Sensibiliseren M Nabestaanden willen namen Janus en Arij op WO2-plaquette 2 MAIKEL HARTE Column Eerlijk gezegd vind ik dat sen sibiliseren echt een prachtig woord. Volgens mijn woor denboek betekent het 'bewust ma ken' maar in die betekenis is het eigenlijk niet bekend geworden. Voor onze inmiddels demissio naire regering houdt het vooral in dat iemand zijn mond moet hou den, zich er niet mee moet be moeien en moet doen wat ze zeg gen. Kritische Kamerleden moes ten worden gesensibiliseerd. woord gehoord voor zo'n verve lende boodschap? Ik dus niet en ik verwacht dan ook dat het dagelijks gebruik ervan spectaculair gaat toenemen. Zo ben ik er van over tuigd dat we over Ernst Kuipers, die nu achteraf zegt dat de avond klok eigenlijk niet nodig is ge weest, nog wel zullen horen dat hij gesensibiliseerd moet worden. Maar niet alleen op dat niveau zal je er kennis mee maken. Heb je een kameraad die in de groepsapp moeilijk doet over de bestemming van het jaarlijkse vriendenuitje: dan kan je zeggen dat hij niet zo moet zeiken, maar het is dan toch chiquer om te vertellen dat hij ge sensibiliseerd moeten worden. Je buurman die bezwaar maakt tegen de aanbouw van je keuken; je col lega die vindt dat je fouten maakt op je werk, je huisarts die vindt dat je gezonder moet leven: sensibili seer ze. Huize Harte binnengedrongen. Traditioneel staat bij ons in de meivakantie een midweekje Dren the gepland, maar mijn vrouw staat dit jaar niet te springen. Het is lastig met haar werk en ze gaat liever pas als alles weer helemaal normaal is. De kinderen en ik wil len wel graag en daar hadden we discussie over aan de keukentafel. Op de vraag van mijn kinderen of we nog gingen, antwoordde ik dat hun moeder eerst nog gesensibili seerd moest worden. Dat had de jongste dan weer gelekt. Ik geloof dat ik even een soort van demis sionaire echtgenoot was gewor den, maar ik reken erop dat ik van de week weer herkozen word. Na wat sensibilisering. Ik geloof dat ik even een soort van demissionaire echtgenoot was DE STELLING Weekend: Ik heb een noodpakket voor rampen Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters NIAAKT-TÜIMIERTIP: WERK 20VEEL MO0EL.IJK staand Overvaller van woning spoorloos Geboortejaar 1962 kan prik plannen MIDDELBURG HZ wint prijs voor klimaatproject Het ontbreken van de namen kwam aan het licht na onderzoek van deze krant naar de levensloop van de broers. Het vermoeden be staat dat er nog meer Middelbur gers ontbreken op het monument. De gemeente is een onderzoek ge start naar de ontbrekende namen. De uitkomsten zullen nog niet voor 4, 5 mei bekend zijn. ,,Bij het toe voegen van namen zal de hoogst mogelijke zorgvuldigheid en volle digheid betracht moeten worden.'' De gemeente is een onderzoek gestart naar de ontbrekende namen De gemeente laat weten dat de namen op de plaquettes kort na de oorlog zijn geselecteerd voor het 'Monument voor Nederlandse Mi litairen' bij het erehof op de alge mene begraafplaats. ,,Welke criteria er in die ongetwijfeld hectische da gen zijn gehanteerd proberen we te achterhalen, maar de kans bestaat dat die niet of niet meer in de ar chieven aanwezig zijn.'' In 2013 heeft onderzoek in op dracht van het college een overzicht met slachtoffers uit de gemeente Middelburg opgeleverd. Een moge lijkheid is volgens de gemeente om deze op een gedenkpaneel op de al gemene begraafplaats te plaatsen. Dat kan nog niet op korte termijn. ,,We gaan nader bekijken op welke passende wijze we hier richting de herdenking van 2022 een oplossing voor kunnen vinden.'' Monument KNVB Het balletje kwam aan het rollen na digitalisering vorig jaar van de na men op het oorlogsmonument van voetbalbond KNVB. Daarop staan ruim 2200 namen van Nederlandse oorlogsslachtoffers die bij hun overlijden lid waren van de KNVB. Zeven van hen waren lid van de toenmalige voetbalvereniging Mid delburg. Alleen twee broers, Pieter en Gerardus de Pagter, komen voor op de plaquettes op het Abdijplein. Met name het verhaal van Gerar- dus is goed gedocumenteerd. Hij was lid van de Middelburgse ver zetsgroep Van Beest. In augustus 1942 werd hij opgepakt nadat de groep verraden was. Gerardus kreeg de doodstraf en werd in juli 1943 gefusilleerd op de Leusder- heide. Naar hem is in Middelburg een straat vernoemd. Zijn broer Pieter overleed in 1944 in concen tratiekamp Neuengamme. De vijf ontbrekende Middelbur gers die lid waren van de KNVB zijn A. Menheere (over hem is voor alsnog weinig bekend), Lodewijk Polvliet (gesneuveld op 17 mei 1940 tijdens het bombardement op Mid delburg), Johannes Franciscus van de Ven (sergeant bij de landmacht, gesneuveld op 13 mei 1940 bij Tiel kort na de Duitse inval) en de broers Janus en Arij de Kubber. Lees in bijlage Z het levensver haal van de Middelburgse broers Janus en Arij de Kubber. 'jiüi'zz /JJüziZZ zun&zx J-.*; - j&tllr'ZZ. KUYLMAN c. KUYSTeRMANS j. zaterdag 1 mei 2021 Heb je ooit eerder zo'n mooi Inmiddels is het woord ook Reageer op pzc.nl Gisteren: Een volkstuin is wel iets voor mij 844 reacties SAS VAN GENT In de Papegeulestraat in Sas van Gent is gister middag een woningover- val gepleegd. De dader bedreigde rond 14.15 uur de bewoner en vluchtte daarna op de fiets richting het Bol werk. De politie vroeg via een BurgerNet-oproep aan mensen uit te kijken naar de man, maar hem niet zelf te benaderen. De verdachte was een blanke man van 1,85 meter lang. Hij droeg een muts met daaronder zwarte krullen. De man had een donker mond kapje op en donkere kle ding aan. GOES Wie geboren is in 1962 kan sinds gisteren online een afspraak maken voor een vaccinatie in mei. Hetzelfde gold al voor mensen geboren in 1961 en 1955 of eerdere jaren. Volgens het schema van de overheid zou de groep geboren tussen 1961 en 1971 vanaf begin mei wor den gevaccineerd. De groep 1972 tot en met 1981 staat vanaf medio juni in het schema. Vanaf eind juni komt iedereen geboren tussen 1982 en 2003 aan de beurt. Mensen geboren tussen 1956 en 1960 zijn of wor den binnenkort gevacci neerd via de huisarts. Een docent en studenten Watermanagement van HZ hebben een prijs ge wonnen in Vietnam. De Nederlandse ambassade in Hanoi had een prijs vraag uitgeschreven om met oplossingen te komen voor de klimaat problemen in de Mekong Delta. De HZ bedacht een oplossing voor gebieden die vaak overstromen. In aan elkaar gekoppelde bakken, gemaakt van ge recycled plastic, kunnen boeren het hele jaar door gewassen verbouwen. Als er een overstroming is, drijven de bakken en bij droogte vangen ze re genwater op. De muur met de plaquettes op het Abdijplein waarop de oorlogs slachtoffers uit Middelburg staan. fotos rudy boogert De nabestaanden van Janus en Arij de Kubber uit Middelburg zouden de namen van de broers graag terugzien op de herinne ringsplaquettes op het Abdij plein. De broers kwamen om in maart 1945 in krijgsgevangen schap in Tsjechoslowakije, maar ze ontbreken op de plaquettes met de namen van in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde Mid delburgers. Rudy Boogert Middelburg De broers De Kubber staan wel op het KNVB-monument.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2