c* 'We snakken naar wat extra vrije tijd' Veiligheidsregio onderzoekt hoe goed men is voorbereid op noodsituatie Restaurateur is 500 borden kwijt Ze werken zich in deze tijden van corona een slag in de rondte en springen bij waar het kan en moet. Ook al zijn ze vrij. Want ja, je laat je collega's niet stikken en wil er zijn voor de patiënten. Toch valt dat niet altijd mee. Veronique (r) en Joanne, beiden werkzaam als verpleegkundige in het Adrz in Goes, weten er alles van. Ze snakken daarom naar extra vrije tijd. „Meer vrije tijd is straks echt nodig om te herstellen", zegt Veronique. 'Ik hoop dat mijn klanten ze terugbrengen' Wielrenners dol op de Strava-app Wie wil er nu niet King Of the Mountain of Queen Of the Mountain worden De brandweer Zeeland is blij ver rast met deze uitkomst in een on derzoek via het ZBpanel. De vraag is of die verwachting uitkomt als de nood aan de man komt, want veel mensen hebben geen voorberei dingen getroffen. In dit panel van ZB Planbureau zitten ruim tweeduizend Zeeuwen. Op verzoek van de Veiligheidsregio Zeeland kregen zij vragen voorge- legd over welke risico's en gevaren zij zien in hun omgeving, hoe goed zij zijn voorbereid om problemen het hoofd te bieden en hoe ze te we ten komen wat te doen. Hartstikke goed De hoge bereidheid om mensen in de buurt bij te staan en niet uitslui tend hulp te verwachten van brandweer en andere professionele hulpverleners vindt Edith van der Reijden, commandant brandweer en directeur van de Veiligheidsre gio Zeeland, 'hartstikke goed'. Zee land is een uitgestrekte en dunbe volkte provincie. ,,Want zelfred zaamheid en preventie zijn speer punten van ons beleid", zegt de brandweercommandant. Daar staat tegenover dat relatief weinig mensen daadwerkelijk voorbereidingen hebben getroffen. Een noodpakketje met een voor raad water en voedsel, een zaklamp en radiootje op batterijen heeft slechts één op de acht mensen in huis. Nog minder panelleden zeg gen afspraken te hebben gemaakt met familie of vrienden over hulp bij een evacuatie of ramp. Wat te doen bij brand in eigen huis of een storing in elektriciteits-, gas- of watervoorziening denken de meeste mensen wel te weten. Maar als het gaat om terrorisme, natuur- branden, overstromingen uit zee of het vrijkomen van gevaarlijke stof fen zegt negen op de tien mensen niet goed voorbereid te zijn. Driekwart van de deelnemers aan de enquête verwacht dat Zeeland de komende tien jaar te maken krijgt met een groot incident. Het meest waarschijnlijk achten ze grote inci denten door extreem weer, grote Zelfredzaamheid en preventie zijn speerpunten van ons beleid verkeersongevallen en langdurige uitval van nutsvoorzieningen. Aanzienlijk meer mensen, maar nog altijd een minderheid, weet waar ze informatie kunnen vinden op het moment dat een incident zich voordoet. De blik is daarbij vooral gericht op de overheden: ge meente, veiligheidsregio en de pro vincie. De veiligheidsregio heeft de website Zeeland Veilig. Bijna de helft van de panelleden is niet be kend met deze site. Burgers staan vooral open voor informatie bij een directe aanlei ding. De VRZ wil daarom het ijzer smeden als het heet is. Na een brand bijvoorbeeld kan dan gericht voor lichting worden gegeven in een wijk. Of als er noodweer dreigt. Overigens verschilt de manier waarop mensen geïnformeerd wil len worden. Oudere leeftijdsgroe pen vertrouwen vooral op televisie en radio. Jongeren, maar niet alleen zij, kijken vooral op sociale media. 1% I zaterdag 1 mei 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4-5 ZEELAND 11 ZEELAND 12-13 Zeeuw rekent op buren bij ramp Zeeuwen geven hoog op van bu renhulp in geval van rampspoed. Bijna 70 procent van hen ver wacht dat buren en dorps- en wijkgenoten elkaar zullen hel pen bij rampen en incidenten. Theo Giele Middelburg - Edith van der Reijden, Veiligheidsregio Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29