meer." Dat beseft niet iedereen. ,,Dan krijg je niet alleen grootscha lige, maar ook langdurige uitval van personeel. Dan zullen we het met minder bedden op de ic en de afdelingen moeten doen. Ik kan niet overzien wat de gevolgen daarvan zullen zijn." Hij noemt de werkdruk nu 'hoog tot zeer hoog'. „Bijna iedereen heeft tiental len uren aan over uren staan. Het is gebruikelijk dat mensen de week enden voor en na hun vakantie vrij hebben. Maar dat kan nu niet altijd." Dat vreet aan collega's, ziet Francis. ,,De meeste mensen snakken naar een normale ma nier van werken en een nor maal werkrooster. Voor dit werk hebben we niet gekozen. Collega's zijn toe aan rust en vrije tijd." Verpleegkun dige Veronique Oele-Schroevers, FOTO MARCELE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32