Eus praat over het loslaten van geloof MEDIA CULTUUR 25 Geen corona in Duckstad Katrien loopt niet meer de hele dag met een schort om. Ze heeft gewoon een baan deren. Waarom geen gekleurde figu ren? En gelijk hebben ze. Dit is een gekleurde samenleving.'' Ze houdt van het rumoer in Duck- stad. En vertaalt dat af en toe naar haar eigen omgeving. „Gisteren had ik bouwvakkers over de vloer. Ik krijg een nieuwe badkamer. Wat gebeurde er? Die jongens raakten de hoofdlei ding. Het water spoot eruit. De brandweer moest er zelfs aan te pas komen. Later zaten we aan de koffie. Die gasten vol spijt. 'Sorry mevrouw'. Ik zei: 'Luister, ik werk bij Donald Duck, dit hoort helemaal bij mijn we reld'. In Duckstad is voortdurend rampspoed.'' In vergelijking met de echte wereld komt het bij de Ducks 'vrijwel altijd goed'. Lommen moet meteen aan de vuurwerkramp in Enschede denken. ,,Die was net geweest toen ik in onze VROLIJK Donald Duck een plaatje zag waarop een vuurwerkfabriek was ontploft. Puur toeval, want de tekeningen worden weken, soms maanden, van te voren gemaakt. Het was gelukkig één klein tekeningetje, maar blij wa ren we natuurlijk niet.'' Relevant blijven Ander voorbeeld. ,,Net na de aansla gen op Charlie Hebdo hadden we een cover met de drie neefjes Kwik, Kwek en Kwak. Ze stonden met een rood potlood dat ze hadden geslepen aan de tanden van een konijn. 'Donald Duck woord van de vrijheid', ging meteen rond. Zo was het helemaal niet bedoeld.'' Veel andere stripbladen zijn ter ziele gegaan, maar het blad Donald Duck viert volgend jaar zijn 70ste ver jaardag. Het geheim? „Relevant blij ven. Trends volgen, maar niet zetten. Als iedereen een mobieltje heeft, krijgt Donald er ook een. Maar je moet hem niet als eerste een Ap- plewatch geven. Dat pikt de lezer niet. Het blad staat voor humor, maar ook voor veilig. Op het randje, maar er nooit overheen." En wees nou eerlijk, glimlacht ze. „Die eend, die pechvogel in dat ma- trozenpakkie. Die de vrouw van zijn leven maar niet kan krijgen. Die zo hard moet werken voor z'n geld. Zijn huur amper kan betalen, maar wel een rijke oom heeft. Die is toch tijdloos?" Özcan Akyol: ,,Zes men sen uit verschillende or thodoxe geloven vertellen op hun eigen manier dat ze eruit wilden stappen en tonen ons hoe moeilijk dat is. Dat gaat gepaard met conflicten en emotie. Voor veel mensen werkte dat niet alleen bevrijdend, maar ook verwarrend." ,,Hoe verschillend die ge loven ook zijn, ze blijven identiek. Het klopt dat ze allemaal met liefde praten over die eerste jaren. Als klein kind krijgen ze alle maal een waarheid ver kondigd met de belofte van een paradijs. Als je je aardse bestaan maar goed inricht. Wat ze ook ge meen hebben: de totale onverzoenlijkheid op het moment dat zij zich afke ren van het geloof. Een bijna giftige haat valt hun ten deel, door de gemeen schap, maar vaak ook door familie. Zo verzamelt Inge alle moed om een brief te schrijven naar haar ouders waarom ze niet meer ge looft. En dan krijgt ze als antwoord: misschien moet je eens met een psy chiater gaan praten.'' ,,Ik denk dat velen niet weten hoe groot, eensge zind en dominant deze geloofsgemeenschappen- aanwezig zijn. Mensen beseffen ook niet hoe traumatiserend het kan zijn om in zo'n omgeving op te groeien. Dat hebben ze ook gemeen: ze kun nen het geloof verlaten, maar het geloof verlaat hen nooit.'' ,,Inge vertelde dat ze der tig jaar lang wijsgemaakt is dat er een klank uit een bazuin zou komen die het einde der tijden zal inlui den. En ook al heb je af stand genomen, je blijf op je hoede en schrikt van bepaalde geluiden.'' Ik vind het mooi om te zien dat geen van de zes na afloop verbitterd is ,,Door boeken te lezen die eigenlijk verboden zijn. De kennis die ze elders hebben opgedaan, heeft hen geholpen om auto noom te zijn.'' ,,Ik vond het mooi om te zien dat geen van de zes na afloop verbitterd spreekt over waar ze van daan komen. Ze hebben begrip voor de mensen en voor hun familie in die gemeenschap. Maar niet voor het geloof. Daarin maken zij wel een onder scheid.'' zaterdag 1 mei 2021 een glimlach' 44 —Joan Lommen, hoofdredacteur Nergens in de strips en albums van Donald Duck vind je corona. „Toen we in maart vorig jaar gecon fronteerd werden met de pandemie, zeiden we tegen elkaar: wat doen we met corona? Nou, niets. Er is geen corona in Duckstad. Het is een fijne, vrolijke we reld. Die ellende willen we niet. Waarom zouden we kinderen daarmee opzade len? Bovendien was het praktisch niet haalbaar om dat te tekenen. Constant een mondkapje op en 1,5 meter af stand. Ga jij dan maar eens avonturen beleven. Ondoen lijk." In de vierdelige serie De Vrijdenkers praat Özcan Akyol met zes voormalig gelovigen met ieder een andere achtergrond: van joods en islamitisch tot Jehovah's en zevende dagsadventisten. Dennis Jansen Wat gaan we zien? Is er een rode draad? Wat is jou het meest op gevallen? Heb je een voorbeeld? —Özcan Akyol, tv-maker Hoe zijn ze tot hun be slissing gekomen? In de serie praten de vrijdenkers niet slecht over hun afkomst. Vrijdenkers is vanaf 2 mei vier zondagen te zien om 17.40 uur bij HUMAN op NPO 2 Schrijver en programmamaker Özcan Akyol is vier zondagen te zien op HUMAN. foto hollandse hoogte/anp Joan Lomme werk mag je no strips lezen?' f Die drie bleJ Het wordt 1 wie dl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25